Mistrz Polski krok od awansu do finału

Piotr Pietraszek, inf. prasowa | Utworzono: 2023-03-26 20:45 | Zmodyfikowano: 2023-03-26 20:45
Mistrz Polski krok od awansu do finału - fot. Robert Radczak

Polkowiczanki od samego początku posiadały inicjatywę. Po 10 minutach gry zespół BC prowadził 19:12, by w kolejnych 10 minutach w dalszym ciągu nadawać ton rywalizacji z Zagłębiem. BC w pierwszej połowie miało nawet 13 – punktową przewagę, a głównym zmartwieniem w ekipie trenera Karola Kowalewskiego była jedynie spora liczba przewinień, która groziła zdekompletowaniem, i tak już osłabionego, składu Pomarańczowych. W całym spotkaniu mistrzyniom kraju odgwizdano aż 29 przewinień, przy 14 w ekipie rywalek.

Kluczowe dla losów rywalizacji po zmianie stron okazały się rzuty z 3 w ekipie BC. Miejscowe w całym spotkaniu trafiła aż 18 razy zza linii 6,75 (prawie 44% skuteczności w tym elemencie), przy zaledwie dwóch "trójkach" Zagłębia. To właśnie trzypunktowych rzutach - najlepszych w tym elemencie - Klaudii Gertchen i Sasy Cado polkowiczanki w 3. i 4. kwarcie zbudowały przewagę, której nie dały sobie już odebrać do końcowej syreny i odniosły pewne zwycięstwo, przybliżające zespół z Dolnego Śląska do gry w wielkim finale EBLK.

Tym razem najskuteczniejsza w zespole prowadzonym przez trenera Karola Kowalewskiego była Klaudia Gertchen, która rzuciła 18 punktów (5x3). Również pięć trafień 3-punktowych zapisała na swoim koncie  Sasa Cado. Doble-duble zapisał natomiast na swoim koncie Erica Wheeler, która do 13 punktów dołożyła 10 asyst.

Trzeci mecz serii odbędzie się w najbliższą środę w Sosnowcu.

BC Polkowice – MB Zagłębie Sosnowiec 90:70 (19:12, 22:19, 23:21, 26:18)

BC: Klaudia Gertchen 18, Sasa Cado 15, Weronika Gajda 14, Erica Wheeler 13, Weronika Telenga 12, Bożena Puter 8, Artemis Spanou 5, Liliana Banaszak 5, Wiktoria Zasada 0, Inga Stępień 0;

Zagłębie: Jessica January 18, Batabe Zempare 15, Alicja Jarząb 11, Klaudia Wnorowska 10, Miroslava Mistinova 8, Quinn Urbaniak-Dornstauder 6, Łucja Grzenkowicz 2, Sylwia Wojtylas 0, Nina Micek 0, Sylwia Wojtylas 0.

Stan rywalizacji (do trzech zwycięstw) 2-0 dla BC. Trzeci mecz zostanie rozegrany 29 marca w Sosnowcu.