Dwóch wrocławskich szermierzy powalczy o medale w Kazaniu

Piotr Pietraszek/PAP | Utworzono: 2014-07-15 10:40 | Zmodyfikowano: 2014-07-15 10:41
A|A|A

fot. Wikipedia

W kadrze są dwaj wrocławianie - szpadzista Tomasz Motyka i florecista Leszek Rajski. Zawodnik AZS AWF ma już w dorobku medal MŚ. W 2009 roku Motyka wraz z kolegami stanął w tureckiej Antalyi na najniższym stopniu podium w turnieju drużynowym szpadzistów. Florecista klubu Wrocławianie na światowym czempionacie nie zdołał do tej pory wywalczyć medalowej pozycji. Największym międzynarodowym sukcesem Rajskiego jest wywalczony rok temu srebrny medal ME w drużynie.

W kadrze florecistów nie ma klubowego kolegi Leszka Rajskiego - mistrza świata kadetów (do lat 17) Andrzeja Rządkowskiego. "To wielki talent. Jego potencjał sięga olimpijskiego medalu, ale... raczej za sześć lat w Tokio. Musimy oszczędnie gospodarować jego siłami. W tym roku miał dużo startów. Szkoleniowcy zdecydowali, że lepiej będzie, jak skupi się na olimpijskich igrzyskach młodzieży. Nie chcemy rzucać go jeszcze na tak głęboką wodą, jak MŚ" - powiedział szef Polskiego Związku Szermierczego Adam Konopka.

Biało-czerwoni do Rosji udali się z umiarkowanymi nadziejami na sukcesy. Polacy ostatni medal na imprezie tej rangi wywalczyli w 2010 roku, gdy wicemistrzyniami świata w drużynie zostały nasze florecistki. Jeszcze więcej czasu minęło od indywidualnego sukcesu. Po raz ostatni na podium stanęła w 2007 roku w Sankt Petersburgu szablistka Bogna Jóźwiak, która zdobyła brąz.

Łączny to dorobek polskich szermierzy w MŚ to 85 medali - 36 indywidualnych (8 złotych, 11 srebrnych, 17 brązowych) i 49 drużynowych (9-16-24).

Program zawodów:

15 lipca, wtorek: eliminacje szabli kobiet i mężczyzn
16 lipca, środa: eliminacje floretu kobiet i mężczyzn
17 lipca, czwartek: eliminacje szpady kobiet i mężczyzn
18 lipca, piątek: szabla kobiet i mężczyzn
19 lipca, sobota: floret kobiet i mężczyzn
20 lipca, niedziela: szpada kobiet i mężczyzn
21 lipca, poniedziałek: szabla kobiet i mężczyzn drużynowo
22 lipca, wtorek: floret kobiet i mężczyzn drużynowo
23 lipca, środa: szpada kobiet i mężczyzn drużynowo

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama