Śląsk-Lechia 1:0. Wciąż są szanse na puchary

Piotr Pietraszek | Utworzono: 2015-05-30 22:24 | Zmodyfikowano: 2015-05-30 22:24

Goście do Wrocławia przyjechali bez Sebastiana Mili. Były lider Śląska musiał pauzować za nadmiar kartek. W szeregach drużyny z Gdańska zabrakło również kontuzjowanego obrońcy Jakuba Wawrzyniaka. Trener Tadeusz Pawłowski dokonał jednej istotnej zmiany w wyjściowym składzie. Tomasz Hołota zagrał tym razem jako defensywny pomocnik, a jego miejsce na środku obrony zajął Mariusz Pawelec, który był jednym z najlepszych graczy spotkania.

Brak lidera środka pola nie odbił się na jakości gry drużyny Jerzego Brzęczka. Lechia bez Mili od pierwszych minut sprawiała znacznie lepsze wrażenie, a Śląsk nie potrafił przeprowadzić składnej akcji. Piłkarze z Gdańska już w pierwszym kwadransie dwukrotnie mogli wyjść na prowadzenie.

W 8 minucie po dośrodkowaniu Rafała Janickiego pomylił się Paweł Zieliński. Piłka trafiła do Stojana Vranjesa, po którego silnym strzale wrocławian uratowała poprzeczka. 4 minuty później Antonio Colak ograł w polu karnym Mariusza Pawelca, ale ofiarne wyjście z bramki Mariusza Pawełka zażegnało niebezpieczeństwo. W 25 i 34 minucie znów musiał interweniować bramkarz gospodarzy. Pawełek najpierw obronił uderzenie z dystansu Janickiego, a potem strzał głową Colaka.

Zdominowany przez rywali Śląsk próbował grać z kontry. Dokładność nie była jednak tego dnia atutem gospodarzy. Pierwszą połowę wrocławianie zakończyli bez celnego strzału na bramkę Lechii. Paradoksalnie, mogli jednak prowadzić. W 45 minucie Tom Hateley wykorzystał błąd Janickiego i dośrodkował spod linii końcowej na środek pola karnego. Piłka po mocnym strzale Flavio Paixao trafiła w poprzeczkę.

Drugą połowę wrocławianie zaczęli agresywnie, od pressingu na połowie rywala. Żywsze tempo nie przełożyło się jednak na liczbę sytuacji bramkowych, a gra toczyła się głównie w środku pola. W 54 minucie Pawelec powstrzymał w ostatniej chwili w polu karnym szarżującego Vranjesa. 6 minut później niecelnie głową strzelał Gerson.

Po godzinie wreszcie groźniej zaatakowali gospodarze. W 66 minucie Śląsk powinien prowadzić 1:0. Robert Pich świetnym podaniem obsłużył swojego rodaka. Peter Grajciar, który w drugiej połowie zastąpił Mateusza Machaja, przegrał jednak w fatalnym stylu pojedynek z bramkarzem Lechii. Napór Śląska przyniósł upragniony efekt 11 minut później. Tym razem dośrodkowanie Picha trafiło do Flavio Paixao, a najskuteczniejszy gracz wrocławian w tym sezonie świetnym strzałem z woleja pokonał Łukasza Budziłka. Portugalczyk mógł rozstrzygnąć losy spotkania w 87 minucie, ale jego strzał głową obronił bramkarz gości.

Tym razem jednak niewykorzystana sytuacja nie zemściła się na drużynie Tadeusza Pawłowskiego. Śląsk dowiózł skromne zwycięstwo do końca i wrocławianie wciąż zachowują szanse na awans do europejskich pucharów.

Śląsk Wrocław - Lechia Gdańsk 1:0 (0:0)
Bramka: Flavio Paixao 77'

Śląsk: Mariusz Pawełek, Paweł Zieliński, Piotr Celeban, Mariusz Pawelec, Dudu Paraiba, Tom Hateley, (56' Krzysztof Danielewicz), Tomasz Hołota, Robert Pich, Mateusz Machaj (61' Peter Grajciar), Flavio Paixao, Marco Paixao.

Lechia: Łukasz Budziłek, Grzegorz Wojtkowiak, Rafał Janicki, Gerson, Piotr Grzelczak, Maciej Makuszewski (85' Filip Malbasić) Ariel Borysiuk, Daniel Łukasik (71' Mateusz Możdżeń), Bruno Nazario, Stojan Vranjes (80' Adam Buksa), Antonio Colak.