WROCloveUKRAINA. Artyści opowiedzą o muzyce i wojnie

pk, mat. prasowe | Utworzono: 2017-10-11 20:51 | Zmodyfikowano: 2017-10-11 20:51
A|A|A

Fundacja Działalności Artystycznej „Hermetyczny Garaż” we współpracy z Biurem Festiwalowym Impart 2016 (ESK– Wrocław 2016), Fundacją Ukraina, Ośrodkiem Działalności Artystycznej „Firlej”, Agencją ArtPole z Kijowa przy wsparciu Miasta Wrocław w dniach od 27 do 29 października 2017 roku realizują I edycję Festiwalu Twórczej Współpracy „WROCloveUKRAINA”, którego pierwsza odsłona przebiegnie pod hasłem „Wchid na Schid” czyli „Wejście na Wschód”.

Festiwal realizowany we współpracy organizacji pozarządowych i samorządowych zajmujących się kulturą oraz zaangażowanych w polsko-ukraiński dialog i działania integracyjne imigrantów z Ukrainy w Polsce, jest nastawiony nie tyle na prezentację kultury ukraińskiej (takich wydarzeń mamy w Polsce sporo) ale na prezentację projektów będących przede wszystkim działaniami tworzonymi wspólnie przez artystów i twórców zarówno z Polski jak i Ukrainy.

Głównymi uczestnikami tej edycji festiwalu będą wybitni ukraińscy pisarze, zdobywcy m.in. wrocławskiej nagrody literackiej Angelus, JURIJ ANDRUCHOWYCZ oraz SERHIJ ŻADAN. Tym razem nie wystąpią w tradycyjnej roli pisarzy, których spotkania z publicznością polega zazwyczaj na wieczorach autorskich ale zaprezentują się razem z innymi artystami (muzykami, twórcami wideo, plastykami) z Polski, Ukrainy i Białorusi, w roli performerów i wykonawców prezentującymi swoją twórczość w niestandardowy sposób.

JURIJ ANDRUCHOWYCZ razem z wrocławskim zespołem KARBIDO, z którym współpracuje od 2005 roku, zaprezentują premierowy koncert z materiałem z nowej, piątej wspólnej płyty pt. „LITOGRAFIE”. Pisarz wystąpi również razem z artystami ze Lwowa i Iwano-Frankiwska ze spektaklem literacko- muzyczno-wizualnym „ALBERT ALBO NAJWYŻSZA FORMA KARY”, opartym na jednym z rozdziałów jego najnowszej, jeszcze nie wydanej książki.

Z kolei SERHIJ ŻADAN razem z Olą Mychajluk oraz z artystami z Białorusi, Ukrainy i Polski, zaprezentuje po raz pierwszy w Polsce koncert multimedialny „ROZDILOVI” będący metaforycznym pokazaniem wojennej rzeczywistości wschodniej Ukrainy, przefiltrowany przez poetycki język tego wybitnego ukraińskiego poety z tworzoną na żywo wyjątkową scenografią Mychajluk złożoną ze znaków, słów, wyrazów. Z tym spektaklem artyści w 2016 roku, odwiedzili 6 przyfrontowych miast Wschodniej Ukrainy, prezentując go mieszkańcom odciętym nie tylko od zasobów materialnych i żyjących w trudnych warunkach zagrożenia wojennego ale pozbawionymi również dostępu do kultury i sztuki.

Między innymi z tego powodu ważnym wydarzeniem w ramach festiwalu będzie panel dyskusyjny pt. „Czy można uprawiać kulturę w stanie zagrożenia”, w którym oprócz Żadana i Andruchowycza, wezmą też udział inni artyści z Ukrainy – Lia i Andrij Dostliew z Doniecka (obecnie mieszkający w Polsce) oraz przedstawicielki agencji ArtPole, które realizują artystyczne projekty na Krymie (przed aneksją) oraz we wschodniej Ukrainie (po Majdanie).

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama