„Mikrokosmos Śląski, Winzig - Wińsko” - projekt podsumowany

Elżbieta Osowicz, DK | Utworzono: 2018-07-20 19:34 | Zmodyfikowano: 2018-07-20 19:47
A|A|A

Najważniejszym wydarzeniem uroczystości jest premiera polskiego tłumaczenia książki o Wińsku i film dokumentalny, w którym występuje autorka publikacji Rita Steinhardt Botwinick. Historyczka wyjechała z niemieckiego Winzig tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej. Mieszkańcy zajmowali miejsca dla siebie i rodziny na długo przed rozpoczęciem pokazu.

Kiedy projekcja się rozpoczęła, towarzyszyło jej skupienie. Dawna mieszkanka przedwojennego Wińska opisała jego historię i ludzi, mówiła też o prześladowaniach w dzieciństwie. Autorka i bohaterka filmu miała być obecna na premierze książki, jednak zmarła w marcu tego roku. Miała 95 lat. Jej książka w tłumaczeniu Bogodara Zielnicy została wydana w ramach projektu dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Po projekcji mieszkańcy ustawili się w długiej kolejce po polskie tłumaczenie.

A jak brzmi radiowa historia Wińska widziana oczami jednej z mieszkanek? O tym można się przekonać słuchając reportażu Elżbiety Osowicz - Wińsko sięga do korzeni.

 

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama