Kiedy warto skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego?

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-10-23 14:16
Dodaj do Wykop.pl
Kiedy warto skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego? - Materiał Sponsora/ fot. pexels.com
Materiał Sponsora/ fot. pexels.com


Czy wyceną nieruchomości można się zająć samodzielnie?

W procesie sprzedaży obiektu właściciel nie powinien pomijać określenia wartości nieruchomości. To tak naprawdę jeden z kluczowych parametrów, mających wpływ na zainteresowanie ofertą potencjalnego kupca. Zdarza się, że sprzedający bez uprawnień zawodowych, decyduje się samodzielnie podjąć czynności związane z wyceną obiektu. Jest to jednak dosyć ryzykowny zabieg. Korzystanie z ogólnodostępnych narzędzi i kalkulatorów, nie obejmuje wszystkich parametrów warunkujących prawidłowe przygotowanie oferty. Poza tym w wielu przypadkach może się okazać, że transakcja jest z góry obostrzona konkretnymi przepisami prawa. Wówczas wręcz niezbędne jest skorzystanie z profesjonalnej usługi rzeczoznawcy majątkowego.


Czym zajmuje się rzeczoznawca majątkowy?

W zakresie pracy rzeczoznawców majątkowych znajduje się wycena nieruchomości. Należy przy tym podkreślić, że jest to zawód regulowany, co oznacza, że do wykonywania zawodu rzeczoznawcy majątkowego, należy zdobyć odpowiednie wykształcenie. Uzyskanie uprawnień rzeczoznawcy majątkowego, daje możliwość szacowania nieruchomości, czego efektem są wnioski zebrane w formie operatu szacunkowego. Dokument jest wiarygodny dla organów państwowych i instytucji finansowych jak np. banki. Rzeczoznawca majątkowy Wrocław dokonuje szerokiej i kompleksowej analizy, uwzględniającej szereg czynników, wpływających na cenę obiektu jak chociażby popyt i podaż na daną nieruchomość, jej lokalizacja oraz stan techniczny.


Profesjonalna pomoc w zakresie szacowania nieruchomości

Wiele sytuacji związanych ze sprzedażą obiektu wymaga wiarygodnego określenia wartości nieruchomości. Wówczas specjalistyczna analiza osoby, posiadającej uprawnienia zawodowe jest wymagana prawnie. Poza tym warto pamiętać, że wycena nieruchomości Wrocław, może warunkować atrakcyjność oferty dla potencjalnych nabywców. Zbyt wysoka cena niepotrzebnie opóźni proces sprzedaży, natomiast za niska, naraża właściciela na straty. Dlatego niezależnie od przepisów, warto skontaktować się z rzeczoznawcą majątkowym w celu określenia wartości nieruchomości.


Kiedy skorzystać z usług rzeczoznawcy?

Jedną z sytuacji, gdy wycena obiektu przez specjalistę takiego jak rzeczoznawca majątkowy Wrocław jest niezbędna, stanowi zakup na kredyt. Do określenia bankowo-hipotecznej wartości nieruchomości, oczekuje się wiarygodnego dokumentu, pozwalającego ocenić zdolność finansową kupującego. Wówczas określenia wartości nieruchomości dokonuje rzeczoznawca działający na zlecenie banku lub kredytobiorcy. Wycena wykonana przez osobę posiadającą świadectwo nadania uprawnień zawodowych jest także wymagana podczas ubezpieczania obiektu. Firmy ubezpieczeniowe oczekują od właściciela obiektu dostarczenia dokumentu. Poza tym, może się on również okazać potrzebny podczas spraw rozwodowych w procesie podziału majątkowego czy na etapie oddawania nieruchomości w użytkowanie wieczyste.

Określenia wartości nieruchomości prawomocnej dla organów państwowych lub finansowych może dokonać jedynie osoba posiadająca odpowiednie doświadczenie zawodowe oraz uprawnienia. Rzeczoznawca majątkowy Wrocław przygotowuje kompleksową analizę obiektu, uwzględniając wszystkie parametry. Dzięki temu właściciel obiektu może przedstawić potencjalnym kupcom wiarygodną i realną ofertę, obejmującą otoczenie rynkowe.

Reklama