Wrocławski Budżet Obywatelski strzałem w dziesiątkę

Piotr Pietraszek | Utworzono: 2014-10-02 15:49 | Zmodyfikowano: 2014-10-02 15:51
Wrocławski Budżet Obywatelski strzałem w dziesiątkę -

Tegoroczne głosowanie nad projektami Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego cieszyło się sporym zainteresowaniem. Zgłoszono też dwa razy więcej projektów niż przed rokiem. - To dobrze świadczy o społecznym zaangażowaniu wrocławian - mówi Radiu  Wrocław kierownik Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego Katarzyna Szymczak - Pomianowska:

Głosowanie nad projektami Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego zakończyło się w poniedziałek. Wyniki poznamy na początku przyszłego tygodnia. Wśród najczęściej pojawiających się pomysłów były nowe place zabaw, remonty chodników i rewitalizacje podwórek. Silną reprezentację mieli też miłośnicy dwóch kółek zgłaszający propozycje powstania kolejnych ścieżek rowerowych bądź remontu już istniejących. Było też kilka propozycji bardziej oryginalnych - m.in. modernizacja słynnego autobusu Fredruś, który niegdyś woził turystów po mieście, czy budowa boiska do gry w hokeja na trawie. 

Do ostatnich chwil społecznicy namawiali wrocławian, by ci zagłosowali. Liderzy projektów odwiedzali domy, sklepy i parki, aby zbierać podpisy. Z potencjalnymi entuzjastami swoich projektów rozmawiali także na ulicy, uzbrojeni w laptopy, by od ręki zagłosować.

Izabela Folga-Fozińska - liderka projektu ze Swojczyc prowadziła kampanię informacyjną, której głównym bohaterem jest stalowy, kolorowy kameleon. - To nasze logo. Mówi "wrocławianie, pomóżcie nam w zdobyciu głosów" - śmieje się Folga-Fozińska.

O głosy wrocławian walczyli także miłośnicy dwóch kółek zrzeszeni pod wspólnym projektem Rowerowy Wrocław. Cel - 10 kilometrów nowych ścieżek rowerowych w centrum miasta. Formę promocji wymyśliliśmy bardzo spontanicznie - tłumaczy ambasador projektu Jakub Nowotarski. - Zaczęliśmy od samych siebie - zrobiliśmy zdjęcia z napisem "Popieram projekt Rowerowy Wrocław". Później do akcji przyłączyli się znani ludzie, m.in. L.U.C, Maja Włoszczowska czy Lech Janerka - dodaje Nowotarski.

Na Muchoborze Wielkim mieszkańcy mają nadzieję, że - podobnie jak rok temu - się uda i powstanie boisko wielofunkcyjne i teren rekreacyjny. Brochów z kolei walczył o remont powstałej na początku XX wieku wieży ciśnień.

A jak jest w innych dolnośląskich miastach?

Głosowanie w sprawie budżetu obywatelskiego w Wałbrzychu zakończyło się 10 września. Wcześniej wałbrzyszanie zgłosili 100 propozycji. Drogą internetową napłynęło 5 tysięcy głosów. Prawdopodobnie więcej będzie ich w listach tradycyjnych oraz na specjalnych kartach, które wrzucano do urn w wielu dzielnicach Wałbrzycha. Liczenie głosów potrwa jeszcze około tygodnia. Wałbrzyski budżet miejski to 5 milionów złotych - 3 miliony zł na projekty lokalne i 2 miliony zł na projekty ogólnomiejskie. Podział funduszy na poszczególne dzielnice uzależniony jest od liczby mieszkańców.

Budżet obywatelski Świdnicy na 2015 rok to 3,6 mln zł. W głosowaniu mogą brać udział mieszkańcy, którzy ukończyli 16. rok życia. Miasto podzielono na siedem okręgów, będą wystawione specjalne urny przy komisjach wyborczych. Zlokalizowano je bibliotekach przy Franciszkańskiej i Kraszowickiej gimnazjach nr 1,2,3,4, szkołach podstawowych nr 1 i 4 oraz Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Westerplatte i w urzędzie stanu cywilnego przy Armii Krajowej. Głosowanie potrwa trzy dni od piątku 26 września od godz 15 do niedzieli 28 września do godz. 18.00.

Około 200 wniosków wpłynęło do budżetu obywatelskiego Jeleniej Góry na rok 2015. Wynosi on 1,5 mln zł. Do 24 wrześnie potrwa weryfikacja propozycji, a głosowanie od 29 września do 12 października. Kilka dni później zwycięskie projekty zostaną wpisane do budżetu miasta. Głosować może każdy mieszkaniec Jeleniej Góry wpisany do rejestru wyborców, a także jeleniogórscy studenci niezameldowani w Jeleniej Górze, ale studiujący w mieście - na podstawie legitymacji studenckiej, oraz pełnoletni uczniowie jeleniogórskich szkół średnich - za okazaniem ważnej legitymacji szkolnej. Głosować będzie można na stronie internetowej Urzędu Miasta za pomocą interaktywnego formularza oraz w specjalnych punktach Urzędu Miasta przy Placu Ratuszowym, przy ul. Sudeckiej i Ptasiej 2. Głosować można będzie również w Jeleniogórskim Centrum Informacji przy ul.Bankowej oraz w filiach Książnicy Karkonoskiej. Marek Waligóra

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.