Spór o dźwięki z kościoła na wrocławskich Maślicach

Maciej Sas, BT | Utworzono: 2019-12-06 06:52 | Zmodyfikowano: 2019-12-06 06:57
A|A|A

fot. Bartosz Szarafin (zdjęcie ilustracyjne)

Czy kurant na kościele pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej na wrocławskich Maślicach powinien zamilknąć? Zamontowane kilkanaście tygodni temu urządzenie w samo południe przez minutę gra na "Anioł Pański", a o 21.00 przez dwie minuty odtwarza "Pieśń z dalekiej Fatimy". Sławomir Czerwiński, przewodniczący Zarządu Rady Osiedla Maślice mówi, że kilka dni temu wpłynął wniosek o wyłączenie urządzenia wieczorem, bo to: "zakłóca mir domowy":

Opinie mieszkańców są podzielone: część chce, by kurant umilkł, ale część nie chce o tym słyszeć. Co ciekawe, nikt nie zwrócił się z tym bezpośrednio do proboszcza parafii. Ksiądz Rafał Kowalski, rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej ubolewa na tym:

Dodajmy, że po pierwszych informacjach od rady osiedla, proboszcz zmienił ustawienia urządzenia tak, żeby było mniej słyszalne w domach stojących najbliżej.

Posłuchaj całego materiału:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Figa
2020-08-14 20:20:22
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 2
To jest cudowne kiedy słyszę kurant z Kościoła. Niech gra, jak w Krakowie.
~przeslanie z Fatimy
2019-12-10 16:50:08
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 1
Z dalekiej Fatimy donosnie brzmi dzwon Zjawienie Maryi oglasza nam on Ave,ave, ave Maryja zdrowas, zdrowas Zdrowas Maryja Spieszymy więc wszyscy wśród zmartwień i trosk, by w ręce Twe złożyć niepewny nasz los. Ave, ave, ave Maryja.... Skąd jesteś o Pani pytają dzieci, Ja z nieba przybywam upomniec ludzi, by Boga juz więcej nie obrażali, za grzechy i zbrodnie pokutowali Ave, ave ..... Dzieci z Fatimy zrozumiały przesłanie Maryi, a wy, nowoczesni, oświeceni dorośli rozumiecie? Głosu Boga w waszych sercach nie wyłączycie żadnym przepisem
~Jagoda
2019-12-08 18:07:37
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 2
Rzeczywiscie. Mieszkalam tam 2 miesiace i nie wytrzymalam. Dzieki wielkie
~Kasia
2019-12-07 21:41:48
z adresu IP: (213.238.xxx.xxx)
Ocena: -22
Nie chodzę do kościoła, mieszkam zaraz przy kościele i nie przeszkadza mi to absolutnie. Wręcz przeciwnie ???? to mi się podoba.
~Mieszkanka Maślic
2019-12-07 20:02:40
z adresu IP: (80.68.xxx.xxx)
Ocena: 17
A ja to bym chciala żeby tak z dwa razy dziennie Metallicę puścili, może być od razu po melodii z kościoła- ciekawe co na to zwolennicy kurantów. Mogłoby być?
~Trochję prawdy trochę ból
2019-12-07 19:41:20
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: -23
Typowa strategia ateistów Jestem ateistą więc większość ma mnie słuchać.....a przecież wystarczy się przeprowadzić i np w Arabii "czarnego" nie spotkasz. Proste...
~kasia
2019-12-07 19:31:02
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -23
nam To nie przeszkadza. ludzie - którzy mają z tym problem powinni pójść do księdza Probosza albo do psychologa , któryś z nich zaradzi???? i może rozwiąże problem ????????
~Hymny fb
2019-12-07 19:26:09
z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Ocena: 21
Cisza nocna jest od 22 więc sprawa powinna być zamknięta
~Paweł
2019-12-07 19:22:23
z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Ocena: -21
Bo to przeszkadza Panu slawkowi a nie mieszkanca niech się za parkowanie weźmie lepiej
~Agnieszka
2019-12-07 19:05:51
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -20
Niech gra. Mi nie przeszkadza
~Ewe
2019-12-06 21:34:48
z adresu IP: (213.5.xxx.xxx)
Ocena: -21
Mieszkam koło kościoła i mi to nie przeszkadza... Do kościoła nie chodzę.. Proboszcza szanuje bo to super człowiek.. Niech gra... A jak przeszkadza niech okna zamkną i korki wsadza do uszu...
~Bob
2019-12-06 21:16:57
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: -19
Osobiście hymn mi nie przeszkadza. Nie jest uciążliwy tak samo jak hałas przejezdzajacych samochodów czy pociągu. Zgłoszenia to być może szeroko pojętą nietolerancja :)
~L. Cypher
2019-12-06 18:58:41
z adresu IP: (89.74.xxx.xxx)
Ocena: 24
Na szczęście to już łabędzi śpiew kościołów.
~liczba?
2019-12-06 18:33:36
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: -22
To są jakieś żarty? Przecież każdy kościół tak ma...a jest ich ile w Polsce?
~Prawy i sprawiedliwy
2019-12-06 17:59:25
z adresu IP: (195.136.xxx.xxx)
Ocena: 22
Uważam że należałoby ogłosić i przeprowadzić referendum wszystkich mieszkających na maślicach, którzy chcą wyrazić swoje zdanie. Jeśli większość uzna że nie widzi problemu, sprawę uznałbym za zamkniętą przez uchwałę rady osiedla. Do tego kościoła chodzą ludzie na mszę nabożeństwa, przygotowanie do sakramentów. Dlatego też mieszkańcy jako świeccy są odpowiedzialni za parafię, nie tylko proboszcz. W każdej parafii powinna istnieć rada parafialna reprezentująca lokalną społeczność. Tylko przez dialog i pisemne poświadczenie ilu jest za a ilu przeciw udałoby się rozstrzygnąć sprawę. Łatwo tak hejtować dwu minutową pieśń a sam fakt że nikt nie zgłosił się do ks. proboszcza w tej sprawie, świadczy samo za siebie z jakimi ludźmi mamy do czynienia. Tchórzostwem i brakiem poważnego podejścia do sprawy. Pewnie jakimś synom lub córkom ubeków to przeszkadza co w domu rodzinnym religię wykorzeniano już na etapie dzieciństwa. Postkonunistyczna mentalność niestety. A może dźwięk z kościoła budzi czyjś wyrzut sumienia że ma nie po drodze poukładane życie z Panem Bogiem i lęk do go czeka kiedyś za progiem życia? Nie zaslaniajcie się dziećmi, bo jako nauczyciel wiem do jakich późnych nocnych godzin pozwalają niektórzy rodzice wlepiać oczy w telefon lub komputer, mając fatalny kontakt ze swoimi własnymi dziećmi...
~solidarność
2019-12-06 17:36:55
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 26
U nas na wsi "czarny" na początku puszczał na cały regulator walenie dzwonu co godzinę. Na noc trochę ściszał. Potem wykombinował sobie, że będzie puszczał melodyjki. Najpierw rano potem o 15.00 następną o 18.00, następną 21.00. Ludzie postawili się "czarnemu" to trochę to ściszył. Tak więc nie ma co się z "czarnym" cackać. PS. nie wyskakujcie mi tu z immamami i meczetami, ani tym bardziej śmiesznymi zomowcami. Są nie lepsi od "czarnych". Jedni warci drugich. Wniosek : Nie ma co się bawić z "czarnymi" niech sami sobie do "poduchy" to puszczają, nie będzie terroryzował mieszkańców.
~By żyło się lepiej
2019-12-06 17:13:51
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -25
Mieszkańcami zapewne są zomowcy którzy pałowali na marszu niepodległości.
~GGPan
2019-12-06 16:56:41
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: -26
Mieszkam na Maślicach od 10 lat, od kilku miesięcy mieszka mi się lepiej. Dzięki dzwonom mamy z dzieciakami ustalony pewien rytm dnia. Mam szczerą nadzieje że Proboszcz się nie da zastraszyć. Pozdrawiam.
~Marek Kramarz
2019-12-06 16:42:49
z adresu IP: (95.41.xxx.xxx)
Ocena: -18
Poza tym bardzo ładny i zgrabny Kościólek. Mimo nowoczesnego projektu - bardzo ładny. Chcialbym wiedzieć - kto czynił projekt. Bardzo ładny.
~Marek Kramarz
2019-12-06 15:31:57
z adresu IP: (95.41.xxx.xxx)
Ocena: -13
Na Sudeckiej, z Kościoła O. Kapucynów codziennie rozbrzmiewa o 21.00 " Maryjo Królowo Polski" Nikomu nie przeszkadza, chociaż dookoła gęsta zabudowa a nawet dodaje kolorytu. W Maślicach Kościół, co widać na zdjęciu, stoi z dala od domostw. Ci malkontenci - bezbożnicy wymagają dluższej pracy duszpasterkiej.
~Aguś
2019-12-06 12:17:20
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -22
Jak menele śpiewają to nikomu nie przeszkadza, a kurant pięknie gra, ale że z kościoła to zaraz jest źle
~Artur
2019-12-06 10:25:02
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -32
Jestem ciekaw jak wyjeżdżają na wakacje to imam nie przeszkadza o 4 nad ranem
~Wrocek
2019-12-06 10:07:11
z adresu IP: (83.15.xxx.xxx)
Ocena: -24
A mi się trąbka podoba. Maślice mają własny hejnał prawie jak w Krakowie. ;)
~Co łaska
2019-12-06 09:45:26
z adresu IP: (83.8.xxx.xxx)
Ocena: 26
To dbajdzie o ludzi a nie dbacie i pamiętacie tylko na kolędzie i przy posługach, oczywiście za odpowiednią kopertą-co łaska.
~Paweł
2019-12-06 09:25:47
z adresu IP: (81.190.xxx.xxx)
Ocena: -22
Proponuję zburzyć kościół i postawić w to miejsce meczet. Jak "niektórym" mieszkańcom osiedla zacznie pięć razy dziennie zaśpiewywać przez głośniki muezin, może zatęsknią za 3 minutami melodyjki wcześniej... Ludzie są naprawdę beznadziejni. Z parafią św. Faustyny we Wrocławiu było to samo - też kuranty przeszkadzały co poniektórym. W parafii św. Ducha na Bardzkiej słoiki, które wprowadziły się do nowych bloków protestowały przeciw dźwiękom dzwonów z dzwonnicy - problem polegał na tym, że dzwonnica powstała dużo wcześniej od ich nowych mieszkanek na kredyt, a dźwięk kościelnych dzwonów towarzyszy ludziom od wieków. Ciekawe, czy jak będzie chcieli dziecko ochrzcić, posłać do Pierwszej Komunii czy do bierzmowania, albo urządzić ślub kościelny, mimo że w kościele bywać od przysłowiowego "wielkiego dzwonu", wtedy się przyznacie proboszczowi parafii na Maślicach, że to Wy skierowaliście ten absurdalny donos do Rady Osiedla. Wiecie, ile jeszcze będzie grana ta melodia na Maślicach? Ja wiem. Tak długo, jak ten kościół będzie stał! Z Panem Bogiem :-)
~Kazimierz57
2019-12-06 09:09:01
z adresu IP: (109.197.xxx.xxx)
Ocena: 15
To przechodzi ludzkie granice dobrego smaku. Żadna sekta religii nie działa równie napastliwie i arogancko. Proponuję, nawet elektronikom - amatorom, "skonstruować" zagłuszacz i będzie spokój....Wszem i wobec wiadomym jest :: POLAK POTRAFI.