KGHM świętuje 65. rocznicę odkrycia złoża miedzi na Dolnym Śląsku

WK, PAP | Utworzono: 2022-03-24 10:00
KGHM świętuje 65. rocznicę odkrycia złoża miedzi na Dolnym Śląsku - fot. archiwum Radio Wrocław
fot. archiwum Radio Wrocław

23 marca 1957 roku geolog Jan Wyżykowski przywiózł do Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG) cztery rdzenie, wydobyte podczas wierceń w okolicach Sieroszowic. Badania potwierdziły, że próbki zawierają chalkozyn - podstawowy siarczek miedzi.

„Od początku istnienia KGHM wydobyliśmy na powierzchnię ponad 1 mld 400 mln ton urobku. Marzenia o miedziowej potędze zespołu geologów przekuliśmy w ogromny sukces. KGHM, dzięki ogromnemu wysiłkowi całych pokoleń pracowników, jest firmą rozpoznawalną na całym świecie” - powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

KGHM działa aktualnie na czterech kontynentach. Główne zasoby miedzi posiada w Polsce, w Zagłębiu Miedziowym. Spółka działa z perspektywą kolejnych kilkudziesięciu lat wydobycia. Gwarantuje to m.in. obszar złoża Głogów Głęboki-Przemysłowy. Do tego KGHM rozpoznaje tereny objęte koncesjami Bytom Odrzański i Kulów-Luboszyce w województwie lubuskim.

Miedziowa spółka to światowy lider w produkcji miedzi i srebra. Grupa Kapitałowa zatrudnia ponad 34 tys. pracowników. Firma inwestuje w nowe technologie i innowacyjne rozwiązania. W ubiegłym roku zarząd przyjął Politykę Klimatyczną, która dotyczy redukcji emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Wracając do historii, do zagospodarowania odkrycia zespołu Jana Wyżykowskiego w 1960 roku powołano Zakłady Górnicze „Lubin w budowie”, przekształcone w 1961 roku w Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi.W 1991 r. Kombinat - przekształcono w spółkę Skarbu Państwa, a 25 lat temu (10 lipca 1997 roku) KGHM zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Uroczystość poświęcona odkryciu złoża miedzi - jak co roku - odbyła się przy pomniku Jana Wyżykowskiego w Lubinie. Wiązanki i kwiaty złożyli przedstawiciele zarządu i oddziałów KGHM oraz delegacje ze spółek z grupy kapitałowej. Nie zabrakło lokalnych samorządowców, mieszkańców Zagłębia Miedziowego i działaczy Towarzystwa Przyjaciół im. Jana Wyżykowskiego.

Element Serwisów Informacyjnych PAP

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.