Największy w Europie pokaz pirotechniczny na Polach Marsowych. Kto wydał zgodę?

Elżbieta Osowicz, d | Utworzono: 2019-06-04 14:43 | Zmodyfikowano: 2019-06-04 14:51
A|A|A

Zdjęcie ilustracyjne (fot. Pixabay)

Pokaz ma się odbyć na Polach Marsowych. Teren należy do Akademii Wychowania Fizycznego. Tłumaczy Krzysztof Grzegorczyk, z-ca Kanclerza ds. Informatyzacji i Rozwoju Uczelni:

Firma, która organizuje pokaz, Polskie Biuro Targów i Wystaw Poznań Expo reprezentowana przez pana Sławomira Węglarza, nie opowiada na telefony i mejle. Wiadomo, że bilety na imprezę cieszą się dużym zainteresowaniem.

Dyrektor wrocławskiego zoo Radosław Ratajszczak, jest przerażony tym pomysłem:

Był nawet pomysł, aby imprezę przenieść na Stadion Miejski, ale magistrat nie był tym zainteresowany. Prezydent Jacek Sutryk wielokrotnie podkreślał, że Wrocław nie strzela - tak było na Sylwestra. Jak zachowa się teraz?

Na nasze pytania dotyczące imprezy, urzędnicy odpisali tak: "Jeśli organizator imprezy spełni wymogi ustawy o zgromadzeniach publicznych (m.in. dostarczy pozytywne opinie od policji, straży pożarnej i sanepidu i pogotowia) Urząd Miejski nie może zakazać organizacji tego wydarzenia. Jednocześnie w uzgodnieniu z inspektoratem ochrony środowiska wynajęta zostanie profesjonalna firma, która zmierzy poziom hałasu podczas tego wydarzenia. Jeśli poziomy zostaną przekroczone – będziemy nakładać wyznaczone prawem kary". 

Wrocław jest pierwszym miastem na trasie pokazów pod hasłem "Damy ognia". Kolejne są Gliwice, Poznań, Warszawa, Kraków. W Gliwicach od rzecznika prasowego urzędu miasta Marka Jarzębowskiego usłyszeliśmy, że w mieście impreza nie budzi kontrowersji - miasto jej nie organizuje, zajmuje się tym operator hali Arena Gliwice.

ZOBACZ: Mapa stref, w których organizacja pokazów z użyciem światła podlega ograniczeniom

Jak głośno będzie w okolicy Pól Marsowych?

Zgodnie z prawem fajerwerki mogą być opalane tylko dwa razy w roku - w Sylwestra i Nowy Rok. Impreza ma być w czerwcu, dlaczego więc nie można zastosować tych przepisów?

Kodeks Wykroczeń. Art. 51 Kodeksu Wykroczeń mówi: "Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny". Mandat za używanie fajerwerków w dni do tego nie wyznaczone - może wynieść do 500 złotych.

Fajerwerki mogą także stanowić problem dla ruchu powietrznego - jakie są tu regulacje?

Pokazy z użyciem sztucznych ogni / świateł reflektorów / lasera należy zgłosić do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, ale tylko wtedy gdy miejsce pokazu znajduje się w pobliżu czynnego lotniska cywilnego albo wojskowego lub w pobliżu lądowiska przyszpitalnego. Strefy te zobrazowane są na specjalnie opracowanej mapie. Jeżeli lokalizacja pokazu z użyciem światła znajduje się poza strefami zaznaczonymi na mapie zgoda Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej nie jest wymagana.

We Wrocławiu są także takie wyznaczone strefy. Na Partynicach trzeba by wystąpić o zgodę, ale już Sępolna mapa nie obejmuje. Strefa kończy się kilkaset metrów przed Polami Marsowymi i terenem należącym do AWF.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~????
2019-06-10 19:20:48
z adresu IP: (213.238.xxx.xxx)
Ocena: 0
po kiego grzyba komu taka strzelanina ??
~Ola
2019-06-09 14:39:46
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 0
Co mozna zrobic dalej, zeby powstrzymac ten pokaz?
~Czarnaaa
2019-06-09 13:59:23
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 0
Masakra ! BRAWO za pomysłowość-biedne zwierzęta !!!(głupota ludzka nie zna granic) ;( :(
~Sowa.28
2019-06-06 15:26:43
z adresu IP: (5.172.xxx.xxx)
Ocena: -4
Super.Napewno bedziemy z dziecmi.
~Radek Rosiak
2019-06-06 10:06:28
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 5
Nie ma nic głupszego i bardziej nieprzemyślanego jak poligon niedaleko ZOO. Największy pokaz fajerwerków, może być największym stresem dla zwierząt w ZOO. To straszne, że ludzie mają centralnie gdzieś wspólne dobro, które ich otacza. Wysiłki ludzi którzy pielęgnują zwierzęta wrocławskiego ogrodu w ciągu jednej nocy mogą okazać się bezpowrotnie stracone. Zapewnianie ciszy i warunków do tego by gatunki zagrożone mogły przetrwać to kluczowe zadanie ZOO !! Zwierzęta domowe źle reagują na takie hałasy i potrafią nie jeść, chować się po kontach i nie wychodzić na spacery by się załatwić, to jak muszą bać się zwierzęta dzikie. Mają pozdychać ze strachu, chorować ze stresu ???? Włodarze naszego miasta nie potrafią sobie wyobrazić, że nasze ZOO WROCŁAWSKIE, to dobro takie samo jak zabytki, dzieła sztuki, ba może nawet ważniejsze. Do tego cała reszta argumentów na czele z tym, że WROCŁAW NIE STRZELA
~Nik
2019-06-06 09:23:06
z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Ocena: -2
No i git, 500zl mandacik za fajerwerki poza sylwdstrem, ze 300 za przekroczenie norm halasu - a bo krotko i poskarzyly sie tylko trzy osoby (na pismie i z zachowaniem miloona onnych warunkow). Kilka stowek - przeciez to sie wlicza w koszta takiej imprezki. Sutryk cicho sza, bedzie pozowal w pierwszym rzedzie.
~Wrocek
2019-06-05 20:18:41
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 5
a nie można np. przy nowym stadionie.... tam tyle przestrzeni....
~k4n4li4 z fanatykiem
2019-06-05 09:33:53
z adresu IP: (5.62.xxx.xxx)
Ocena: -1
fajerwerki do lamusa
~Komentarz został usunięty
2019-06-05 09:23:19
z adresu IP: (5.62.xxx.xxx)
Ocena: 3
Komentarz został usunięty
~Komentarz został usunięty
2019-06-05 09:20:18
z adresu IP: (195.181.xxx.xxx)
Ocena: 3
Komentarz został usunięty
~machony
2019-06-05 09:18:58
z adresu IP: (195.181.xxx.xxx)
Ocena: 3
popieram zakaz strzelania
~Komentarz został usunięty
2019-06-05 08:41:29
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 4
Komentarz został usunięty
~ciepły Jacky
2019-06-05 01:10:16
z adresu IP: (5.60.xxx.xxx)
Ocena: 5
POcałujcie mnie będzie mi wiosennie
~chory kraj^^
2019-06-05 00:01:49
z adresu IP: (89.229.xxx.xxx)
Ocena: 2
Widać że polaczki są chore na mózg
~Kolo
2019-06-04 23:37:39
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 8
Macie zaplacone za kłamstwa? Niema takich ograniczeń w przepisach. Profesjonalne firmy mają prawo wykonywać pokazy pirotechniczne przez cały rok! Maja wydane Pozwolenie Wojewody na wykonywanie pokazow pirotechnicznych oraz Koncesję MSWiA. Więc-oszuści jesteście.
~Kolo
2019-06-04 23:34:19
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 5
Po co kłamiecie odnośnie przepisów? Niema takich ograniczeń co do pokazów w wykonaniu "podmiotow uprawnipnych" kto płaci za oklamywanie społeczenstwa? Oszuści!
~Trochim
2019-06-04 20:53:10
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 0
Najlepiej odpalmy pochodnie i zamieszkajmy w jaskiniach. A wielcy właściciele psów dalej niech nie sprzątają po Swoich pupilach. Kocham zwierzęta ,ale nie dajmy się zwariować. Zabawy są kilka razy do roku. A ja codziennie omijam psie kupy........ Ludzie opamiętajcie się...... bo wrócimy do kamienia łupanego i będziemy siedzieć przy świeczkach
~Grzegorz
2019-06-04 20:50:18
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 0
Cóż... w imię zaspokojenia swoich pierwotnych instynktów i w ten sposób pokazywania że są zwierzętami, ludzie będą męczyć innych ludzi i zwierzęta hałasem i zatruwaniem powietrza. Jakież to... normalne. Takie pytanie do jednego z uprzedzających mnie komentatorów: co jest ciekawego w fajerwerkach? Bo że mogą dla kogoś być ekscytujące to rozumiem. Ale ciekawe?
~Tubylec
2019-06-04 20:35:00
z adresu IP: (217.97.xxx.xxx)
Ocena: 1
Trochę dziwi mnie Pan Dyrektor ZOO. Jakoś nigdy nie słyszałem protestów gdy fajerwerki strzelała Hala Stulecia abo hotel Na Grobli. A ten ostatni strzela dość regularnie i znacznie bliżej niż Pola Marsowe. A i sama fontanna też nie budzi sprzeciwów w sercu parku. Dziwne. Takie kurna czasy mamy że jedno przeszkadza a drugie nie przeszkadza. Kto kiedy pomyślał żeby na Pergoli parkować samochody? A dzieje się czasem. Tylko obłuda jest stała.
~////
2019-06-04 20:33:06
z adresu IP: (37.8.xxx.xxx)
Ocena: 12
A dlaczego nie na stadionie miejskim? Toż to sam geniusz Dutkiewicz był jego ojcem założycielem. A teraz Sutryk jest kontynuatorem tego dzieła na miarę XXV wieku.
~wrocławianin
2019-06-04 18:59:10
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 1
Fajerwerki nie są mi do niczego potrzebne. Jest to zanieczyszczanie środowiska, Hałasem światłem i smogiem.
~Wrocławianin
2019-06-04 18:00:01
z adresu IP: (199.247.xxx.xxx)
Ocena: -2
SUPER! :) Nie mogę się doczekać. Będzie widowisko. Coś ciekawego w tym smutnym jak **** mieście.
~Wściekła
2019-06-04 17:32:50
z adresu IP: (77.113.xxx.xxx)
Ocena: 1
To jest po prostu skandal. Za 20 tysięcy złotych pozwala się na gigantyczne cierpienie zwierząt, maleńkich dzieci i starszych ludzi. Tacy jesteście biedni, nieczuli włodarze AWF?
~dick
2019-06-04 16:29:08
z adresu IP: (195.66.xxx.xxx)
Ocena: 9
Ciekawy jestem ile razy WOSP dostała mandat za Światełko do Nieba - w końcu nie było to ani w Sylwestra ani w Nowy Rok. Teraz urządza wspaniałomyślnie pokazy laserowe - czy wystąpiła do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej o zgodę na to? Jakoś dziwnym trafem wtedy nie ma takich kontrowersji a jak ktoś przy ładnej pogodzie w czerwcu chce urządzić super widowisko to z jakiegoś powodu zaczynają się pretensje!
~irekn
2019-06-04 16:24:12
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 6
no wrocław dba o smog i emisje hałasu i zwierzeta beda uciekac tylko gdzie jak myslaca istota wie ze to sprzeczne z ekologia .wiem chcieli wypchac fajerwerki znajomego po lityka to miasto ma na to pieniadze nie wystarcza lasery czemy stawiacie nas przed faktem dokonanyk moze tak zrobic sondaz co kto za fajer łapa w góre i na odwrót
~Agap
2019-06-04 16:05:34
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 5
A w ogóle to sztuczne ognie przynoszą pecha. Ostatni gigantyczny pokaż pirotechniczny był nad Odrą tuż przed powodzia stulecia. A na serio - po co mamy ten stadion skoro ze wszystkim pchamy się do centrum?
~Wrocławianka
2019-06-04 15:40:50
z adresu IP: (194.181.xxx.xxx)
Ocena: 0
Mam nadzieję, że wrocławianie nie pozwolą na krzywdę zwierząt. :(