Czy lokalnej historii można uczyć się z... kalendarza?

Andrzej Andrzejewski, PP | Utworzono: 2021-12-15 10:00 | Zmodyfikowano: 2021-12-15 10:00
Czy lokalnej historii można uczyć się z... kalendarza?  - ilustracja z kalendarza gminy Zagrodno
ilustracja z kalendarza gminy Zagrodno

Były kalendarze ze zwierzętami, czy drużynami pożarniczymi. Wiele takich wydawnictw pokazuje uroki miast czy gmin. Publikacja, którą przygotowali samorządowcy z gminy Zagrodno ma... uczyć historii. Tej lokalnej. We współpracy z ekspertami od dawnych dziejów na poszczególnych kartach ukazały się bowiem ważne wydarzenia z przeszłości. - To nie przypadek - zapewnia współautor, Krzysztof Wojtas.

- Zdecydowaliśmy się na zrobienie takiego kalendarza, który pokazuje nie tylko jaka ta gmina jest piękna, ale i ciekawa z punktu widzenia historycznego. Również legend, które tu mamy. No i każdy miesiąc prezentuje jakaś opowieść historyczną bądź legendę związaną z gminą Zagrodno.

Publikacja zaskakuje nawet mieszkańców gminy. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że tuż po wojnie właśnie u podnóża Zamku Grodziec został odnaleziony między innymi rękopis "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Na kolejnych kartach przedstawiono między innymi opowieści o wizycie francuskich szaserów w czasach kampanii napoleońskiej, czy historie związane z Zamkiem Grodziec.

- Mieliśmy problem z wyborem najciekawszych - przyznaje wójt Zagrodna, Karolina Bardowska:

- Tych opowieści jest bardzo dużo, ponieważ gmina Zagrodno obfituje w legendy, podania i takie również się w tym kalendarzu znalazły. Oprócz takich znanych - o Czarnym Krzysztofie, czy historii związanej z odnalezieniem rękopisu "Pana Tadeusza" w Zagrodnie - znalazło się kilka mniej znanych.

Kalendarz nie będzie sprzedawany. Można go za darmo otrzymać w urzędzie gminy. Elektroniczna wersja jeszcze dziś pojawi się na gminnym portalu internetowym.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.