Stąd do historii: Bazylika w Krzeszowie [POSŁUCHAJ]

Leszek Mordarski, BT | Utworzono: 2017-05-30 22:00 | Zmodyfikowano: 2017-05-30 22:00
A|A|A

fot. Wikipedia

30 maja 1738 roku do nowowybudowanej bazyliki w Krzeszowie przeniesiono szczątki książąt piastowskich. Złożono je we wspólnej miedzianej trumnie. Przed uroczystym pogrzebem, ich oględzin dokonał lekarz klasztorny Krystian Wiehl i aptekarz Michał Rumpelius. W Mauzoleum Piastów Śląskich spoczywają książę Bolko I, książę Bolko II oraz inni książęta świdnicko-jaworscy.

Inicjatorem budowy mauzoleum był opat Innocenty Fritsch.

Ozdobą bazyliki przez lata był 2,5 tonowy dzwon Emmanuel - wykonany przez wrocławskiego ludwisarza Jakuba Krumpferta na 50-lecie ślubów opata. Fritsch poświęcił go dokładnie 4 lata przed otwarciem mauzoleum 30 maja 1734 roku. Emmanuel nie dotrwał do naszych czasów. W 1913 roku podczas prac remontowych na wieży wybuchł pożar, który spowodował upadek dzwonu i jego rozbicie. W czasie pożaru od stu lat nie było już zakonników - zostali usunięciu z Krzeszowa przez pruskiego króla w czasie sekularyzacji. Powrócili do niego w 1919 roku.

Dziś Opactwo Cysterskie w Krzeszowie stanowi ważny obiekt na dolnośląskiej mapie zabytków, w 2004 roku uznano je za Pomnik historii.

Posłuchaj "Stąd do historii":

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama