Pępek miasta. Gdzie jest geometryczny środek Wrocławia? [WIDEO]

Radosław Bugajski, d | Utworzono: 2020-01-03 08:04 | Zmodyfikowano: 2020-01-03 08:04
A|A|A

Jak wytycza się geometryczny środek miasta, kraju lub kontynentu? Bierze się pod uwagę najdalej wysunięte na północ, południe, wschód i zachód punkty danego obszaru. Z przebiegających przez te punkty równoleżników i południków powstaje czworokąt. Z jego narożników kreśli się przekątne. Miejsce ich przecięcia, to właśnie geometryczny środek. Gdy zastosowano taką metodologię, przekątne w przypadku Wrocławia przecięły się w pobliżu ulicy Rysiej na Popowicach.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~MPK
2020-01-12 12:01:04
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 0
JAKOSC POWIETRZA UMIARKOWANA!! BZDURA KOMPLETNA. OFICJALNIE KŁAMIĄ PASAŻERÓW
~robi
2020-01-08 14:26:49
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 1
Ale bzdura. Środek Wrocławia to punkt, w którym postawiony cyrkiel wykreśli okrąg z którego ma co najmniej dwa punkty styczne z najdalej położonymi granicami miasta. Czyli wyznaczamy najdłuższą linię w granicach miasta i dzielimy ją na pół. Taki środek jak na zdjeciu to nie środek miasta tylko środek między współrzędnymi geograficznymi czuli linami biegnącymi daleko do granic miasta , Tak wyznaczony środek miasta może wypaść nawet za miastem i jakbyśmy jeździli wzdłuż linii wyznaczonej przez taki środek to w obu kierunkach zawsze jest inna odległość od granic miasta.
~Jaro
2020-01-04 15:45:06
z adresu IP: (80.49.xxx.xxx)
Ocena: 6
Jak Wrocław wchłonie Oborniki Śl. to pępek miasta będziemy mieć w Świniarach. To dopiero będzie powód do dumy!
~wuka.geo
2020-01-04 10:38:59
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 0
Innym sposobem wyznaczenia środka Wrocławia jest środek ciężkości granic miasta. W takim przypadku jest on przy wejściu na Polanę Popowicką od strony ul. Białowieskiej. Oba środki dzieli odległość około 500 metrów
~Wsciekly
2020-01-04 08:29:24
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 7
I jeszcze pępek najgorszych ulic Wrocławia. Wszędzie dramat ale chyba najgorsze to komandorska, zaporoska, powstańców śl i rondo, wielką. Jaki gospodarz, jakie miasto taki pepek
~Kazimierz57
2020-01-04 07:54:47
z adresu IP: (109.197.xxx.xxx)
Ocena: -2
To jest epokowe..odkrycie. Ja też dokonałem, po głębokim przemyśleniu, odkrycia epokowego !! Mierząc 175 cm wzrostu i posiadając 90 kg wagi mam ... braki wzrostu !! Ja po prostu jestem za niski !! Żona już od rana woła na mnie kurdupel
~Baryłeczka
2020-01-03 19:09:20
z adresu IP: (37.8.xxx.xxx)
Ocena: 6
Pępek miasta znajduje się na sierściuchu JaCusia.
~Tokarczuk
2020-01-03 13:11:15
z adresu IP: (77.115.xxx.xxx)
Ocena: 2
Nim jest
~wrocławianin
2020-01-03 10:06:23
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: 9
Pępek miasta. Gdzie jest geometryczny środek Wrocławia? ... A mnie interesuje gdzie jest pępek wrocławskiego smogu. Zapewne na Starym Mieście lub w Śródmieściu gdzie jest najwięcej komunalnych kamienic do których $utryk jeszcze nie doprowadził energii cieplnej do kaloryferów. We Wrocławiu normy smogu są przekroczone pięciokrotnie dla PM2.5 i czterokrotnie dla PM10.