Dużo kłopotów przy jednym moście

Piotr Słowiński | Utworzono: 2016-08-09 20:19 | Zmodyfikowano: 2016-08-09 20:19
A|A|A

fot. archiwum radiowroclaw.pl

Samorządowcy z Kraju Libereckiego w Czechach, Saksonii w Niemczech i Dolnego Śląska chcą budowy mostu, którego nie można wybudować. Przynajmniej nikt dotąd nie próbował. Ma to być most łączący trzy kraje, a więc dostosowany do przepisów polskich, czeskich i niemieckich, a do tego sfinansowany ze środków unijnych.

Problem w tym, że dotąd Unia nie ma ani jednego programu dla trzech krajów, a tylko dwustronne. Tymczasem jak mówi burmistrz Bogatyni Andrzej Grzmielewicz most na trójstyku będzie symbolem nie tylko pokonywania tego co dotąd niemożliwe:

Jak mówi marszałek dolnośląski Cezary Przybylski problemem jest nie tylko konieczność dostosowania dokumentacji przeprawy do przepisów trzech krajów, ale też brak możliwości jej sfinansowania z unijnych środków:

Hetman Libereckiego Kraju Martin Puta podkreśla, że trójstyk jest miejscem, w którym wspólnie świętowaliśmy wejście Polski i Czech do Unii i do strefy Schengen i most jest tam niezbędny:

Budowa mostu, jeśli uda się pokonać przeciwności, będzie kosztowała około 5 milionów złotych. Samorządowcy podkreślają, że łatwiej by było wybudować trzy mosty, ale chcą mieć jeden by ich łączył.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama