Wrocławianka Agnieszka Franków-Żelazny laureatką tegorocznego Fryderyka

Bartosz Tomczak | Utworzono: 2017-04-25 09:00 | Zmodyfikowano: 2017-04-25 09:00
A|A|A

fot. nfm.wroclaw.pl

Statuetkę w kategorii muzyka chóralna, oratoryjna i operowa otrzymał album "De Profundis - Polish Psalms" nagrany przez Chór Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny.

Po dwie statuetki otrzymał Kwartet Śląski i Paweł Łukaszewski. Statuetki zostały rozdane podczas uroczystej gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Za wydane w ubiegłym roku płyty artystom przyznano nagrodę w ośmiu kategoriach. Dwie z nich w kategorii muzyka kameralna i w kategorii muzyka współczesna za płyty "Musica Profana 1" i "IV Symfonia o Bożym Miłosierdziu" otrzymał Paweł Łukaszewski.

Licząca 375 osób kapituła nagrody uznała płytę "Grażyna Bacewicz: Complete String Quartets" w wykonaniu Kwartetu Śląskiego za najlepszy album polski wydany w ubiegłym roku za granicą. Krążek ten otrzymał także statuetkę Fryderyka 2017 w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. 

Artystom szczególnie zasłużonym dla polskiej kultury muzycznej przyznawana jest Nagroda Złoty Fryderyk za całokształt osiągnięć artystycznych. W tym roku otrzymał ją pianista i pedagog Piotr Paleczny.

Uroczystość wręczenia Fryderyków 2017 uświetniła między innymi Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Michała Klauzy, Piotr Orzechowski "Pianohooligan" i Zespół Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia" dyrygowany przez Annę Szostak. Fryderyki to jedne z najważniejszych nagród muzycznych w Polsce. Co roku Akademia Fonograficzna wyróżnia najwybitniejszych polskich artystów z różnych gatunków muzyki. W tym roku nagrody Akademii zostały wręczone po raz 23. 26 kwietnia odbędzie się druga gala w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana, gdzie zostaną rozdane nagrody za muzykę rozrywkową i jazzową.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama