Rozpoczął się 15. Jazztopad Festival [ROZMOWY, ZDJĘCIA]

Michał Kwiatkowski | Utworzono: 2018-11-17 15:15 | Zmodyfikowano: 2018-11-17 15:15

Ciągle mam w głowie tę jedną myśl, że jazz oznacza wolność i otwartość (…).
Nie jest ekskluzywny, lecz dostępny dla wszystkich, i to jest właśnie cały duch jazzu”.

Herbie Hancock


Słowa jednej z największych postaci muzyki jazzowej, artysty, którego występ zamknął poprzedni Jazztopad, stały się myślą przewodnią rozpoczętej w piątkowy wieczór jubileuszowej, 15. edycji wrocławskiego festiwalu.
I słusznie, bo do 25 listopada zarówno wszyscy czekający na gwiazdy (Corea, Mehldau, Spalding), spragnieni eksperymentów na styku tradycji i nowoczesności (Melting Pot, Sons of Kemet), jak i Ci łaknący odwiedzin na wielu muzycznych lądach (od Antypodów po Skandynawię, z obowiązkowymi przystankami w Rzymie, Tel Avivie na Bagdadzie kończąc), z całą pewnością znajdą coś dla siebie.
Między innymi o tym jak przedstawia się tegoroczny program, gdzie będziemy mogli cieszyć się koncertami ulubionych artystów, opowiadał Piotr Turkiewicz – Dyrektor Artystyczny Festiwalu Jazztopad:


Podobnie jak i Chick Corea, recital solowy zaprezentuje też Brad Mehldau. Piątkowy koncert (23 XI) będzie szczególnym wydarzeniem z tego względu, że w jego drugiej części usłyszymy jedną z ośmiu tegorocznych premier – pianista z towarzyszeniem NFM Filharmonii Wrocławskiej wykona kompozycję zamówioną przez Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu (Jazztopad Festival) oraz Orchestre Philharmonique du Luxembourg, L’Auditori, Orchestre national d’Île-de-France, Britten Sinfonia i Los Angeles Philharmonic Association.
O wadze międzynarodowego wymiaru Jazztopadu przekonywała Olga Kończak – Zastępca Dyrektora ds. Produkcji i Zarządzania Projektami:


Muzyka podczas Jazztopadu rozbrzmiewa nie tylko w Narodowym Forum Muzyki. Ważną częścią festiwalu są wspomniane już koncerty w mieszkaniach prywatnych oraz jam sessions. Te ostatnie odbywają się w Klubokawiarni Mleczarnia. Ich gospodarzami są wrocławscy muzycy: Samuel Hall, Zbigniew Kozera i Mateusz Rybicki, który zapraszał na wyjątkowe, wieczorne muzykowanie:


15. Festiwal Jazztopad potrwa do 25 listopada. TUTAJ PEŁNY PROGRAM.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.