G. Schetyna: Podpisanie porozumienia opozycji pewnie przed sierpniem

, GN | Utworzono: 2023-06-06 09:20 | Zmodyfikowano: 2023-06-06 09:22
G. Schetyna: Podpisanie porozumienia opozycji pewnie przed sierpniem - fot. RW
fot. RW

Panie przewodniczący, jakie refleksje po marszu w minioną niedzielę?

Takie budujące. Warto było. Rzeczywiście to robiło wrażenie. Jako przewodniczący organizowaliśmy wiele marszy w latach 2016, 17 i 18. Głównie one dotyczyły obrony praworządności, Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego. I rzeczywiście było wiele, wiele osób i ta organizacja była taka bardzo, bardzo dobra. Uczyliśmy się robić te demonstracje. Ale żadna wcześniejsza nie jest porównywalna z tym, co było teraz, w ostatnią niedzielę. Było naprawdę bardzo, bardzo dużo osób. Zaskakująca liczba i warszawiaków, i przyjezdnych, i bardzo dobra atmosfera, taka bardzo pozytywna.

Jak pan mówi o liczbach, to czy wy się już liczyliście ostatecznie? Bo ja próbuję od wczoraj ustalić w zasadzie, ile tych osób było w stolicy kraju, no i w zależności od tego, po które medium sięgam, to wtedy mam wyniki. On się skrajnie potrafi różnić od siebie. Czy pan policzył już?

Mniej więcej, bo to oczywiście są szacunki, ale te informacje podawane przez policję to jest żart. Ja pamiętam te nasze największe demonstracje w 2017 roku w obronie Trybunału i Sądu Najwyższego, no i było wtedy 200 tysięcy ludzi. Wyszliśmy i kończyliśmy ją na placu Piłsudskiego.

Też pamiętam, panie przewodniczący. To przedwczoraj ilu was było?

Było więcej na pewno. Było dużo, dużo więcej niż te 200 tysięcy wtedy, kiedy kończyliśmy na placu Piłsudskiego. Plac Zamkowy jest mniejszy i jest bardziej ograniczony. Ale ja byłem na placu Na Rozdrożu. To rzeczywiście było tak, że ludzie prosili nas, żebyśmy przekazali dalej, chodząc między nimi, żeby już ruszyć, żeby pochód ruszył. Mówiliśmy, że ruszymy już godzinę temu, 20 minut temu, 40 i godzinę temu. Tak dużo było osób, że rzeczywiście niektórzy to tak naprawdę ruszali z placu Na Rozdrożu wtedy, kiedy kończył się wiec na placu Zamkowym.

Czy dlatego Hołownia i Kosiniak-Kamysz nie zdążyli przemówić na tym marszu?

Nie wiem właśnie. Ja tylko słyszałem ich wypowiedzi, że nie dostali się. To bardzo trudna była komunikacja. Jeżeli ktoś nie był na początku tego marszu, jakby przed początkiem tego marszu, nie miał szansy, żeby dotrzeć do niego, bo niemożliwy był po prostu transfer i przejście do przodu. To było niemożliwe.

A może oni tylko tak mówią, a wcale nie chcieli tam występować, np. obok pana premiera albo obok Lecha Wałęsy?

Ale to mówi pan o początku zupełnie. Ja mówię: ważne, że byli. Że wszyscy liderzy opozycji demokratycznej byli. Że byliśmy razem na tym marszu. To jest bardzo symboliczne i potrzebne. Opozycja musi wyciągać z tego marszu i musi pokazywać, że jej współpraca będzie skutkować lepszymi sondażami i zwycięstwem wyborczym. Ten marsz nie kończy, tylko tak naprawdę rozpoczyna ostatnie okrążenie przed wyborami parlamentarnymi. On musi być sygnałem do jeszcze większej mobilizacji i współpracy, i skuteczności.

Włodzimierz Czarzasty, czyli lider Nowej Lewicy, ocenił, że kolejnym krokiem po tym marszu powinno być podpisanie przez opozycję paktu o współpracy po wyborach. Kiedy zatem Platforma złoży swój autograf w tej sprawie?

Pakt Senacki uważam, że jest bardzo potrzebny. Wszystko, żeby zamknąć i pokazać, że jesteśmy razem. Natomiast jest potrzebne, tak rozumiem tę wypowiedź marszałka Czarzastego, że chodzi o podstawę, taki fundament programowy przyszłego rządu, który będą tworzyć przedstawiciele opozycji demokratycznej.

A kiedy ten podpis, panie przewodniczący?

Jest początek czerwca. Pewnie przed ogłoszeniem wyborów, czyli przed sierpniem. To jest taki dobry czas, żeby powiedzieć "tak". To jest taka deklaracja. To jest ten wariant czeski, że idziemy na osobnych listach, ale podejmujemy zobowiązanie, że będziemy tworzyć wspólny rząd. Podpisanie tego porozumienia jest naszym zobowiązaniem, że zrobimy to po zwycięskich wyborach. Tak się stało w Czechach i wierzę, że tak się stanie w Polsce.

A jak pan ocenia deklaracje i chęć startu panów Giertycha i Petru?

Są poza Paktem Senackim.

Ale chcą być w nim.

Nie mam takiego wrażenia, wie pan, że chcą być w. Te deklaracje były albo wprost, albo zupełnie wprost pana Ryszarda Petru, że on jest poza Paktem Senackim. Źle by się stało, żeby tak znane osoby, z historią w polskiej polityce, występowały przeciwko kandydatom Paktu Senackiego. To znaczy, że jesteśmy źle zorganizowani. To jest zły sygnał do wyborców. Uważam, że warto zrobić wiele, żeby uniknąć takiego scenariusza.

To powinni się znaleźć blisko was, powinni być częścią tego paktu?

To jest walka o 65-70 okręgów wyborczych senackich, które są rozdzielone między obecnie funkcjonujących senatorów, a także tych, którzy dołączają, żeby poprawić wyborczy wynik. Więc uważam, że tam są miejsca takie, które mogą być zaproponowane osobom nie wprost z Paktu Senackiego, a tymi, którzy deklarują współpracę z większością senacką po wyborach. To jest temat rozmowy. Tylko tego się nie powinno robić w mediach, a już w zaciszu politycznych gabinetów. Na tym polega polityka.

Może wam pomożemy. Zorganizujemy jakąś debatę, posadzimy was przy stole i się dogadacie.

Rozumiem poczucie humoru pana redaktora. Ta sprawa jest poważna, bo chodzi o pewnego rodzaju symboliczne działania. Nie powinni politycy opozycji startować przeciwko obecnym senatorom. To jest oczywista oczywistość. Warto znaleźć porozumienie i takie rozwiązanie, które pokaże, że to nie jest problem, że ci, którzy chcą wzmocnić Pakt Senacki, to naprawdę to robią, a nie doprowadzają do rywalizacji. I tylko tyle.

To zmieńmy temat. W miniony piątek prezydent Andrzej Duda poinformował o przygotowaniu projektu nowelizacji ustawy o komisji do spraw badania rosyjskich wpływów i zaapelował do parlamentu o jak najszybsze przyjęcie tych zmian. Jak pan ocenia ten ruch i co to właściwie oznacza dla samej komisji?

On jeszcze w dodatkowy sposób ją kompromituje. Cały pomysł, ideę, sposób przeprowadzenia. Trudno sobie wyobrazić, że po tylu latach rządów i w drugiej kadencji prezydentury coś takiego jest możliwe. Najpierw prezydent Duda podpisuje tę ustawę, wysyła ją do Trybunału Konstytucyjnego i po 4 dniach zaczyna ją nowelizować, wysyła nowelizację do Sejmu, tak jakby nie przeczytał tej ustawy. Bez jeszcze wprowadzenia trybu, bo przecież nie ma pracy nad tą ustawą. To jest po prostu absurdalne. Jakby nie rozumiał, nie znał przepisów, regulaminu Sejmu, nie mówiąc o Konstytucji. Więc dla mnie to jest wszystko postawione na głowie. To jest naprawdę kompromitacja.

Tak jak pan mówi, pan prezydent podpisał kilka dni temu ustawę, w tej chwili czeka nowelizacja. Nie wiadomo, czy parlament w ogóle się pochyli nad tym dokumentem. Pytanie, czy ta komisja może zacząć działać i w międzyczasie wejdzie nowelizacja? Bo w tej chwili też jest tak, że mają być zgłoszeni kandydaci, jak rozumiem, do tego tworu, którzy będą przesłuchiwać ewentualnie tych, którzy mają się przy tym komisjom stawić. To w ogóle zacznie funkcjonować? Jak to dziś wygląda pana zdaniem?

Tylko w tej nowelizacji ma być zapis, że to nie mogą być posłowie i senatorowie.

Właśnie dlatego o to pytam.

Jak to ma wyglądać? Dokładnie. Pytanie jest zasadne. Jest kompletny bałagan. Ja uważam, że to absolutnie nie ruszy. Problem polega na tym, że uważam, że chodzi o to, żeby przyjąć sprawozdanie z pracy komisji 17 września, bo to też jest zapis ustawowych. Żeby był młot na opozycję, żeby niecały miesiąc przed wyborami zaatakować opozycję i jej liderów, Donalda Tuska, czy Waldemara Pawlaka, czy innych ministrów rządów Platformy Obywatelskiej i PSL-u. Nas po prostu. O to chodzi. Wszystko inne jest środkiem tylko, dosyć niezdarnie przygotowanym i zorganizowanym, żeby tak się stało. Więc ja uważam, że zrobią wszystko, żeby ta komisja ruszyła. Ale rzeczywiście ma spory kłopot Kaczyński, bo nie przygotowali, nie rozmawiali, nie ustalali tego z prezydentem. Prezydent najpierw podpisał, ale teraz rakiem się wycofuje z tej decyzji. Kompromitacja i wstyd. Tak mogę tylko nazwać te aktywności PiS-u i prezydenta.

To na koniec, panie przewodniczący, piłkarski Śląsk Wrocław. Czy nie pęka panu serce, gdy za każdym razem w ostatnich latach Śląsk walczy o utrzymanie?

Pękło by mi serce, gdyby, odpukać, opuścił szeregi Ekstraklasy.

Szczęśliwie udało się tego uniknąć, ale niewiele zabrakło.

Byłem osobą, która publicznie mówiła, że wierzę w to, że Śląsk się utrzyma i że będzie walczył do końca. I tak się stało. Uważam, że to jest dobry sygnał, dobry znak.

Teraz przyjdzie nowe?

Przed Śląskiem czas takiej prawdziwej transformacji, że musi przejść w inne miejsce. To jest kwestia też budżetu, oczywiście możliwości. Śląsk, przypomnę, nie został w ogóle wzmocniony w przerwie przed rundą wiosenną, więc grali tym składem, bez wzmocnień, a jednak się utrzymali, więc to trzeba potraktować jako dobry sygnał. Dobrze, że trener Magiera przedłuża kontrakt o dwa lata i wierzę, że powrotu to będzie progres. Czy to będzie związane ze zmianą właściciela i tym wszystkim, o czym słyszymy i o czym mówią kibice? To tego nie wiem.

A pan na co by postawił? Na sprzedaż, czy żeby jednak miasto jeszcze więcej zainwestowało pieniędzy po to, by, nie wiem, zakładam, że za jakiś czas faktycznie Śląsk walczył tylko już o najwyższe cele?

Na pewno to muszą być sponsorzy, muszą być partnerzy. To musi być strategia, to musi być rozpisane na lata.

Pan ma pewne doświadczenie, tylko że z koszykarskiego Śląska, dlatego właśnie o to pytam.

No mam. Tylko nie ma takiej zasady, że klub prywatny będzie osiągał dobre wyniki, a z właścicielem, którym jest samorząd, to tak nie jest. Prywatna Lechia spada, a Śląsk, utrzymywany przez samorząd, zostaje w lidze, w Ekstraklasie. Tylko to nie wystarczy. Musi być cały projekt. Muszą być ludzie, którzy poprowadzą to, ale będą mieli możliwość trzymania kierownicy w rękach. Będą wiedzieli, na jaki budżet mogą liczyć. To nie wystarczą tylko pieniądze z miasta Wrocławia, bo to musi być cała konstrukcja. To musi być stadion, musi być organizacja meczów, musi być frekwencja. Wrocław zawsze marzył o europejskich pucharach. Zawsze Śląsk, czy w piłce nożnej, czy w koszykówce, czy w każdej dyscyplinie, chciał grać w pucharach i to musi być cel, czyli obecność Śląska Wrocław w rozgrywkach europejskich. Więc ten cały proces, ten cały pomysł trzeba przygotować i zbudować wokół niego takie powszechne, wrocławskie wsparcie.

Ten nowy sezon to będzie ewolucja czy rewolucja?

Jednak myślę, że ewolucja. Ja jestem przeciwnikiem rewolucji w piłce, bo to się zawsze z reguły źle kończy. Trzeba po prostu mieć dobry pomysł i wokół niego budować wsparcie. To musi być coś powszechnego we Wrocławiu, wsparcie dla Śląska Wrocław. Nie, że ludzie zastanawiają się, czy tych pieniędzy nie jest za dużo, że przydałyby się gdzieś indziej. To musi być cała konstrukcja, także wrocławskiego, ale też pozawrocławskiego biznesu, przedsiębiorców, inwestorów, którzy mówią: tak, prowadzimy, budujemy projekt Śląska Wrocław w europejskich pucharach, zaczynamy go w przyszłym sezonie.

Posłuchaj całej rozmowy: 


Komentarze (38)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Wrocławianin2023-06-13 08:48:38 z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Kończ waść, wstydu oszczędż. O własne nogi co krok się miernoto potykasz a rządzić chcesz. Przecież ta twoja PO tylko na smyczy Berlina czy Putina chodzić potrafi.
~Andrzejek2023-06-12 08:34:25 z adresu IP: (91.231.xxx.xxx)
ZSRR BIS to taki program ''zjednoczonej'' opozycji.
~Lucjan2023-06-11 18:58:33 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Do Berlina agenci imprezowac I sprzedawać kolegów gospodarkę, za grosze...!
~Baska 2023-06-11 15:09:42 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Wasza Totalni wizja Polski opiera się, wyłącznie na Niemieckich wplywach i może Ruskich ,po wojnie ! A gospodarkę planujecie , znowu rozwalić i rozsprzedac, co się da ! A pieniędzy i tak z tego ,nie będzie na nic itd...! Nic z tego ! Nie będzie powtórki, z Balcerowicza i Tuska ! Jesteście zerami politycznymi ,w Polsce i odpadem ! I nic wam ,nie pomoże sprzedawczyki !
~Wizja2023-06-11 15:35:29 z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Wizja Pisu 1.Jest jeden wódz, który tylko wszystko niszczy i dzieli 2 . Zadłużamy Polskę na biliony , po nas potop 3.Wychodzimy z Europy 4.ZNiszczymy samorządy poprzez odcinanie od pieniędzy 5.Obrażamy wszystkich w Europie bo wiemy lepiej 1:27 to sukces 6.Promujemy program rodzina na swoimLepszy kiepski manager ale swój 7.Pomnik pseudo prezia a każdym mieście 8. Zero inwestycji tylko konsumpcja 9. Inflacja plus pomaga podnosić dochody i okrada ludzi z oszczednosc 10…..
~Genowefa2023-06-11 14:57:43 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Skoro jeden , z waszych liderów mówi, Że w Berlinie jest wszystko i po co mam inwestycje... To wyjazd panie Schetyna , z kolegami do Berlina ! Bo nam nie potrzeba, anty Polskiej opozycji ! Skoro jest ,w Bundestagu A tam jest ,wasze miejsce i pracodawcy...! Precz z Totalnymi !
~Patryk2023-06-11 14:46:58 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
A gdzie macie program wyborczy? Macie tyle okazji ,by co przectawiac ,także na swoich marszach... A tu tylko słychać, Pis,Pis i Pis... Czy nie umiecie ,innych słów z polszczyzny analfabeci...? I bez programowa agentura,chce wygrać...? Będzie znów stypa i to tylko, na swoje życzenie... Dalej proście swoich kolegów lapowkarzy PE ,o pomoc i nakładanie kar ...! To będziecie jeszcze bardziej tonac , w swym niemieckim gownie...! ha,ha,ha
~Artur Adamski2023-06-11 09:14:20 z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Jakich ty Grzesiu potężnych protektorów musisz mieć od zarania swojej kariery, żeby z tak maluteńkim rozumkiem być wywindowanym aż tak wysoko?
~Savage2023-06-10 18:47:47 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Wprowadzili komunistów do Parlamentu I razem głosują, przeciw Polsce, za karami w PE ! Przegracie znów ,bez programowe sprzedawczyki !
~Alojzy Gąbka 2023-06-09 18:07:48 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Marsz Totalnych ,to dno Wytłumacz Grzesiu czego,wasi Europosłowie ? Zawsze proszą, o debatę nt Polski i głosują, za karami ? A teraz zagłosowali, za wepchanie Gości Merkel ,Polsce i reszcie ! To był wasz gwóźdź, to trumny i przegranych entych wyborów ha,ha,ha
~heniek2023-06-07 16:02:09 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Precz z opozycją konfidentow ! Do waszych sponsorów w Berlinie i w Moskwie, wypad maszerowac i majdany urządzać !
~Zdecyduj 2023-06-07 18:05:38 z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Prawie jak PAd Walonki popękały , słoma wylazla , smród się rozlazł . Albo Europa albo wschod . Nie ma nic pomiędzy Kopiejek nie będzie. Moskwa nie prześle pozdrowień.
~Ula2023-06-07 07:31:39 z adresu IP: (81.219.xxx.xxx)
Do Berlina! Do Berlina!
~Wieslaw 2023-06-06 16:17:03 z adresu IP: (185.27.xxx.xxx)
Tylko pod platformą tylko pod tym znakiem Polska będzie w nędzy a Polak żebrakiem
~Andrzej 64 2023-06-07 12:14:38 z adresu IP: (2a00:f41:7000:e0b5:0:x:x:x)
To te schetynowki to twoim zdaniem sukces, to stanowczo za mało
~Mieszkaniec2023-06-07 08:42:48 z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Sugeruję lekturę mojego komentarza o "schetynówkach" na dole strony i wizytę u okulisty.
~Andrzej 64 2023-06-07 06:30:24 z adresu IP: (2a00:f41:7000:e0b5:0:x:x:x)
Mieszkaniec dalej nie odpowiedziałeś na proste pytanie co zrobił Grzegorz dla Polski oprócz kopania w gale
~Mieszkaniec2023-06-06 17:04:56 z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Wiesławowi należy się nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za tą wysokiej klasy rymowankę, parafrazę fragmentu wiersza Karola Balińskiego. A tak już merytorycznie: sytuacja materialna gospodarstw domowych w 2022 roku realnie pogorszyła się –to przekazał oficjalnie tydzień temu GUS. Nominalnie przychody co prawda wzrosły, zostały jednak w tyle za inflacją. Oznacza to, w 2022 roku odczuwalnie zbiednieliśmy - wyliczono, że dokładnie o 2,6%. Także biedakami zaczynamy się dopiero stawać pod światłymi rządami Mateusza i jego pisowskiej ekipy.
~Polak2023-06-06 15:59:01 z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Tusk i ta banda won do NIemiec!!! Tam jest ich miejsce między tymi lewacko-faszystowskimi bolszewikami, którzy nie przestrzegają prawa, a kłamanie i mordowanie ludzi na masową skalę wysysają z mlekiem matki!!!
~To już bylo2023-06-07 18:08:24 z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Byli tacy co innych gdzieś wysyłali . Już ich nie ma. ~olak tęskni w każdym poście za starymi sowieckimi klimatami . Spadaj do dziury
~Ryszard2023-06-06 18:03:56 z adresu IP: (46.204.xxx.xxx)
Jak ci się nie podoba demokracja i praworządność to won do Moskwy kacapski trollu! Nie jesteś żadnym Polakiem ani tym bardziej patriotą
~bonifacy2023-06-06 15:51:43 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Podpisali wspólną umowę Ze następnym razem pomaszeruja, na paradzie równości w Berlinie ha,ha,ha
~Dolnoslazak2023-06-06 15:49:19 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Precz z Tuskiem i jego zgraja konfidentow ! Wybory znowu przerzniecie i będzie wielka stypa, w TVNie, Berlinie, Brukseli i w Moskwie ! Totalne Dno i to w dodatku dalej ,bez programu ! Do Bundestagu kandydować, u swoich pracodawców i sponsorów ! Tusk niech siebie wpierw i swoją bandę rozliczy ,z różnych afer i kradzieży naszych pieniędzy ! Okradał nawet swoich wyznawców ! A oni niczym stado baranów, dalej mu wierzą ha,ha,ha Czyli mózg zanikl analfabeci ha,ha,ha Bo tylko dwa słowa, wasz guru nauczył JP ha,ha,ha
~Tu tu2023-06-06 18:21:59 z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Moskwa to Twój dom. Skoro wyzywasz Europę iBruksela , to jest tylko opcja wschodnia. Słabo , kopiejek nie będzie , Mateusz nie będzie zadowolony . Inflacja już Ci ukradła 30 % w dwa lata Wez następny kurs , bo kacapskie myślenie wychodzi czy chcesz czy nie chcesz , jak słoma z butów .
~POLEGLI NA MARSZU2023-06-06 15:46:47 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
zero propozycji dla Polaków, zero programu socjalnego, zero pomocy dla rolników, zero wsparcia dla rodzin, zero pieniędzy i działań socjalnych, zero wsparcia dla firm, zero dużych projektów usprawniających szpitale, komunikację, służby i inne. TYLKO PRYWATYZACJA! - takiego programu oczekujesz młody Polaku?
~Polska Walczaca A. K. 2023-06-06 15:36:45 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Opozycja wspólnie wystartuje do ,zbioru szparagów u Niemców W ramach współpracy agentur, w Berlinie I wreszcie Niemcy nie będą, musieli szukać pracowników z Polski Bo już będą i to sami swoi ha,ha,ha
~pieluchomajtki jarka2023-06-06 15:25:44 z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Czy poniżesz trolle nadające z biura poselskiego z placu Solidarności tylko tyle maja do powiedzenia milionom Polaków po 8 latach rządów w dobie PiSflacji, kryzysu gospodarczego, ujemnego wzrostu populacji, zniszczonej służby zdrowia, po ponad 200 tys. namiarowych zgonów, rozwaleniu sądów i trójpodziału władzy? Żałosne te Wieśki, Andrzejki, Bossy, AK... To chyba jakiś niedouczony asystent czy praktykant, bo z polskim językiem słabiutko. Albo niedorozwój.
~Hermenegilda 2023-06-06 13:45:13 z adresu IP: (81.219.xxx.xxx)
Do Berlina!
~Polak2023-06-06 13:25:22 z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Dzięki temu Panu stare komuchy siedzą w Brukseli i biorą kupę kasy!
~Bruksela 2023-06-06 18:30:02 z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Tak trafili się pislaje , niech wracają za Bug . Jojo zwany trampkiemlub adidasem, Broszka od Polski w ruinie, Richard co kabrioletem się nie kłaniał nawet w zimie , Taki co obronił doktorat, którego nikt nie chciał prowadzić, Pani z kontenera co się otwierał i rzeczy uciekały z PCZk, Syriusz co na stare lata zwariował, Komisarz rolny co sie nie połapał gdzie zboże płynie od roku,
~mrok2023-06-06 11:46:52 z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
idzie Grześ poprzez wieś koszyk gówna niesie...
~NAPISZ W PUNKTACH2023-06-06 11:44:29 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
CO ZROBIŁ DLA POLSKI? Ilu pomógł rodzinom? Ile założył zakładów pracy? Jakie zniżki wprowadził dla rodzin? Co zrobił dla pracowników? Ile wstrzymał eksmisji na bruk? To nas Polaków interesuje.
~Mieszkaniec2023-06-06 17:10:42 z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Andrzeju, Nie zadał go mi, tylko rzucił w eter swoich kilka powielanych parokrotnie pytań, na które bez trudu można znaleźc odpowiedź w sieci, względnie sięgnąć własną pamięcią wstecz o 10-15 lat. Najwyraźniej zarówno Ty, jak i on macie z tymi dwiema prostymi operacjami problemy, więc w drodze wyjątku mogę dla przykładu napisać o tzw."schetynówkach" czyli Narodowym Programie Przebudowy Dróg Lokalnych, realizowanym od 2008 r. Początkowo program objął lata 2008 – 2011. Na jego realizację z budżetu państwa wydano wtedy 2,9 mld zł. W 2011 r. zapadła decyzja, aby kontynuować przedsięwzięcie w latach 2012-2015. Założono, że w tym czasie program zostanie wydane 3,2 mld zł. Program polegał na przyznawaniu samorządom dotacji celowych na dofinansowanie przebudowy, budowy lub remontów dróg powiatowych i gminnych. 6 miliardów na drogi lokalne, którymi na co dzień przemieszczali się i przemieszczają Polacy to tyle, co nic, prawda? Żadne osiągnięcie. PS Tobie nie zadam teraz żadnych pytań, bo i tak nie potrafisz na nie poprawnie po polsku odpowiedzieć...
~Andrzej 64 2023-06-06 13:33:25 z adresu IP: (2a00:f41:7000:e0b5:0:x:x:x)
Mieszkaniec gości zadał ci proste pytanie co Grzesiu zrobił dla Polski poza kopaniem w gale
~Mieszkaniec2023-06-06 12:04:17 z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Ponownie odezwał się nasz dyżurny ekspert od stawiania pytań i nieudzielania odpowiedzi innym. Zacytuję nieśmiertelne: "jeszcze jakieś pytania"?
~KTO TO JEST?2023-06-06 10:40:07 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Co ten pan zrobił dobrego dla Polski? Ktoś wie?
~odbiorNick2023-06-06 10:47:20 z adresu IP: (89.151.xxx.xxx)
Wiele. Odwrotnie od ciebie i twoich idoli z partyi rządzącej.
~Wieslaw 2023-06-06 10:17:07 z adresu IP: (185.27.xxx.xxx)
na szczaw I mirabelki totalni