Nie Było Grane 1/12: Josephine Foster, Boygenius, Cocteau Twins, Anna Calvi

Michał Kwiatkowski | Utworzono: 2018-11-30 17:15 | Zmodyfikowano: 2018-11-30 17:15
A|A|A

Nie Było Grane 1/12


Pierwsze wokalne kroki, jako nastolatka, stawiała przy katafalku, odpowiadając za oprawę muzyczną uroczystości pogrzebowych. Z górą ponad 20 lat temu, słysząc „jedną z arii Vivaldiego” postanowiła zostać śpiewaczką operową. Dziś może pochwalić się nagraniem pieśni Brahmsa, Mozarta i Schuberta, interpretacją tradycyjnych hiszpańskich tematów jak i muzyką, którą skomponowała do śpiewanych przez siebie wierszy Emily Dickinson, Rudyarda Kiplinga i fragmentów prozy Jamesa Joyce'a.

We wspomnianej operze jednak nigdy nie wystąpiła. Nowojorska The Met okazała się mniej pociągająca niż klasycy z Tin Pan Alley, zaś tradycja folkowa zdecydowanie lepiej współgra z jej rozedrganym i pełnym emocji głosem.
Najnowsze wydawnictwo artystki ma nie mniej ciekawą otoczkę, będąc owocem współpracy z islandzkimi i hiszpańskimi muzykami, utrwalonej w trakcie sesji w Nashville.


Zawartość „Faithful Fairy Harmony” jak się przekonamy jest nad wyraz ciekawa, ale jednak mocno niszowa. Dla zachowania balansu sprawdzimy więc co słychać u trzech bardziej znanych artystek, dla odmiany, młodego pokolenia. Julien Baker, Phoebe Bridgers i Lucy Dacus debiutowały kilka miesięcy temu. Ich płyty z miejsca zyskały świetne notowania (BakerTurn Out the Lights”, Bridgers „Stranger in the Alps”, a Dacus „Historian”), zaś autorki zaczęły być postrzegane jako ważny i obiecujący głos amerykańskiej sceny. W listopadzie rozpoczęły wspólne tournée, promowane przygotowaną przezeń EP-ką „Boygenius”, która mimo skromnej, zaledwie 6-utworowej zawartości, z pewnością mocno wstrząśnie podsumowującymi ten rok zestawieniami.

W sobotnie popołudnie w Radiu Wrocław Kultura będziemy się też wsłuchiwać w nie mniej oryginalny głos Elizabeth Fraser, z dopiero co wydanego zestawu rarytasów („EP's & Rarities”) Cocteau Twins.


Nie Było Grane czyli sludge, doom, indie, shoegaze, alternatywa, eksperymenty i proste piosenki - Radio Wrocław Kultura, środy 21.00 - 23.00 (powtórka w sobotę od 17.00)!

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca kwietnia 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama