Wrocławskie proszki i mydła. Fabryka Polleny skończyłaby dziś 49 lat

Leszek Mordarski, dwie | Utworzono: 2019-01-02 11:23 | Zmodyfikowano: 2019-01-02 11:29
A|A|A

(fot. zasoby fotopolska.eu)

Na fali zmian ustrojowych w 1993 roku wrocławski zakład zmienił właściciela i został przemianowany na PZ Cussons Polska. W 2015 roku właścicielem dawnej Państwowej Fabryki Mydła i Gliceryny została firma Rockville Investments, należąca do grupy międzynarodowych funduszy inwestycyjnych.

Oprócz protoplasty powojennej Polleny, w czasach niemieckich przy Krakowskiej był m.in. założony w 1878 roku potężny browar Haasego. Były też budynki komunalne w tym zajezdnia tramwajowa i komenda straży pożarnej.

Wiele z przedwojennych obiektów nie przetrwało czasu oblężenia Festung Breslau. Tak samo jednak jak w czasach niemieckich, tak i dziś przy Krakowskiej dominują obiekty handlowo-produkcyjne.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Naryc
2020-08-11 00:05:38
z adresu IP: (94.231.xxx.xxx)
Ocena: 0
Czy w tamtych czasach na początku lat 90 w ogóle mieli jakieś zapachy do mydeł?, pytam bo wszelkie produkty w tamtym okresie to nie miały ładnych zapachów tylko takie metne brzydkie jak te mydła pollena. A zapach którego szukam to się okazało, że to była esencja zapachowa do mydeł pollena właśnie i był taki bardzo ładny. Taki był specyficzny bardzo i bardzo podobny do ekstraktu z niebieskiego kwiatu lotosu i taki skórzany. Czy ktoś z was wie co to mogło być?, może ktoś tam kiedyś pracował?.
~Naryc
2020-08-10 23:48:11
z adresu IP: (94.231.xxx.xxx)
Ocena: 0
I czy ktoś pamięta jakich ekstraktów zapachowych używali do mydeł?
~Naryc
2020-08-10 23:47:08
z adresu IP: (94.231.xxx.xxx)
Ocena: 0
Czy ktoś z was znał bardzo dobrze zakład pollena we Wrocławiu jak była jeszcze pollena?
~Celina
2020-03-26 14:28:18
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 1
Witam serdecznie. Poszukuje Anete blondynke , ma 158 cm wzrostu, dojeżdża białym.autem do zakładu pracy. Ma około 45 lat. Pracuje na produkcji. Wynosi i sprzedaje środki chemiczne , które wynosi z zakładu pracy.
~Beata
2020-03-26 14:25:16
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 0
Witam serdecznie. Poszukuje pani anety blondynki, ktoea pracuje na produkcji mydła, środków do dezynfekcji rak. Do końca tygodnia ma trzecia zmianę w tym zakładzie. Pani Aneta wynosi z zakładu kosmetyki i sprzedaje ludziom. Jest malutka blondynka ma około 158 cm wzrostu. Dojeżdża białym autem do pracy. Mam jej zdjęcie, lecz nie mogę dodać
~Grzegorz
2019-01-03 10:57:11
z adresu IP: (81.190.xxx.xxx)
Ocena: 19
Ło matko, przestańcie już jojczyć. Jeśli komuś się wydaje że zacofana i zarządzana centralnie gospodarka, bez wykształconych odpowiednio kadr będzie w stanie rywalizować na wolnym rynku (albo w częsci przyadków w całkiem inaczej regulowanym) to chyba na głowę upadł. 20 lat pitolenia od rzeczy. Różne rzeczy można pierwszym rządom zarzucić ale to akurat nie. Jasne że w części przypadków były nieprawidłowości czy wręcz patologie. Generalnie niestety byliśmy na to skazani. Największym zaś błędem było stworzenie skomplikowanego systemu podatkowo prawnego i ustalenie wysokich podatków, bo ludzie z głową nie mogki budować polskiego kapitału, którego NIE BYŁO.
~////
2019-01-02 21:20:54
z adresu IP: (88.156.xxx.xxx)
Ocena: 6
To i tak lepiej niż Browar Piastowski.
~II RP
2019-01-02 19:54:27
z adresu IP: (217.97.xxx.xxx)
Ocena: -11
Znowu tylko została pamięć o Polskim przemyśle?
~Andre
2019-01-02 18:27:58
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: -20
W normalnej demokracji nadmieniam normalnej to Wałęsa Balcerowicz stanęli by przed trybunałem stanu.
~Andre
2019-01-02 14:56:33
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: -19
Taka była polityka tych złodziei Balcerowicz Wałęsa i cała ta banda którzy dziś krzyczą Konstytucja a jak sprzedawali jak popadło to było dobrze!!!
~Ana
2019-01-02 13:53:26
z adresu IP: (95.145.xxx.xxx)
Ocena: -10
Wychodzi na to ze każdy zakład który zoastalmsprzedany zagranicznym inwestorom znikł z mapy gospodarczej Polski! Żal i wstyd, i dlatego teraz kupujemy badziewie z zachodu i wciska nam się ze jest lepsze.