Polska wygrała klasyfikację medalową halowych lekkoatletycznych mistrzostw Europy!

Bartosz Tomczak | Utworzono: 2019-03-03 21:57 | Zmodyfikowano: 2019-03-03 22:10

O zwycięstwie w klasyfikacji medalowej decydowała ostatnia konkurencja - sztafeta 4x400 metrów kobiet. Wśród faworytek wymieniano Polki i Brytyjki i które z tych zawodniczek wygrałyby bieg, te zapewniłby swojej reprezentacji końcowy sukces. Od początku do końca prowadziły nasze biegaczki. Anna Kiełbasińska, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic uzyskały czas 3:28.77. Brytyjki były drugie z czasem 3:29.55. Brąz zdobyły Włoszki - 3:31.90.

Wcześniej ambitnie w sztafecie 4x400 metrów startowała nasza męska reprezentacja. Biało-czerwoni byli osłabieni - na ostatniej zmianie biegł płotkarz - ale do końca walczyli o podium. Ostatecznie Dariusz Kowaluk, Rafał Omelko z AZS AWF Wrocław, Tymoteusz Zimny ze Śląska Wrocław i Damian Czykier - zajęli czwarte miejsce. Złoto wywalczyli Belgowie (Julian Watrin, Dylan Borlee, Jonathan Borlee, Kevin Borlee) z czasem 3:06.27. Drugie miejsce zajęli Hiszpanie (+0,05 s), a trzecie - Francuzi (+1,44 s). Strata Polaków do zwycięzców wyniosła 2,13 sekundy.

W wieczornej sesji biało-czerwoni zdobyli jeszcze dwa medale. Marcin Lewandowski wywalczył złoto w biegu na 1500 metrów z czasem 3:42.85. Drugie miejsce zajął Norweg Jakob Ingebrigsten (+0,38 s), a trzecie - Hiszpan Jesus Gomez (+1,54 s).

Z kolei mieszkająca na co dzień we Wrocławiu Sofia Ennaoui zdobyła srebro w biegu na 1500 m. Polka uzyskała czas 4:09.3. Złoty medal wygrała Brytyjka Laura Muir, która 1500 metrów pokonała w 4:05.9. Brąz wywalczyła Irlandka Ciara Mageean - 4:09.4.

Polscy lekkoatleci powtórzyli zatem sukces z Belgradu wygrywając klasyfikację medalową - wtedy jednak aż 12-krotnie stawali na podium w tym siedem razy na jego najwyższym stopniu.

W Glasgow mistrzami kontynentu poza kobiecą sztafetą i Marcinem Lewandowskim zostali: Ewa Swoboda w biegu na 60 m, Michał Haratyk w pchnięciu kulą, tyczkarz Paweł Wojciechowski. Na drugim miejscu poza Sofią Ennaoui uplasował się jeszcze tyczkarz Piotr Lisek.

Najwięcej medali w Glasgow - 12 - uzyskali Brytyjczycy, w tym cztery złote, sześć srebrnych i dwa brązowe. Trzecia w tym zestawieniu była Hiszpania z trzema złotymi, a sześcioma ogółem.