3 miesiące! - Dzieje się w ESK!

Ewelina Lis | Utworzono: 2016-03-24 10:30 | Zmodyfikowano: 2016-03-24 10:30
A|A|A

Fot: ESK

740 tysięcy osób z Polski i z zagranicy wzięło udział w dotychczasowych wydarzeniach związanych z Europejską Stolica Kultury. Wrocław podsumował pierwszy kwartał tej imprezy - łącznie odbyło się 200 koncertów, spektakli, czy wystaw. Obchody Europejskiej Stolicy Kultury rozpoczęły się od Weekendu Otwarcia z ceremonią „Przebudzenia” w roli głównej, które wyreżyserował kurator ESK ds. performance Chris Baldwin. Najważniejszą częścią spektaklu zorganizowanego w przestrzeni miejskiej był pochód, nawiązujący do historii miasta, w którym udział wzięło około 120 tys. osób

Zobacz relację z "Przebudzenia": Przebudzenie

Blisko 100 innych wydarzeń towarzyszących inauguracji ESK, m.in. koncert w Narodowym Forum Muzyki z utworami legendarnego greckiego kompozytora Iannisa Xenakisa czy niezwykły plenerowy spektakl „Płonąca Wyspa” na Wyspie Słodowej przyciągnęło kolejne 100 tys. odwiedzających. Pięć tysięcy osób przyciągnął do Hali Stulecia z kolei koncert słynnego kompozytora muzyki filmowej, laureata Oscara, Ennio Morricone.

Za nami również baskijskie święto bębnów Tamborrada w Hali Orbita z udziałem 3000 wrocławskich uczniów czy Think Tank lab Triennale – międzynarodowy festiwal współczesnego rysunku w Muzeum Architektury.

Jest też sukces promocyjny - w ciągu 3 miesięcy na całym świecie ukazało się ponad 7 tysięcy publikacji o Wrocławiu i ESK.

 

W ramach ESK w pierwszych miesiącach 2016 roku wrocławianie mogli skorzystać średnio z przynajmniej dwóch wydarzeń kulturalnych dziennie. Wśród działań długoterminowych znajduje się „Literacki Wrocław” – projekt, którego celem jest utrzymywanie wysokiego stopnia czytelnictwa i promocja literatury (Angelus, Silesius, Festiwal Kryminału, Schulza, Wrocławski Dom Literatury, ICORN, Wrocławski Program Wydawniczy)

Więcej:Festiwale literackie

Co przed nami? Jazz nad Odrą (kwiecień 2016, w programie koncert Jazzanovy) czy Przegląd Piosenki Aktorskiej z występem Benjamina Clementine'a.

Gościem Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO będzie Jo Nesbø (kwiecień 2016), a w czerwcu na pl. Wolności zagra David Gilmour z Pink Floyd

W grudniu zaś zostaną we Wrocławiu rozdane Europejskie Nagrody Filmowe

Zobacz: Europejskie Nagrody Filmowe

 

 

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama