Nowa praca w starym zawodzie czy przekwalifikowanie — co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji?

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-08-02 12:12
Dodaj do Wykop.pl
Nowa praca w starym zawodzie czy przekwalifikowanie — co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji? - Materiał Sponsora/ fot. pexels.com
Materiał Sponsora/ fot. pexels.com


Chęć zmiany zawodowej jest naturalna

Motywacje do zmian w sferze zawodowej bywają różne. Niektóre badania rynku pokazują, że Polacy w pracy najbardziej cenią sobie m.in. satysfakcjonujące, konkurencyjne wynagrodzenie, dobrą atmosferę w zespole, a także możliwości rozwoju i jasną ścieżkę prowadzącą do awansu.

Dlatego na pewno poszukiwanie właśnie i tych aspektów powoduje, że decydujemy się na zmianę pracy. Eksperci podpowiadają, że często przejście w inne miejsce jest wręcz wskazane, a na pewno zdrowe. Dzieje się tak nie tylko, gdy zaczynamy odczuwać, że nasza pensja jest zbyt niska lub brakuje nam możliwości rozwoju.

Na pewno istotnym wskazaniem do zmiany miejsca zatrudnienia są też już pierwsze symptomy wypalenia zawodowego. Jednak nawet gdy jesteśmy już zupełnie pewni, że potrzebujemy odmiany, pozostaje pytanie, na jaką opcję się zdecydować, bo jest ich co najmniej kilka.


Nowa praca czy przekwalifikowanie? Ustal, co Tobą kieruje

Niezwykle istotne są powody, które kierują nas ku zmianie. To one pomogą wybrać najkorzystniejszą opcję na przyszłość. Zatem samo poczucie, że chyba chcemy rozejrzeć się za nową firmą, nie wystarczy, aby się za to zabierać. Zwłaszcza że mimo wszystko proces zmiany niemal zawsze wiąże się z niepewnościami i oporem, aby opuścić swoją strefę komfortu. Dlatego na zmiany nie wolno decydować się pochopnie i gwałtownie.

Dajmy sobie po prostu wystarczająco czasu, aby móc uświadomić sobie wszystkie odczucia związane z chęcią nowości. Dowiedzmy się, dlaczego potrzebujemy zmiany i co chcielibyśmy nią osiągnąć. Szukamy lepszego wynagrodzenia? Nasze obowiązki stały się monotonne, przewidywalne i nudne, a chcielibyśmy się rozwijać? Każdy z powodów pomoże określić, co zrobić, aby poczuć się lepiej.


Nowa praca w starym zawodzie — zalety i wady takiego rozwiązania

Nowa praca, ale wciąż w tym samym zawodzie, a jedynie w innej firmie lub może na freelansie to jedna z najłatwiejszych opcji do zrealizowania, gdy myślimy o zmianie zawodowej. Mamy już doświadczenie na danym stanowisku, dlatego jesteśmy atrakcyjnym kandydatem na rynku należącym dziś przede wszystkim do specjalistów. Co więcej, zmiana oparta jedynie na zmianie firmy, a nie wykonywanego zawodu, to większe poczucie bezpieczeństwa.

Zwykle nieco nerwowy okres wdrożenia się obejmie bowiem przede wszystkim rozeznanie w kulturze działania nowej firmy, ale przynajmniej część obowiązków okaże się taka sama lub bardzo podobna. Nowa praca, ale w starym zawodzie to także jeden ze sposobów na stosunkowo szybkie i znaczące zwiększenie swojego wynagrodzenia. Jeśli w starej pracy nie ma perspektywy na podwyżkę, a obecna stawka nie uwzględniła np. tak zwanej podwyżki inflacyjnej, warto rozejrzeć się na rynku ofert.

Pracodawcy, którzy dziś poszukują pracowników, aby móc przyciągnąć odpowiednich kandydatów, musieli uwzględnić inflację i zacząć proponować wyższe wynagrodzenia. Wzrosty oferowanych widełek pokazują wyraźnie m.in. ogłoszenia o pracę we Wrocławiu na GoWork.pl. Niemniej zmiana polegająca na przejściu do innej firmy na to samo lub podobne stanowisko może okazać się satysfakcjonująca jedynie na krótki okres.

Możemy cieszyć się z wyższego wynagrodzenia, ale jeśli w starej pracy doskwierała nam np. monotonność wykonywanych obowiązków, to szanse na to, że w innej firmie okażą się one bardziej emocjonujące, są nikłe. Zmienimy miejsce, ale problemy pozostaną te same. Dlatego tak ważne jest odpowiednie rozeznanie w tym, czego poszukujemy i co chcielibyśmy osiągnąć.


Przekwalifikowanie — szanse i ryzyka tego procesu

Na rynku pracy powszechną praktyką jest także przekwalifikowywanie się. To już nie czasy, gdy w jednym zawodzie, obranym już w trakcie nauki szkolnej, pracowało się aż do emerytury. Oczywiście nie ma nic złego w realizowaniu takiego modelu jeśli jest on dla nas satysfakcjonujący, ale obecnie obserwuje się dużo większą elastyczność pracowników. Przebranżowienie daje szanse na zdobycie dużo większych zarobków, niż jednorazowa podwyżka do rynkowej stawki w tym samym zawodzie.

Pensje pracowników z różnych sektorów bywają dziś przecież nawet skrajnie różne. Sztandarowy przykład to dążenie wielu osób do znalezienia pracy w branży IT. Przekwalifikowanie to także okazja do zrealizowania naprawdę kompleksowej zmiany, czyli wykonywania zupełnie innych zadań. Może to być odświeżające i, co dziś ważne dla wielu osób, zgodne z pasjami czy zainteresowaniami, które odkryliśmy w sobie później niż w czasach szkolnych, czyli już jako dojrzali pracownicy.

Dlatego przebranżowienie niesie z sobą szanse na wyższe zarobki, a przy tym spełnienie w pracy. To bardzo ważne czynniki. Niemniej największą wadą zdecydowania się na ten proces jest jego mozolność. Nie da się przekwalifikować z dnia na dzień. Proces ten trwa i jest kosztowny. Nowe umiejętności zdobywamy na płatnych kursach, szkoleniach, studiach itd.

Podejmujemy również staże, praktyki i przyjmujemy stanowiska juniorskie, które bywają zdecydowanie gorzej płatne, niż nowa praca w tym samym zawodzie. Inwestujemy nie tylko nasze pieniądze, ale i czas i energię, a z tyłu głowy zawsze jest myśl, czy to na pewno się zwróci i czy okaże się dobrym wyborem. Niemniej przekwalifikowanie może przynieść długotrwałe korzyści, a nowa praca w starym zawodzie jedynie na jakiś czas. Warto zatem dobrze rozeznać się w naszych potrzebach i odpowiednio dopasować je do dostępnych opcji.