Dziś obchodzi 50 urodziny, a zapowiada się jeszcze przynajmniej 30 lat [ZOBACZ]

Andrzej Andrzejewski, dwie | Utworzono: 2018-10-04 12:47 | Zmodyfikowano: 2018-10-04 12:52
A|A|A

fot. Andrzej Andrzejewski

- Dzięki temu górnicy nie będą musieli codziennie pokonywać pod ziemią wielu kilometrów, by dojechać do przodków - tłumaczy Dariusz Jach, dyrektor zakładu. - Rozpoczęcie eksploatacji na szybie L-VI będzie też końcowym etapem scalania dwóch rejonów kopalni: rejonu "Lubina Zachodniego" i rejonu "Lubina Głównego". Na ich bazie powstanie jeden organizm górniczy. Inwestujemy w naszą przyszłość i przyszłość naszej kopalni.

Górnicy z Lubina codziennie wyciągają na powierzchnię 27 tysięcy ton rudy miedzi. To tak jakby spod ziemi wyjeżdżało około tysiąca ciężarówek z urobkiem. Po oczyszczeniu czysta miedź zmieści się w 10 ciężarówkach. Raz w miesiącu dzięki kopalni Lubin z KGHM-u wyjeżdża ciężarówka wypełniona srebrem.

Pół wieku temu reporter Radia Wrocław rozmawiał z ówczesnym kierownikiem szybu Janem Ulrichem, który wyniósł na powierzchnię miedzionośne skały.

- Rano o szóstej zjechaliśmy na dół, żeby zorientować się jak daleko jesteśmy do złoża. Po zjeździe wzięliśmy pierwsze kawałki do ręki i okazało się, że właśnie przedwcześnie, te pół metra wcześniej, pokazała nam się ruda.

POSŁUCHAJ: 50 lat - Zakłady Górnicze Lubin

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama