Dysk zewnętrzny 4TB SSD - jak działa i jakie ma zastosowanie?

Radio Wrocław | Utworzono: 2024-02-13 12:05 | Zmodyfikowano: 2024-02-13 12:08
Dodaj do Wykop.pl
Dysk zewnętrzny 4TB SSD - jak działa i jakie ma zastosowanie? - Materiał Sponsora / www.freepik.com
Materiał Sponsora / www.freepik.com


Dysk zewnętrzny 2TB SSD - czym jest i jak działa?

Dyski SSD określane są mianem nośników półprzewodnikowych. Nie bez powodu. Wykorzystują one do działania pamieć flash NAND, co sprawia, że pod pewnymi względami przyrównuje się je do klasycznych pendrive’ów. To jednak nie wszystko, ponieważ za poprawne działanie dysku odpowiada także kontroler, który wpływa na równomierne zapisywanie danych pomiędzy kośćmi pamięci. Kości pamięci układane są warstwowo.

Ze względu na obecność tranzystorów, dysk SSD zewnętrzny 2TB przypomina budową pamięć RAM. Jednak w SSD do przechowywania danych służą pary tranzystorów, a nie para kondensator-tranzystor, jak w przypadku RAM. Dzięki temu dyski SSD nie tracą zapisanych danych po odłączeniu zasilania. W każdej parze tranzystorów jeden spełnia rolę sterownika, a drugi bramki. Bramka jest magazynem ładunku elektrycznego, który wpływa na sterownik, co pozwala zapisywać w nich jedną wartość. Warto wiedzieć, że w każdym dysku znajdują się miliony, a nawet miliardy par tranzystorów.


Dysk zewnętrzny 4TB - rodzaje dysków SSD ze względu na pamięć

Dyski zewnętrzne SSD można podzielić ze względu na rodzaj pamięci oraz wielkość. W pierwszym przypadku wyróżniamy dyski:

  • MCL (Multi Layel Cell) - do działania wykorzystują komórki dwubitowe. Ich zaletą jest niska cena oraz wysoka żywotność, jednak dużym minusem jest mała pojemność.
  • TLC (Triple Layer Cell) - znajdziemy w nich komórki trzybitowe, które wpływają na większą pojemność dysku. Minusem jest tu jednak mniejsza żywotność i szybkość.
  • QLC (Quad Layer Cell) - odznaczają się największą ze wszystkich pojemnością, jednak tym samym najmniejszą żywotnością.


Dysk 2TB zewnętrzny - rodzaje dysków SSD ze względu na wielkość

W przypadku dysków przenośnych istotna będzie też wielkość dysku. W przypadku zawodu fotografa czy kamerzysty, będzie ona miała wpływ na wygodę użytkowania. Im lżejszy sprzęt, tym lepiej. Wyróżnia się trzy rodzaje dysków - 1,8”, 2,5” oraz 3,5”. Pierwszy z nich ma najmniejszą pojemność, ale i jest najbardziej kompaktowy. Dysk 2,5” może oferować nawet do 5TB pamięci - często też nie wymagają zewnętrznego zasilania. Największe z dysków - 3,5” - oferują największą pojemność. Przekłada się to jednak na ich wagę oraz mniejszą wygodę transportu. Bardzo często mają one dołączony zasilacz. Z tego powodu polecane są przede wszystkim do użytku domowego.


Dyski zewnętrzne SSD - rodzaje ze względu na złącze

Dyski przenośne możemy podzielić również ze względu na rodzaj złącza. Pod tym kątem wyróżniamy dyski USB A, USB B oraz USB C. Pierwszy z nich stosowany jest w większości komputerów i laptopów. USB B występuje najczęściej w drukarkach i skanerach. Ostatni, USB C, to najnowszy typ interfejsu, który wpływa na większą szybkość przesyłania danych. Wśród standardów tych złączy wyróżniamy z kolei:

  • USB 1.0, które osiąga prędkość do 12 MB/s;
  • USB 2.0 - z prędkością do 480 MB/s;
  • USB 3.2 Gen 1 (dawniej USB 3.0) – z przepustowością do 4Gb/s;
  • USB 3.2 Gen 2 (dawniej USB 3.1) – jego przepustowość sięga nawet 10Gb/s;
  • USB 3.2 Gen 2×2 (dawniej USB 3.2) – najnowszy typ z przepustowością do 20Gb/s. Standard ten obsługiwany jest wyłącznie przez złącza USB typu C.
  • Nowszym standardem, który stosowany jest m.in. w komputerach Apple, jest Thunderbolt (w wersji 2 oraz 3).


Jakie zalety posiadają dyski zewnętrzne SSD?

Niezależnie od tego, czy wybierzesz dysk zewnętrzny 2TB czy dysk zewnętrzny 4TB, jego największą zaletą będzie szybkość. Przekłada się ona m.in. na płynniejsze i szybsze przesyłanie dużych ilości danych. Warto też zwrócić uwagę na bezgłośną pracę i obsługę 256-bitowego szyfrowania sprzętowego AES. W przypadku osób, które pracują z dyskami przenośnymi w plenerze, istotny będzie też mniejszy pobór mocy, który zagwarantuje dłuższą pracę laptopa czy innych urządzeń mobilnych, do których chcemy podpiąć dysk. Ponadto ze względu na brak jakichkolwiek ruchomych elementów, dyski SSD są dużo odporniejsze na wszelkie wstrząsy i wibracje.


Dysk zewnętrzny 1TB
i więcej - do czego można go wykorzystać?

Dyski SSD mogą mieć bardzo szerokie zastosowanie. Przede wszystkim służą jako miejsce do przechowywania kopii zapasowych danych z komputera czy magazyny pamięci. Jeśli tworzymy duże ilości zdjęć czy filmów, możemy je bezpiecznie przechowywać na dysku. Ponadto sprawdzą się one przy rozszerzaniu pamięci różnych urządzeń, takich jak konsole czy laptopy, w momencie, gdy niemożliwa jest wymiana dysku wewnętrznego na pojemniejszy. Możemy na nich przechowywać nawet duże gry czy filmy.

Ze względu na dużą pojemność dyski przenośne sprawdzą się lepiej przy przenoszeniu plików niż pendrive’y. Zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z filmami w rozdzielczości UHD. Ponadto podpinając je do telewizora, możemy zapisywać na nich ulubione filmy czy seriale.