Świdnica: Przy Placu Pokoju będą uczyć o ekologii - parafia remontuje ostatni budynek

Bartosz Szarafin, mk | Utworzono: 2019-02-04 06:30 | Zmodyfikowano: 2019-02-04 06:32
A|A|A

fot. Bartosz Szarafin

- Dofinansowanie wynosi 85%. Resztę parafia dopłaci z własnego budżetu. Wyremontujemy kamienicę numer trzy i cztery. Powstanie w niej edukacyjne centrum ekologiczne — mówi Waldemar Pytel — biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce:

Parafia złożyła wniosek o dotację do Regionalnego Programu Operacyjnego i pozyskała ponad trzy miliony złotych na termomodernizację budynku. Prace ruszą jeszcze w tym roku. Jak mówi biskup Pytel — zachowanie stworzenia, to ważna część wyznania ewangelickiego. Biorąc pod uwagę mnogość roślinności rosnącej na Placu Pokoju, a także gatunki ptaków i otoczenie, będzie to idealne miejsce na taką inwestycję.Każdego roku Kościół Pokoju w Świdnicy odwiedzają tysiące turystów, pielgrzymów oraz mieszkańcy. Oprócz kultu religijnego przychodzą podziwiać architekturę:

Remont budynku przy Placu Pokoju numer trzy i cztery dopełni wieloletnich starań rewitalizacyjnych w tym miejscu. To ostatni obiekt, który nie został jeszcze wyremontowany. Pozostałe, z uwagi na cechy historyczne, parafia powoli wykupowała. Zniknęły ogrodzenia, a całość zaczęła tworzyć wspólny kompleks. Od marca 2017 roku Plac Pokoju wraz z zabudową jest Pomnikiem Historii. A wśród budynków najokazalszy to barokowy Kościół Pokoju, który w 2001 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ostatnie lata to także remont cmentarza, nowe ścieżki spacerowe i latarnie. Wyremontowano też dzwonnicę, a w środku gra karylion.

Kościół Pokoju z nowym kurantem [ZOBACZ]

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama