KGHM chce wyeliminować emisję arsenu i rtęci

WK, PAP | Utworzono: 2023-03-31 16:13
KGHM chce wyeliminować emisję arsenu i rtęci - fot. archiwum Radio Wrocław
fot. archiwum Radio Wrocław

W Hucie Miedzi Legnica trwa montaż nowego węzła w instalacji oczyszczania gazów poprocesowych SOLINOX. „To pierwsza taka inwestycja w Polsce i jedna z kilku na świecie” – podała miedziowa spółka.

Jak wskazano w komunikacie, po rozruchu nowej instalacji „ciąg technologiczny nie tylko usunie z gazów odlotowych dwutlenek siarki, ale pozwoli na prowadzenie procesu oczyszczania gazu na najwyższym poziomie, praktycznie całkowicie eliminując emisję arsenu i rtęci”.

Nowa instalacja wykorzystuje technikę kalomelową, której zaleta jest m.in. mała ilość odpadów. „Instalacja składa się z dwóch elektrofiltrów mokrych w pierwszym stopniu oczyszczania, dwóch w drugim stopniu oraz zlokalizowanej między nimi wieży kalomelowej. Gazy wychodzące z istniejącej wieży chłodzącej kierowane są do zespołu elektrofiltrów mokrych pierwszego stopnia, po czym trafiają do wieży absorpcyjnej instalacji kalomelowej, w której następuje ich oczyszczenie ze związków rtęci. Ostateczne odpylenie i oczyszczenie gazu realizowane jest w zespole elektrofiltrów mokrych drugiego stopnia” – poinformowała spółka.

Jak podano, w 2022 r. KGHM wydał na realizację inwestycji proekologicznych około 250 mln zł.

Huta Miedzi Legnica to najstarszy oddział KGHM Polska Miedź. Podstawowym produktem zakładu jest miedź elektrolityczna w postaci katod o wadze ok. 100 kg. Rocznie wytwarzanych jest tam ponad 120 tysięcy ton miedzi elektrolitycznej.

KGHM zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem surowców naturalnych. Obecnie firma posiada zakłady produkcyjne na trzech kontynentach - w Europie, Ameryce Północnej i Południowej. Kontrolowane przez KGHM światowe zasoby rudy miedzi to 40 milionów ton.

Element Serwisów Informacyjnych PAP

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.