Chillida, Gerritsen, Mozart i inne chłopaki z podwórka - Dzieje się w ESK!

Ewelina Lis | Utworzono: 2016-03-07 08:30 | Zmodyfikowano: 2016-03-07 08:30
A|A|A

Poniedziałek - 07.03

Kryminał, poezja, romanse, kulinaria. Lubisz czytać? Masz pomysł na ciekawą akcję z książkami? Literacki Budżet Obywatelski jest właśnie dla Ciebie. Wystarczy złożyć wniosek. Do zgarnięcia pięć tysięcy złotych na realizację swojego literackiego marzenia.

Do programu można zgłaszać się w dwóch naborach:

I) Od 7 do 21 marca 2016
II) Od 7 do 21 czerwca 2016

W każdym z naborów wybranych zostanie 10 najlepszych pomysłów.

Więcej szczegółów:Literacki Budżet Obywatelski

Wtorek - 08.03

Aż 20 pomysłów mieszkańców Wrocławia zostanie zrealizowanych w ramach mikroGRANTÓW ESK2016. Zgłoszono w sumie 198 inicjatyw. Na liście laureatów znaleźli się m.in "Mozart i inne chłopaki z podwórka" czy "Szepczący tłum"

Pełna lista zwycięzców tutaj:mikroGRANTY ESK 2016

Środa - 09.03

„Ponad granicami” to polsko-irański projekt adresowany do młodych mieszkańców Wrocławia i Teheranu. Rekrutacja do kolejnych faz potrwa do 10 marca.

Uczestnicy będą musieli m.in wytypować pięć polskich filmów, które zostaną zaprezentowane irańskiej młodzieży, wziąć udział w projekcji filmów wybranych przez młodych Irańczyków oraz tworzyć własne dzieła artystyczne (filmowe, teatralne, fotograficzne) inspirowane tym, co zobaczyli na srebrnym ekranie.

Szczegóły:Ponad granicami

Czwartek - 10.03

Tu trzeba mieć to "jazzowe coś". Ruszył nabór do konkursu na INDYWIDUALNOŚĆ JAZZOWĄ, organizowanego przy okazji Międzynarodowego Festiwalu Jazz nad Odrą. Konkurs ma charakter otwarty i mogą wziąć w nim udział muzycy instrumentaliści i wokaliści, którzy do 30 kwietnia 2016r. nie ukończą 35 lat. Finał konkursu pod koniec kwietnia.

Więcej tutaj: 52. Jazz nad Odrą Festival: nabór do konkursu

Piątek - 11.03

Drzewo z Fukushimy w 5. rocznicę tragicznego tsunami.

Bohaterką przedstawienia jest piosenkarka jazzowa, która wspomina ostatnie spotkanie z utraconym ukochanym. Wspomnienia przerywa tsunami, a niespodziewanym ocaleniem staje się Duch Przodków, który pokazuje jej jak mimo przeżytej tragedii tradycja pomaga odzyskać utraconą wolę życia. Początek koncertu w Imparcie przy ulicy Mazowieckiej o godzinie 19.

Szczegółowy program:Fukushima tree

Sobota - 12.03

Tylko do 13 marca w galerii Awangarda BWA we Wrocławiu można oglądać wystawę "Brzmienia" Eduardo Chillidy. To jedna z największych atrakcji przygotowanych w ramach objęcia przez stolicę Dolnego Śląska tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

Rzeźby Eduardo Chillidy znane są na całym świecie. Pochodzi on z San Sebastian, drugiej, oprócz Wrocławia, bliźniaczej Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

Niedziela - 13.03

Tu dopiero będzie się działo. Tess Gerritsen, amerykańska pisarka, autorka powieści tłumaczonych na ponad 30 języków, jedna z najpopularniejszych twórczyń thrillerów medycznych na świecie będzie gościem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław.

Tess Gerritsen (ur. 1953) – amerykańska pisarka, z wykształcenia lekarz (specjalizacja: interna). Debiutowała w 1987 roku pierwszym z serii ośmiu romansów kryminalnych – Telefon po północy, ale jej kariera pisarska nabrała rozpędu dopiero w 1996 roku, gdy ukazał się jej pierwszy thriller medyczny: Dawca. Dzięki odniesionemu sukcesowi mogła zrezygnować z praktyki lekarskiej i poświęcić się wyłącznie pisaniu. I to z ogromnym powodzeniem: jej książki doczekały się wydań w 40 krajach, przetłumaczono je na ponad 30 języków i rozeszły się w ponad 30 milionach egzemplarzy.  

Gerritsen będzie pierwszym tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru. Nagroda, przyznawana podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału wybitnym twórcom gatunku, trafi do rąk pisarki 4 czerwca 2016 roku. Autorka spotka się z czytelnikami we Wrocławiu tego samego dnia.

Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru trafia w ręce polskich lub zagranicznych autorów, których organizatorzy uznają za wybitnych twórców gatunku. Jej dotychczasowymi laureatami byli: Aleksandra Marinina, Borys Akunin, Joanna Chmielewska, Jeffery Deaver, Leonid Józefowicz, Marek Krajewski, Tatiana Polakowa, Jo Nesbø, Maj Sjöwall, Anne Holt, Kathy Reichs, Walter Mosley, Henning Mankell i Håkan Nesser. Od 2010 roku Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru jest przyznawana we Wrocławiu.

Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław odbędzie się od 30 maja – 5 czerwca 2016 w ramach programu literackiego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

 

 

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama