Stąd do historii: Huta szkła "Józefina" (POSŁUCHAJ)

Leszek Mordarski | Utworzono: 2016-10-19 15:00 | Zmodyfikowano: 2016-10-19 15:00
Stąd do historii: Huta szkła "Józefina" (POSŁUCHAJ) - fot. lesnahuta.pl
fot. lesnahuta.pl

Dziś w stanie kompletnej dewastacji, przed laty była jedną z najsłynniejszych hut szkła kryształowego na świecie. "Józefina" założona w lipcu 1842 roku, przejęła wielowiekowe tradycje hutnicze okolic Szklarskiej Poręby. Pierwsza pisana wzmianka o hucie szkła, wówczas jeszcze wędrownej, pochodzi z XIV wieku. Pierwsi hutnicy, pilnie strzegli swych warsztatowych tajemnic, szkło uchodziło bowiem za towar luksusowy. Swoje zakłady, w tym piece hutnicze, lokowali w trudno dostępnych miejscach. Po wyczerpaniu zapasów drewna przenosili je w inne rejony, stąd nazwa hut wędrownych.

Dyrektorem należącej do hrabiego Schaffgotscha "Józefiny", został słynny XIX-wieczny technolog Franz Pohl. Huta szybko zyskała międzynarodowy rozgłos, także dzięki sukcesom na wystawach światowych.

Już w 9 lat po otwarciu "Józefiny", londyńscy goście wystawy zachwycali się wyrobami ze Szklarskiej Poręby. Dziennikarze "Times'a" uznali je za najdoskonalsze na świecie. Kolejne medale przyniosły wystawy z Paryża i Wiednia...

Posłuchaj całego odcinka Stąd do historii:

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.