Eduardo Chillida. Brzmienia/ Sonoridades

Radio Wrocław | Utworzono: 2016-01-14 14:29 | Zmodyfikowano: 2016-01-14 14:29
A|A|A

mat. prasowe

Gośćmi Dolnośląskiego Rozkładu Jazdy byli:

Inez Artola - kuratorka i pomysłodawczyni wystawy

Ignacio Chillida - syn Eduarda Chillidy, dyr. muzeum poświęconego twórczości słynnego rzeźbiarza

 

Satelitarne studio Radia Wrocław odwiedzili też:

Krzysztof Maj - szef generalny ESK Wrocław 2016

 

Beata Bartecka z Galerii Awangarda BWA we Wrocławiu

 

Radek Grygoruk - koordynator Weekendu Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury

 

Rozmawiał Grzegorz Chojnowski.

Wernisaż: piątek, 15 stycznia 2016 godz. 18:00. Wystawa potrwa trzy miesiące.

Galeria Awangarda BWA Wrocławiu. Wita Stwosza 32

Z powodu kontuzji porzucił obiecującą karierę piłkarza, by stać się jednym z największych rzeźbiarzy na świecie, którego prace znajdują się w najbardziej prestiżowych kolekcjach na całym świecie. 

Urodzony w 1924 roku w San Sebastián początkowo poświęcił się piłce nożnej, grając w drużynie Real Sociedad. Jednak poważna kontuzja uniemożliwiła dalszą piłkarską karierę młodego bramkarza. Rozpoczął studia architektoniczne w Madrycie, a następnie porzucił je i przeniósł się do Paryża, gdzie otoczony przez artystyczną awangardę, znaną dziś z podręczników do historii sztuki, rozpoczął swoją karierę. Jego pierwsza wystawa odbyła się w Paryżu w 1950 roku, niedługo potem wróciłdo San Sebastián, gdzie mieszkał aż do śmierci w roku 2002, tworząc w unikalnym stylu inspirowanym krajobrazem Kraju Basków.

W ramach otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury 2016 w galerii Awangarda BWA Wrocław zostanie pokazana wystawa Brzmienia. Eduardo Chillida to bez wątpienia, mistrz formy, kreacji, eksperymentowania z materiałami oraz wybitny teoretyk sztuki i znawca życia – mówi kuratorka wystawy Inés R. Artola – Jakość jego pracy, rzeźbiarska i graficzna, czynią z niego jednego z najważniejszych artystów, a jego wpływ na twórczość środowiska artystycznego pozostaje zauważalny aż do dnia dzisiejszego. Ekspozycję rzeźb artysty dopełni dialog podjęty przez kompozytora Gorkę Aldę w postaci wyjątkowych instalacji dźwiękowych. Na finisażu w marcu usłyszymy cykl utworów autorstwa José M. Sáncheza-Verdú, skomponowanych specjalnie z okazji wystawy. Kompozycje wykonają akordeonista Iñaki Alberdi z kwartetem saksofonowym Sigma Project.

Dotychczas prace Chillidy pokazywane były jedynie na wystawie monograficznej we Wrocławiu i Warszawie w 2004 roku. Najnowsza prezentacja hiszpańskiego artysty skupi sięnainspiracji, jaką dla współczesnych muzyków jest twórczość rzeźbiarza. To wyjątkowe wydarzenie będzie jednocześnie gestem dialogu pomiędzy Stolicami Kultury w 2016 roku: Wrocław i San Sebastián.

Obecnie Eduardo Chillida jest postrzegany jako najważniejszy artysta hiszpański drugiej połowy XX wieku oraz jeden z najważniejszych rzeźbiarzy na świecie, tuż obok Alberta Giacomettiego czy Constantina Brâncușiego. Jego prace znajdująsię w najbardziej prestiżowych kolekcjach i muzeach. Co ciekawe, jego styl inspirował nie tylko innych artystów,ale również stawał się pretekstem do wielkich dyskusji, m.in. z niemieckim filozofem Martinem Heideggerem czy rumuńskim filozofem i eseistą Emilem Cioranem.

kuratorzy: Inés R. Artola, Ignacio Chillida

scenografia i identyfikacja wystawy: Matosek/Niezgoda (duet Paulina Tyro-Niezgoda i Piotr Matosek)

organizator: Europejska Stolica Kultury 2016

sfinansowane ze środków: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

współorganizator: Narodowe Forum Muzyki, Biuro Festiwalowe Impart, FundaciónEduardo Chillida - Pilar Belzunce, BWA Wrocław– Galerie Sztuki Współczesnej

partner strategiczny: KGHM Polska Miedź S.A.

partner: Instytut Cervantesa

honorowy patronat: Ambasada Królestwa Hiszpanii

patronat medialny: TVP Kultura, TVP Wrocław, Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane, Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura, AMS, Akademickie Radio LUZ, 71News, Wrocław.pl, Dokis.pl, Art&Business, O.pl, Purpose, Onet.pl

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama