Do Polkowic przyjechało nowe USG

Karolina Bieniek, JD | Utworzono: 2024-04-07 20:25 | Zmodyfikowano: 2024-04-07 20:54
Do Polkowic przyjechało nowe USG - fot. Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych - ZOZ S.A. / Facebook
fot. Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych - ZOZ S.A. / Facebook

Nowe USG, a niebawem także rezonans. Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych stawia na profilaktykę i stale doposaża swoją poradnię urologiczną.

- To wyjście na przeciw oczekiwaniom mieszkańców, którzy coraz chętniej korzystają z programów profilaktycznych - mówi Paweł Gambal, prezes Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych. Miała to pokazać ostatnia akcja społeczna MOVEMBER, podczas której wielu mężczyzn skorzystało z badań profilaktycznych w kierunku raka prostaty:

"Ponad 200 panów przyszło w jeden dzień zapisać się na badania przesiewowe. Rozszerzyliśmy diagnostykę w poradni urologicznej, mamy coraz więcej nowoczesnego sprzętu, mamy już na tyle tego sprzętu, że jesteśmy w stanie prawie wszystkie badania wykonać na miejscu, na podstawie których będziemy kierować później pacjentów na operację."

Nowy ultrasonograf to jednak nie wszystko, polkowicka przychodnia wyposażyła się już w wideocystoskopy do diagnostyki pęcherza moczowego, czy też uroflometr. W planach jest także zakup rezonansu. Jeżeli operacja okaże się konieczna, pacjenci od razu zostaną przekierowani do gdańskiego szpitala, gdzie w ramach współpracy z PCUZ polkowiczanie natychmiast trafią w ręce specjalistów

- Wszystko dlatego, że świadomość wśród mieszkańców dotycząca profilaktyki rośnie, a im skuteczniejsza diagnostyka tym szybsza reakcja - podkreśla lek. Dagmara Janczak-Sondej, zaznaczając jednocześnie, że najczęściej rozpoznawanym nowotworem u mężczyzn jest właśnie rak prostaty:

"Kupiliśmy sprzęt USG, pod kontrolą którego zamierzamy wykonywać biopsję prostaty. Wczesne rozpoznanie daje całkowite wyleczenie, także jest o co powalczyć, tym bardziej, że badania wykonywane do diagnostyki tego nowotworu są bardzo proste."

W poradni urologicznej w Polkowicach można wykonać już większość badań potrzebnych do zakwalifikowania pacjenta do operacji. A ta zostanie wykonana przez specjalistów z gdańskiego Copernicusa, co gwarantuje mieszkańcom podpisane przez obie placówki porozumienie o współpracy. Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych planuje w tym roku także zakup rezonansu.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.