Łazik marsjański UWr w European Rover Challenge

Tomasz Sikora | Utworzono: 2015-08-29 07:53 | Zmodyfikowano: 2015-08-29 07:38
A|A|A

fot. uni.wroc.pl

Aleph 1 tak nazywa się dziecko studentów informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego z koła naukowego „Continuum”. Aleph 1 to łazik, którego możliwości studenci po raz pierwszy zaprezentują podczas największych w Europie zawodów robotów kosmicznych European Rover Challenge. Odbędą się one w województwie świętokrzyskim w miejscowości Podzamcze 5–6 września.

Studenci koło naukowe założyli rok temu, a same prace nad łazikiem trwały kilka miesięcy. 

Najpierw łazik powstał w wersji drewnianej, później na jego podstawie pieczołowicie wykonywano elementy metalowe i elektroniczne. Studenci przyznają, że nigdy łazik nie będzie gotowy. Zawsze będzie coś nad czym będzie można jeszcze popracować, by lepiej spełniało swoją funkcję – tłumaczy Szymon Koper, który w drużynie odpowiedzialny jest za transmisję wideo i oprogramowanie.

University Rover Challenge i European Rover Challenge stawiają precyzyjne wymagania uczestnikom konkursu - na tej podstawie drużyny z całego świata projektują swoje pojazdy. Aleph 1 jest po pierwszych testach i wypadł znakomicie. Poradził sobie na nierównym gruncie, piaszczystym podłożu i podjechał pod każdą góry - czyli w trudnym terenie odpowiadającym powierzchni Marsa. Właśnie znakomite możliwości pracy w terenie wyróżniają łazik z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wrocławski łazik jest też bardzo silny - ręka - czyli mówiąc fachowo "manipulator łazika" potrafi przemieszczać przedmioty kilkakrotnie cięższe niż wymagają tego zawody.

Łazik podniósł rower jednego ze studentów czy swoje własne przednie zawieszenie. Jak żartują konstruktorzy - przyda się przy przeprowadzkach ze stancji do stancji - bo radzi sobie też z przesuwaniem mebli. A jakby się postarać to i przeparkuje samochód komentują dumni autorzy.

Zawody w przyszły weekend - trwają ostatnie prace i testy, w tym rozbudowa o możliwość autonomicznej jazdy i zamiana ciężkich elementów na lżejsze, gdyż w konkursie liczy się każdy gram.

Prace wszystkich drużyn zostaną ocenione m.in. przez ekspertów z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jednym z jurorów będzie także Harrison Schmitt – wykładowca akademicki, uznany geolog, były astronauta NASA (uczestniczył w misji Apollo 17). Schmitt to ostatni człowiek, który stąpał po powierzchni Księżyca.

Studenci Continuum (od lewej): Filip Chudy, Cezary Siwek, Filip Skoneczny, Krzysztof Skrzynecki (lider zespołu), Aleksandra Pajda, Michał Barciś, Szymon Koper

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama