Rozwód a kredyt hipoteczny – czy mają na siebie wpływ?

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-08-31 13:11
Dodaj do Wykop.pl
Rozwód a kredyt hipoteczny – czy mają na siebie wpływ? - Materiał Sponsora/ fot. pexels.com
Materiał Sponsora/ fot. pexels.com


Kredyt hipoteczny a małżeństwo

Każde małżeństwo decydujące się na zakup nieruchomości staje przed wielkim dylematem, a konsekwencje ich wyboru mogą okazać się kluczowe dla stabilności finansowej obojga partnerów w przyszłości. Kredyt hipoteczny stanowi zobowiązanie prawne, które łączy małżonków na wiele lat. Kodeks cywilny pozwala na to, aby konieczność spłaty przeszła na jedną ze stron. Co to oznacza w praktyce? Byli partnerzy sami powinni dojść do porozumienia, a ich decyzja musi zostać zaakceptowana przez kredytodawcę. To jednak nie jest jedyna z istniejących opcji – możesz przepisać zobowiązanie na nowego partnera, o ile wszystkie strony wyraziły na to zgodę, a sam zainteresowany posiada wymaganą zdolność kredytową.


Podział nieruchomości i majątku po rozwodzie

Rozwód prowadzi nie tylko do zakończenia małżeństwa, ale i rozwiązania wspólnoty majątkowej. W konsekwencji obie strony są zobowiązane do dokonania podziału swojego majątku na dwa sposoby: za pośrednictwem notariusza w drodze ugody lub poprzez procedurę sądową. Należy dodać, że sąd dokonuje jedynie podziału aktywów, a pasywa (czyli m.in. kredyty) wymagają indywidualnego porozumienia w sprawie regulowania spłat.

Jednym z wielu wyzwań w trakcie rozwodu jest podział nieruchomości objętych hipoteką. Istnieje kilka możliwych scenariuszy, w tym m.in.:

  • sprzedaż;

  • podział uzyskanych środków,

  • przejęcie zobowiązania przez jednego z małżonków;

  • kontynuacja wspólnej odpowiedzialności za spłatę kredytu.

Warto podkreślić, że wybór odpowiedniego rozwiązania wymaga uwzględnienia zarówno aspektów finansowych, jak i emocjonalnych, a skorzystanie z usług adwokata pozwoli na kompleksowy i profesjonalny przebieg sprawy.


Jak skutecznie zarządzać kredytem hipotecznym po rozwodzie?

Mimo rozwodu i podziału majątku, osoby współkredytobiorcze wciąż są zobowiązane do spłaty zadłużenia. Sprawdź, co adwokat z Wrocławia może zaoferować w sprawie rozwodu pary z kredytem hipotecznym, a jak dzięki konsultacji z prawnikiem specjalizującym się w prawie rodzinnym lub doradcą finansowym zyskasz większy wgląd w zagadnienia związane z prawnymi aspektami kredytu hipotecznego po rozwodzie. To pierwszy i znaczący krok do opracowania strategii działania, próby skutecznego osiągnięcia kompromisu, a także zminimalizowania ryzyka pojawienia się niepożądanych sporów.

Reklama