Planujesz wyjazd w rejony tropikalne? Sprawdź, jak uchronić się od chorób charakterystycznych dla tego klimatu

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-07-20 11:27 | Zmodyfikowano: 2023-07-20 11:29
Dodaj do Wykop.pl
Planujesz wyjazd w rejony tropikalne? Sprawdź, jak uchronić się od chorób charakterystycznych dla tego klimatu - Materiał Sponsora / pixabay.com
Materiał Sponsora / pixabay.com


Oprócz planu wycieczki i tego, co możesz zwiedzić, przygotuj się także na to, z czym wiąże się podróż do innego kraju. Wybierasz się w wymarzoną podróż na Malediwy, Seszele lub w pozostałe rejony, gdzie występuje klimat tropikalny i subtropikalny? Na takich terenach istnieje zagrożenie zarażenia się chorobami, które są charakterystyczne dla tamtejszych warunków atmosferycznych. Odpowiednie przygotowanie i wiedza z pewnością zmniejszą ryzyko wystąpienia schorzeń.


Czym są choroby tropikalne?

Choroby tropikalne to dość częste przypadłości występujące wśród turystów podróżujących w rejony o innej strefie klimatycznej. Pojawiają się w krajach, gdzie panuje klimat tropikalnych i subtropikalnych. Dlaczego te miejsca narażone są na ich występowanie? Jest to związane z:

 • warunkami atmosferycznymi, 
 • rodzajem i sposobem przygotowywania pokarmów,
 • higieną,
 • występowaniem przenosicieli.

Schorzenia tropikalne wywołują pasożyty, wirusy, bakterie i grzyby. Do zakażenia dochodzi bezpośrednio lub poprzez wektory, czyli organizmy, które przenoszą patogeny zwierząt i roślin. 

UWAGA!

Choroby tropikalne ujawniają się w ciągu kilku dni, tygodni lub nawet miesięcy od momentu zakażenia. Nie bagatelizuj żadnych objawów. Większość symptomów często mylona jest z typowym przeziębieniem.


W jakich krajach jesteś narażony na choroby tropikalne?

Wiele popularnych turystycznie regionów narażonych jest na choroby tropikalne. Zanim wybierzesz się w podróż, zapoznaj się z tym, gdzie istnieje ryzyko zakażenia oraz jak się przed tym uchronić. Kiedy już do tego dojdzie, uzyskasz pomoc dzięki wykupionej polisie turystycznej. Więcej na temat ochrony na wyjazd dowiesz się z artykułu dostępnego na https://mubi.pl/ubezpieczenie-turystyczne/

Zagrożenie schorzeniami tropikalnymi występuje między innymi w:

 • Chinach - malaria, leiszmanioza, denga,
 • Dominikanie - malaria, leiszmanioza, denga,
 • Filipinach - malaria, denga,
 • Indiach - malaria, leiszmanioza, denga,
 • Indonezji - denga,
 • Jamajce - leiszmanioza, denga,
 • Kenii - malaria, leiszmanioza, denga, żółta febra,
 • Kubie - leiszmanioza, denga,
 • Madagaskarze - malaria, denga,
 • Malediwach - denga,
 • Mauritiusie - denga,
 • Meksyku - malaria, leiszmanioza, denga,
 • Seszelach - denga.

Jakie są najczęstsze choroby tropikalne?

Malaria

Inaczej także zimnica. Choroba pasożytnicza, którą wywołują zarodźce malarii przenoszone przez komary. Schorzenie stanowi poważny problem zdrowotny i główną infekcyjną przyczynę śmierci wśród turystów oraz mieszkańców narażonych terenów. Objawy malarii to wysoka gorączka, biegunka, wymioty, kaszel, bóle głowy i mięśni oraz osłabienie.

Leiszmanioza

Choroba pasożytnicza przenoszona przez samice muchówek. Wyróżnia się zachorowania na leiszmaniozę trzewną, skórną i skórno-śluzówkową. Pierwsza z nich to najgroźniejsza postać schorzenia. Objawia się wysoką gorączką, biegunką, powiększeniem węzłów chłonnych, śledziony i wątroby. Postać skórna i skórno-śluzówkowa to różnego rodzaju zmiany na ciele - czerwone ciemniejące grudki, które przekształcają się w owrzodzenie.

Denga

Schorzenie wirusowe przenoszone przez komary. Do najczęstszych objawów należy wysoka gorączka, osłabienie, nudności, wysypka, ból głowy, mięśni i stawów. W przypadku ciężkiego przebiegu pojawia się także krwawienie z błon śluzowych.

Żółta febra

Do zarażenia dochodzi przez ukłucie zakażonego komara. Odnotowano także przypadki przeniesienia choroby od człowieka. Charakterystycznym objawem schorzenia jest światłowstręt, zmęczenie, gorączka, nudności, wymioty, bóle głowy oraz mięśni. 

 

Jak uchronić się przed chorobami tropikalnymi?

Podczas podróży do krajów, w których istnieje ryzyko zarażenia chorobami tropikalnymi, musisz być naprawdę ostrożny. Przygotuj się do wycieczki odpowiednio wcześniej. Dzięki temu będziesz wiedział, z jakimi zagrożeniami musisz się liczyć oraz jak się przed nimi uchronić. Pomoże Ci w tym poradnik, który wyjaśnia wszystkie ważne kwestie, z którymi powinieneś zapoznać się przed wyjazdem. Artykuł dostępny jest na https://mubi.pl/poradniki/jak-ubezpieczyc-sie-na-wypadek-chorob-tropikalnych/

Do najpopularniejszych zabezpieczeń dotyczących chorób tropikalnych należą szczepienia. Nie chronią one jednak od wszystkich schorzeń. Możesz zaszczepić się np. przeciwko:

 • wściekliźnie, 
 • tężcowi,
 • wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B,
 • durowi brzusznemu.

Występują też szczepienia, których wymagają niektóre kraje. Należą do nich:

 • żółta gorączka,
 • meningokoki.


Jak jeszcze możesz się zabezpieczyć?

 1. Przede wszystkim na około 7 tygodni przed wyjazdem udaj się do lekarza medycyny tropikalnej. Dobierze on wymagane szczepienia oraz wytłumaczy, czego unikać podczas podróży i jakie zagrożenia czekają Cię w kraju, do którego wyruszasz.
 2. Dbaj o higienę i często myj ręce.
 3. Pij wodę tylko z pewnego źródła - przegotowaną lub butelkowaną.
 4. Jedz potrawy, które zostały poddane obróbce termicznej.
 5. Nie jedz owoców zerwanych prosto z krzaka.
 6. Unikaj ukąszeń owadów - stosuj środki odstraszające owady, zasłaniaj kończyny, korzystaj z moskitier.
 7. Unikaj kontaktu ze zwierzętami - one również mogą przenosić choroby.

 

Ubezpieczenie na wypadek chorób tropikalnych

Nawet pomimo odpowiedniego przygotowania, ostrożności, profilaktyki i szczepień, musisz liczyć się z tym, że istnieje ryzyko zachorowania na schorzenia tropikalne. W takim przypadku pomocne będzie ubezpieczenie turystyczne

Zadbaj o to, aby polisa na wyjazd posiadała wszystkie ważne elementy i przede wszystkim optymalną sumę ubezpieczenia. Koszty leczenia, wizyt lekarskich czy hospitalizacji za granicą są bardzo wysokie. Bardzo ważny jest assistance, ochrona dotycząca akcji ratowniczej i poszukiwawczej oraz transport medyczny do kraju. Kiedy zarazisz się chorobą tropikalną lub ulegniesz wypadkowi, nie będziesz martwił się o organizację i pokrycie kosztów pomocy. Dobrym rozwiązaniem jest także polisa OC, NNW i ubezpieczenie bagażu.

W poniższej tabeli znajdziesz przykładowe propozycje ubezpieczenia na wyjazd. Oferty od różnych towarzystw ubezpieczeniowych obejmują ochronę dotyczącą kosztów leczenia, OC oraz NNW. 25-letni Tomek planuje zwiedzać i wypoczywać w Chinach przez 15 dni.

 

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Zakres

Cena


Generali

koszty leczenia: 300 000 zł

NNW: 15 000 zł

OC: 50 000 zł


108 zł


Proama

koszty leczenia: 300 000 zł

NNW: 20 000 zł

OC: 100 000 zł


139 zł


Generali

koszty leczenia: 500 000 zł

NNW: 40 000 zł

OC: 100 000 zł


161 zł


AXA Partners

koszty leczenia: 600 000 zł

NNW: 50 000 zł

OC: 250 000 zł


191,52 zł


Generali 

koszty leczenia: 800 000 zł

NNW: 60 000 zł

OC: 200 000 zł


230 zł

Reklama