RWK: MIASTOmovie 6: Ulica

Miłosława Bożek | Utworzono: 2018-08-31 19:31 | Zmodyfikowano: 2018-08-31 19:38
A|A|A

INFORMACJA PRASOWA:

Szósta edycja festiwalu MIASTOmovie będzie jednocześnie pierwszą, podczas której międzynarodowe produkcje powalczą o nagrodę dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego o miastach, architekturze i urbanistyce. Wydarzenie odbędzie się we Wrocławiu między 26 a 30 września.

W konkursowych zmaganiach wystartuje pięć pochodzących z różnych stron Europy i świata tytułów. W sekcji konkursowej premierowo zobaczymy film "Wywłaszczenie. Wielki przekręt mieszkaniowy" ("Dispossession: Great Social Housing Swindle") w reżyserii Paula Sng, badający przyczyny niedoboru mieszkań socjalnych w Wielkiej Brytanii. Obraz pokazuje, jak zmieniała się brytyjska polityka w odniesieniu do mieszkalnictwa komunalnego. W programie konkursu znajdzie się także "BIG Time" Kaspara Astrupa Schrodera - portret wybitnego duńskiego architekta młodego pokolenia, Bjarke Ingelsa, a także jego, znanej z innowacyjności, pracowni, która po sukcesach w Kopenhadze przeniosła się do Nowego Jorku.

Szansę na nagrodę 6. edycji MIASTOmovie ma także stworzony przez Nielsa Bolbrinkera i Thomasa Tielscha "Duch Bauhausu" ("Bauhaus Spirit"), przedstawiający historię słynnej szkoły projektowania oraz artystów, naukowców i architektów, którzy także i dziś w swej pracy odnoszą się do tego utopijnego projektu. Widzowie zobaczą też "Miasto słońca" ("City of the Sun") w reżyserii Ratiego Oneli - opowieść o podupadłym poprzemysłowym mieście w Gruzji. Ostatnim z konkursowych tytułów jest niemiecka propozycja "Do kogo należy miasto?" („Whose City?”). Autor filmu, Hans Christian Post, pokazuje w swoim obrazie transformację Berlina z nieco zaniedbanego, ale dynamicznego miasta w coraz ważniejsze i bardziej eleganckie centrum biznesowe.

Laureata wybierze trzyosobowe jury: Juho-Pekka Tanskanen – reżyser festiwalowego filmu otwarcia "Czekając na Barcelonę" ("Waiting for Barcelona"), dyrektorka artystyczna ukraińskiego Festiwalu Filmu i Urbanistyki "86" Nadia Parfan oraz Aleksandra Hamkało – wrocławianka i aktorka filmowa. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 1000 euro.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama