Rafał Dutkiewicz odpowiadał na Wasze pytania

Sylwia Jurgiel | Utworzono: 2015-11-02 08:23 | Zmodyfikowano: 2015-11-02 08:24
A|A|A

fot. Gregor Niegowski

Gościem Radia Wrocław był Rafał Dutkiewicz. Podczas godzinnego spotkania rozmawialiśmy z prezydentem Wrocławia o polityce. "W sejmiku dolnośląskim toczy się nieczysta gra" uważa Dutkiewicz. Wcześniej europoseł z PIS Dawid Jackiewicz mówił dziś w Radiu Wrocław, że jego ugrupowanie chciałoby rządzić w regionie. To wymagałby obalenia większości złożonej z PO, PSL i ludzi związanych z prezydentem Wrocławia. Rafał Dutkiewicz uważa jednak, że koalicja jest stabilna:

Koalicja już zatrzeszczała podczas wyborów nowego przewodniczącego sejmiku. W pierwszym głosowaniu doszło do remisu między Pawłem Wróblewskim a kandydatem PiS Andrzejem Jarochem. Dopiero za drugim razem doszło do wyboru.

Posłuchaj rozmowy: 

Cz. 1 

Kibic pisze tak. Śląsk Wrocław – Panie prezydencie, pojawiają się ostatnio informacje, że dwaj właściciele Śląska nie są już zainteresowani przejęciem pozostałych akcji klubów. Hasco-Lek SA nie chce się podjąć finansowania drużyny. Czy w takiej sytuacji jest jakaś inna opcja w postaci innego inwestora, który wykupi akcje klubu? Zwolniono w piątek rzecznika prasowego, głównego skauta, psychologa, wiceprezesa.

Wiceprezes sam odszedł. Co do pozostałych osób, to nie wiem, bo to decyzje zarządu. Natomiast my jesteśmy w rozmowach z tym konsorcjum, które jest właścicielem większości Śląska. W piątek odbędzie się kolejna rozmowa, więc jak sądzę to się powinno w listopadzie w tę czy w drugą stronę wyjaśnić. Ja przypomnę, że historia jest taka, że to koledzy z konsorcjum zwrócili się do nas żebyśmy sprzedali pozostałe udziały, więc ich jakiś taki brak wyrazistości zaskakuje mnie bardzo. Mam nadzieję, że to się domknie, natomiast nie mogę teraz złożyć 100% obietnicy. Jeśli nie, to będziemy raz jeszcze rozmawiali i poszukiwali innego inwestora. Przypomnę, że proces poszukiwania inwestora był w tej chwili bardzo otwarty, zatem istniała możliwość zdobycia większościowego pakietu udziału. No i na koniec, ja nie byłem na meczu, ale według relacji przyjaciół pierwsza połowa z Lechem była podobno lepsza..

Chociaż osiem tysięcy kibiców na stadionie

Tylko, że to termin był taki bardzo trudny jeśli chodzi o przyjście na stadion

Sobota 20?

To jest dobry termin, ale tuż przed 1 listopada, więc jak sądzę dla wielu osób był trudny.

Te piątkowe rozmowy, jak już ostatnio rozmawialiśmy w Radiu Wrocław na ten temat, to pan już mówił o pewnym zniecierpliwieniu. Ta piątkowa rozmowa może przynieść jakieś rozwiązania?

Jestem zniecierpliwiony, bardzo jestem zniecierpliwiony. Natomiast są dwa elementy. Jestem zniecierpliwiony tym, że nie mam potwierdzenia czy nie mam ponownej deklaracji ze strony konsorcjum. Natomiast jesteśmy w pewnej procedurze, ta procedura jest opisana przepisami prawa. Także musimy przejść przez tę procedurę. Konsorcjum uczestniczy w tej procedurze. W sensie formalnym oni okazują zainteresowanie, natomiast nie widzę jakiejś takiej energii. Przypomnijmy, że jest to większościowy udziałowiec Śląska. Wydaje mi się, że powinno być tak, że dokupią jeszcze pewną część akcji i w pełni wezmą na siebie odpowiedzialność za byt, którym jest Śląsk Wrocław.

Wrócę do Śląska Wrocław, bo tak sobie myślę, że ta sytuacja w klubie ma przełożenie na sam stadion. Cały czas czekamy na sponsora tytularnego.

O tym rozmawialiśmy ostatnio, kiedy tutaj byłem u państwa na rozmowie. Na samych meczach Śląska od czasu otwarcia stadionu było ponad milion kibiców. Stadion wbrew temu co się często mówi, ja być może sam jeszcze częściej powinienem zwracać na to uwagę, żyje dość intensywnie. Także średnia ilość kibiców na meczach Śląska, jeśli bierzemy średnią np. z całego ubiegłego sezonu, nie jest tak niska jak się przypuszcza. Rzeczywiście w ostatnim czasie wydaje się – jak to powiedzieć - że kibice są w ten sposób wybredni, że jeśli Śląsk jest w górze tabeli, jeśli jest walka o miejsca pucharowe, to kibice chętniej przychodzą na stadion. Ja nie znam sytuacji wewnętrznej, bo nie mam zwyczaju się wtrącać, bo to jest odpowiedzialność zarządu i trenera, który zajmuje się piłkarzami. Mam nadzieję, że będzie trochę więcej emocji i zaczną grać lepiej.

Komplet będzie 17 listopada na meczu Polska – Czechy. Bilety poszły w cztery godziny.

Oczywiście tam jest wiele osób spoza Wrocławia, ale to pokazuje, że jest głód wielkiej piłki. Reprezentacja jest po latach w lepszej formie, awansowała do Mistrzostw Europy. Ja osobiście zabiegałem o to, osobiście rozmawiałem z prezesem Zbigniewem Bońkiem i bardzo dziękuję za to, że mecz jest we Wrocławiu, ale na marginesie marzy mi się powrót do takich czasów, że reprezentacja także oficjalne mecze grała poza Warszawą. Zobaczmy jaką mamy dziwną sytuację. Miasta wysiliły się na to, żeby w Polsce mogły się odbyć Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Zbudowano naprawdę dużym kosztem – w naszym wypadku koszt naszego podatnika, w Gdańsku gdańskiego, w Poznaniu poznańskiego - a wszystkie oficjalne mecze rozgrywane są jedynie na Stadionie Narodowym. Jestem wdzięczny, że mecz towarzyski odbędzie się we Wrocławiu, ale jeśli myślimy o tym żeby poziom piłki nożnej się podnosił, żeby dziewczęta i chłopcy byli zapatrzeni w najlepsze wzory, to także na innych stadionach, tak jak kiedyś bywało, powinna być walka reprezentacji o punkty.

Ostatnia nasza rozmowa odbyła się przed wyborami parlamentarnymi. Teraz już znając wyniki zatrzymamy się na chwilę przy polityce. Prawo i sprawiedliwość będzie samodzielnie rządzić w Polsce. Czy Pan będzie musiał na nowo poukładać sobie relacje z nowymi władzami w kraju, czy Pan nie będzie musiał tego robić?

Po pierwsze raz jeszcze gratulacje dla zwycięzców. Oczywiście, że będę musiał to zrobić, jest bardzo wiele spraw, które załatwiane są na poziomie centralnym. W związku z tym oczywiście, to jest jeden z moich obowiązków, ułożenie dobrych stosunków. Po pierwsze zapewnienie ciągłości wszystkich projektów które się dzieją, toczą. Po drugie oczywiście, będą pojawiały się nowe potrzeby, będę rozmawiał o tym, żeby Wrocław mógł być jeszcze bardziej zauważony i doposażony. Podobno do końca tygodnia dowiemy się z kim będę.

Spotkał się już Pan z Adamem Lipińskim po wyborach?

Nie. Rozmawialiśmy telefonicznie, ponieważ przyjaźnimy się jeszcze od czasów stanu wojennego. Ja zatelefonowałem już do Adama. Co jakiś czas się widujemy i umówiliśmy się, że się zobaczymy tylko jak rozumiem Pan Prezes Lipiński jest zajęty sprawami, o których przed chwilą mówiłem, czyli uczestniczy w rozmowach na temat składu rządu.

Ja oczywiście pytam o to w takim kontekście, że politykom PiSu, niespecjalnie podobało się Pana zbliżenie z PO.

Ale myślę, że wśród.. nie potrafię tego skomentować, właściwie tak szukam jakiejś riposty, ale nie mam jej. Polityka polega na tym, że ludzie się określają politycznie, prawda? Ja wyłożyłem swoje racje dotyczące sposobów postępowania. Blisko współpracuję z PO. Jestem w jakimś sensie takim dzieckiem POPiSu . Określiłem się jakoś blisko Platformy Obywatelskiej i tak będę funkcjonował w najbliższych latach, co mam nadzieję, nie zepsuje stosunków moich z kolegami w rządzie. PiS jest taki – nie wiem jak to powiedzieć, bo PiS jest taki bardzo propaństwowy, mówi m.in. o tym, że jak były złożone obietnice to trzeba dotrzymywać słowa. Istnieje pewna ciągłość instytucjonalna w Państwie Polskim i mam nadzieję, że PiS będzie o tym pamiętać

Zapytam oczywiście o Dolny Śląsk. Działacze PiSu nie ukrywają, że chcą przejąć władzę od kolacji. Jest obawa?

Nie, nie sądzę. Tzn. jest kwestia, to może nie jest akurat uwaga do kolegów z PiSu, nie wiem nawet szczerze powiedziawszy kto prowadzi rozmowę. Istotą polityki jest próba przejmowania władzy, natomiast ten sposób w jaki się próbuje przejąć władzę w sejmiku województwa dolnośląskiego, jest sprzeczny z dekalogiem, w którym jest przykazanie „nie kradnij”. Usiłuje się ukraść z koalicji kilku przedstawicieli wodząc ich na pokuszenie na różne sposoby.

Pytanie czy dadzą się skusić?

Ja myślę, że nie dadzą się skusić. Natomiast chce powiedzieć, że jest to dalece nieeleganckie. Jakoś nie potrafię sobie wyobrazić, że poważni politycy mogą się czymś takim zajmować.

Tylko tutaj PiS na ostatnim posiedzeniu sejmiku województwa pokazało, że jest w jakimś wstanie zagrozić, doszło do remisu pomiędzy kandydatem koalicji na przewodniczącego, a kandydatem PiS. Region jest w takim dość szczególnym momencie, jesteśmy przed tym jak zdecydujemy na co będą wydane unijne pieniądze, ostatni raz w tak dużym rozdaniu. To ważny czas dla regionu.

To jest bardzo ważny czas. Większość zresztą takich kierunkowych decyzji już uprzednio zapadła. One są przygotowywane przez lata, są przygotowywane w czasie pisania różnych strategii, są w to włączeni różnego rodzaju eksperci. Był rzeczywiście remis, po czym Paweł Wróblewski wygrał zdecydowanie i wyraźnie – czego mu gratuluję. Moje wrażenie jest wrażeniem takich, że ten remis w pierwszym głosowaniu nie był efektem jakiegoś wahania politycznego, czy tych starań o których przed chwilą rozmawialiśmy. Raczej pewnych stricte wprost personalnych napięć. Mówię o mojej intuicji, bo Boże broń w żaden sposób nie chciałbym nawet sprawdzać jak kto głosować, ani przepytywać kogokolwiek. Akt głosowania jest aktem personalnym, aktem utajnionym. W momencie kiedy spotkałem się z kolegami w sejmiku przed drugim głosowaniem to powiedziałem, że naprawdę nie dyskutujmy o tym co się stało, tylko porozmawiajmy o tym czy w najbliższym głosowaniu Paweł Wróblewski wygra. No i Paweł Wróblewski wygrał

Koalicja funkcjonuje i ma się dobrze?

Moim zdaniem koalicja jest stabilna. Natomiast proszę pamiętać, że w najbliższym czasie oczywiście tak będzie, że zarówno grupa osób bezpartyjnych związana wcześniej z Pawłem Kukizem w sejmiku będzie mówić, że się wszystko rozpada. I najprawdopodobniej przez dłuższy czas także koledzy z PiSu będą mówić, że jest wszystko na włosku, że brakuje jeszcze tylko jednego głosu, że już trzech zdradziło, a dwóch już zostało dokupionych. Będą takie igraszki i mi się one niezwykle nie podobają.

Cz. 2 

Co ma miasto zamiar zrobić z tym, że miasto jest bardzo zanieczyszczone? W sobotę zanieczyszczenie sięgało 600%. Czemu nie ma nowych linii tramwajowych?

To teraz będę przez pół godziny odpowiadał, ponieważ temat jest bardzo ważny, a w jednym pytaniu było kilka pytań. Sprawa jest niezwykłej wagi, jak państwo wiedzą, ostatnia kampania informacyjna dotycząca smogu, jest kampania zorganizowana przez miasto. W naszym imieniu robi to pewna organizacja pozarządowa – Dolnośląski Alarm Smogowy – to jest z naszej inicjatywy i za publiczne pieniądze. Argumentacja pokazana przez tą organizację jest dość szokująca, ale też trochę o to chodziło, żeby zwrócić uwagę na problem.

500 osób rocznie umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza

On jest właśnie szokujący i to właśnie chodziło o to, żeby zwrócić uwagę. Od razu powiem, że to jest oczywiście bardzo dużo osób. Gdyby przyjąć, że ta liczba jest właściwa, to ona jest przepraszam, że tak sformuję moją odpowiedź, ale jest w tym sensie pozytywna dla Wrocławia, że jeżeli porachować nasz udział w ogólnej ilości w Polsce, to jesteśmy zdecydowanie poniżej średniej statystycznej. Ale 500 osób, wszystko jedno czy to jest 100, 200, czy 500 osób, to jest bardzo dużo. To jest oczywiście istotny problem. Struktura powodów zanieczyszczenia we Wrocławiu, jest trochę inna niż w całym kraju, ale co do zasady zbliżona. W całym kraju jest tak, że 88% zanieczyszczeń pochodzi z pieców opalanych różnym opałem, reszta to są komunikacyjne zanieczyszczenia. W przypadku Wrocławia jest już lepiej bo pewne rzeczy zostały wcześniej zrealizowane.

Tym niemniej dominuje jednak zanieczyszczanie związane z opalaniem w tradycyjnych starych piecach to jest 60%. Ponad 20 % to są rzeczy o charakterze komunikacyjnym. To co my robimy jest nakierowane głównie na to, żeby właśnie likwidować stare piece. W 2015 roku o ile pamiętam, to jest ten program KAFKA, który wszyscy znamy, już bardzo zwiększyliśmy ilość wymienianych pieców. Jest ich około 800-900. Chciałby dojść do tysiąca, albo przekroczyć tysiąc (rocznie). Problem polega jednak na tym, że my możemy tylko tam gdzie ktoś się do nas zgłosi. We Wrocławiu jest kilka stacji pomiarowych, jedna z nich wykazuje przekroczenia normy przez około 70 dni w roku. Druga przez około 60 dni w roku. To są oczywiście okresy jesienno-zimowe. Przez moment zdarzyła się taka chwila, to było bardzo blisko Wszystkich Świętych, że w stacji pomiarowej przez chwileczkę było przekroczenie sześciokrotnie, ale średnia z tego dnia – nie jest optymistyczna – ale takie się publikuje, mówi o przekroczeniu dwukrotnym. Wrocław jest jeśli chodzi o zanieczyszczenia – nie chcę, się chwalić, tylko uporządkować sytuację, bo ona powinna być i będzie za jakiś czas znacznie lepsza, na mniej więcej 10 miejscu w Polsce. Poziom smogu we Wrocławiu, jeśli porównywać do zachodu, miasta zachodnio-niemieckie są na bardzo dobrym poziomie, we Wrocławiu jest np. lepsza sytuacja niż w Paryżu.

Jak szedłem sprawdziłem, na tej stacji pomiarów było około 150. To się waha, potem się wyciąga średnią z całego. Nie ulega wątpliwości, że my musimy zredukować, musimy doprowadzić, że ilość tych dni w których następuje przekroczenie będzie zmierzała do zera. Przepisy prawa nam tutaj nie pomagają. Wyszła ostatnio ustawa antysmogowa, która nie ma najmniejszych sankcji, ani nie daje żadnych narzędzi żeby cokolwiek sprawdzić. Pokaże to na przykładzie. Zauważcie państwo, że w Polsce bez najmniejszego problemu można kupić specjalny piec z rusztem, w którym można palić tzw. „ekogroszek”. Nawet w swojej nazwie jest mylący, bo wszyscy go kojarzą z paliwem ekologicznym. On jest po prostu bardzo tani. To jest bardzo złe paliwo. Jedno z tych, które emituje właśnie najwięcej tych pyłów. My musimy prowadzić z jednej strony akcje edukacyjną. Bardzo nakłaniać tych, którzy mają w mieszkaniach stare piece, żeby palili dobrym opałem, oraz żeby zgłaszali się do nas. Jeśli będzie takie zapotrzebowanie, to zwiększymy jeszcze kwoty związane z programem KAFKA. Raz jeszcze, ani piece nie są certyfikowane, ani paliwo nie jest certyfikowane w Polsce. To jest prawdziwy i dobry kierunek, tym się powinno zająć państwo. Prawda? Tym się powinno zająć państwo polskie wprowadzając odpowiedni ustawy. My zaproponujemy takie zmiany przepisów, które pozwolą nam rygorystycznie reagować. W tej chwili możemy narzucić przepis czego nie można spalać, następnie wykryjemy że ktoś w tym rejonie spala, ale nie mamy żadnych narzędzi, żeby wyegzekwować dostosowanie się do tego przepisu. Zatem raz jeszcze. Problem istnieje, jest bardzo poważny, zajmujemy się nim bardzo intensywnie. W ostatnich 10 latach we Wrocławiu wybudowano około 45 kilometrów linii ciepłowniczych i już 75% ciepła to jest ciepło pochodzące z Kogeneracji. 

Podkreślam to jest bardzo poważny problem, ale ta miła rzecz. Mianowicie równocześnie jest tak – i tu się do wszystkich Państwa uśmiecham – że długość życia we Wrocławiu szczęśliwie wzrosła. Bardziej długość życia Pań niż Panów, jeśli chodzi o przyrost długości życia kobiet jesteśmy najlepsi w Polsce.

Cz. 3 

O smogu rozmawialiśmy. Są takie zarzuty, że ta akcja nie trafia do ludzi, do których powinny trafić.

Tak, ale ja chciałbym pochwalić organizację, bo tam jest druga część tej operacji, która adresowana jest do szkół wrocławskich. Jest element edukacyjny, a program i pewne projekty graficzne są dobre i wartościowe. Po drugie, rzeczywiście, najważniejszą sprawą jest żeby dotrzeć celnie i przekonać tych, którzy mają jeszcze piece, w których można palić złym opałem. Myślę, że powinniśmy zrobić taką operację, zajmę się tym w najbliższym czasie, po prostu od drzwi do drzwi. Może nie będzie ona w 100% skuteczna, ale może po prostu zwiększy zainteresowanie operacją KAFKA.

Co to znaczy od drzwi do drzwi?

Ja tam może wybiorę się w jedno, dwa miejsca, ale może też poprosimy organizacje pozarządową o taką współpracę. Może mniej bilboardami, a bardziej ulotką. Ja teraz myślę, teraz trochę na gorąco. Przecież wiemy, gdzie są zlokalizowane ogniska, gdzie są zlokalizowane piece, może powinniśmy zwrócić się właśnie tam, do tych którzy są właśnie dla opinii publicznej istotni, mam na myśli szkoły, parafię. Taką akcją się zajmiemy.

Teraz chcę dopowiedzieć jeszcze jedną rzecz, bo rozmawialiśmy o tych 60%, czyli o piecach. Chcę powiedzieć, że cały ten drugi obszar, dotyczący niskiej emisji, czyli komunikacyjny - on jest podwieszony na dwóch elementach. My z jednej strony w najbliższym czasie będziemy naprawdę rozbudowywali transport publiczny i będziemy robili słynne parkingi – chyba nie powinno się tak mówić, ale tak się mówi – park and ride, ale ta nazwa się już przyjęła. Znowu włącza się kwestia taka, że jeżeli chodzi o rejestrację samochodów, to przepisy powinny być zaostrzone. U nas jest tak, że 15-letni diesel bywa zarejestrowany bez najmniejszych problemów. Znów tutaj chyba państwo powinno być bardziej rygorystyczne.

Pan Rafał pisze – Panie Prezydencie, Wrocław szczyci się być miastem europejskim i nowoczesnym, jestem dumnym wrocławianinem, ale moją dumę przesłania jeden szczegół. Raz w miesiącu pod moje okna podjeżdża szambowóz. Robi to co w cywilizowanym świecie od wielu lat należy do sieci kanalizacyjnych. Mogę się dowiedzieć, czy są jakieś sprecyzowane plany co do skanalizowania Księża Wielkiego?

Teraz trwają w części prace na Księżu Wielkim, prace kanalizacyjne. My do końca tego roku miastem, bo jeszcze kilka projektów trwa, które będzie skanalizowane w 98 %. Oczywiście pozostaje jeszcze 2%. Znowu się Paryż pojawi – to jest więcej niż w Paryżu te 98 %. Od przyszłego roku będziemy robić mniejsze operacje, takie punktowe oczyszczalnie ścieków, bo czasem ze względu na przepompowywanie, czy inne problemy techniczne, już taką siecią kanalizacyjną nie opłaca się docierać. Oczywiście ambicja jest taka, żeby Wrocław był w 100% skanalizowany, jeszcze 2% nam zostały. MPWiK ma świadomość, że to się musi pozytywnie domknąć.

Pan wywołał już temat komunikacji miejskiej. Mamy nowy tabor, ale on wygląda dość oszczędnie w rozkładach jazdy. Jest Pan zadowolony z tego jak to wygląda?

Jest 220 wozów tramwajowych, 80 to są niskopodwoziowe. Do końca roku kupimy jeszcze 6. Mamy otwartą linię kredytową i w przyszłym roku możemy kupić kolejnych 16. Rozkłady jazdy oddają te proporcje. My będziemy kupowali nowe tramwaje. Do końca roku już wszystkie autobusy we Wrocławiu, będą autobusami niskopodwoziowymi. Inwestycje, które są przewidziane i w tabor, i w rozbudowę sytemu, czyli w rozbudowę głównie linii tramwajowych, to jest o ile pamiętam około 570 milionów złotych, czyli to są naprawdę potężne inwestycje. Mam nadzieję, że środki europejskie, które mają im towarzyszyć, będą szybko uruchamiane. To jest jeden z największych inwestycyjnych wysiłków ze strony miasta. Dużo się zmieni, ale nie wszystko zmieni się tak szybko jakbyśmy chcieli.

Zapytam jeszcze w imieniu wszystkich wrocławianek, które kochają szpilki. 400 metrów kwadratowych szpilkostrady zostało, ponieważ wykonawca zszedł z placu budowy, ZDiUM rozwiązał umowę. Czy przed zimą uda się tę sprawę załatwić?

Tak. Do 11 listopada, rzecz będzie wybrukowana czy też zabrukowana, żeby można było spokojnie przechodzić. Na tym kawałeczku, czyli na tych 400 metrach kwadratowych będzie zrobiona rzecz tymczasowa. Na wiosnę poprawimy, kiedy wyłonimy kolejnego wykonawcę. Strasznie głupia rzecz, bo na samym finiszu. Myśmy regularnie firmie płacili, firma z innych powodów straciła płynność finansową, wywróciła się i musieliśmy się rozstać.

Ja jeszcze wrócę na chwilę do tramwajów. Tramwaje 105 – motorniczy do nas napisał. Czy są w planach dalsze modernizacje?

Nie będziemy modernizować 105. One są zbyt stare jak sądzę, żeby modernizować. Będziemy kupować nowe wozy tramwajowe. Szczęśliwie pojawiają się już bardzo konkurencyjni cenowo producenci w Polsce. Z tego się ogromnie cieszę.

Pan Radomir piszę. Kiedy będą prawie wszystkie niskie tramwaje?

Rzeczywistość, mam nadzieję, że nie jest aż tak zła. Poinformowałem przed chwilą, że do końca roku wszystkie autobusy będą w takim standardzie, którym łatwiej do nich wsiadać i wysiadać. Tramwaje będziemy stopniowo kupować. Oczywiście proporcje są takie, jeździ 220 wozów, z czego 80 to są te z niskimi podłogami.

Cz. 4 

Jak idą przygotowania budżetu Wrocławia na 2016 rok?

Dokument jest już prawie gotowy. Nie będę zdradzał szczegółów, bo 15 listopada składamy go radzie miasta. Jest taki obyczaj, że najpierw własny klub, potem pozostali radni, więc od 15 listopada jestem gotów na rozmowę o budżecie. On będzie troszeczkę większy od tego z 2015 roku. Będzie wszyscy chcieliby, żeby był znacznie większy, ale jest troszeczkę większy

Co z inwestycjami?

Inwestycje będą trochę mniejsze niż w 2015 roku. Będziemy kontynuowali dużo założenia inwestycyjne. Już wspominałem, że w najbliższych latach wydamy 570 milionów na transport zbiorowy, trwają też prace nad obwodnicą Leśnicy. Ten największy peak inwestycyjny mamy już za sobą. To był rok 2012.

Panie Prezydencie - chciałbym się dowiedzieć dlaczego środki przekazane przedszkolom na dodatkowe zajęcia w tym roku zostały zmniejszone o połowę w porównaniu z 2014 roku? Na pierwszym zebraniu Rady Rodziców dowiedzieliśmy się jak drastycznie zredukowano tę sumę, na skutek czego trzeba było zrezygnować m.in. z rytmiki. Jakie jest uzasadnienie tego posunięcia?

Najbardziej poszukiwanymi zajęciami dla przedszkolaków była nauka języka angielskiego i rytmika. Te zajęcia są w ofercie podstawowej, czyli wszystkie przedszkola wrocławskie się tym zajmują. Zwiększyliśmy bardzo wyraźnie łączną pulę pieniędzy wydawanych na przedszkola we Wrocławiu. Równocześnie pojawił się przepis, który reguluje rzecz w taki sposób, żeby unikać nierówności i faworyzowania bogatszych. Dlatego zmniejszono rolę zajęć dodatkowych, bo po prostu nie wolno pobierać dodatkowych opłat od rodziców. Stąd my najważniejszą i najbardziej oczekiwaną ofertę, czyli zajęcia rytmiki i angielskiego wpisaliśmy do zadań realizowanych etatowo. W niektórych wypadkach zdarzyło się tak, że firma zewnętrzna, która świadczyła takie usługi, zdaniem rodziców dostarczała wyższą jakość. Czyli naszym zadaniem jest to, żeby ciągle podnosić jakość tych usług, które sami świadczymy. Łączna ilość pieniędzy, które wydajemy na przedszkola we Wrocławiu wzrosła i będzie musiało wzrosnąć. Wydamy ponad miliard złotych na system edukacyjny we Wrocławiu

Panie prezydencie, jaka jest szansa nacisku na inwestora będącego w posiadaniu działki u zbiegu Świdnickiej z Kazimierza Wielkiego ? Dziura od lat straszy przechodniów i jest wyrwą w tkance miejskiej

To prawda, jest wyrwą i niestety będzie coraz bardziej widoczna. Po pierwsze bardzo wiele udało się zrobić na Kazimierza Wielkiego, po drugie przejście podziemne zamienia się w przejście naziemne i podziemne. Niestety w tym przypadku to jest użytkowanie wieczyste na majątku skarbu państwa. Nie mamy możliwości władczej interwencji, możemy tylko prosić i apelować, żeby prywatny właściciel coś z tym zrobił. Były obietnice, ale nie zostały zrealizowane. To jest przedmiot naszej troski, ale nie mamy narzędzi prawnych, żeby naciskać.

Pan cały czas kontynuuje piątkowe spotkania z mieszkańcami?

Tak już chyba ponad 200 osób spotkałem. To jest ciekaw, bo tak jak mówiłem po pierwszych spotkania, to nagle okazuje się, że ja wiele osób znam z różnych innych okazji. Częściowo też sprawy, z którymi przychodzą są mi znane. Bardzo dużo ilość spraw udaje się rozwiązać. Parę razy mi zdarzyło, że ktoś kto się zapisał wcześniej, bo terminy nie są najkrótsze, zjawili się i okazało się, że ich sprawa rozwiązała się w międzyczasie. To jest najsympatyczniejsze, bo system urzędniczy zadział prawidłowo. Po moich interwencjach wile innych spraw się udało załatwić. Jednym z rozwiązań systemowych są indywidualne uchwały z którymi prosimy o rozstrzygnięcia dotyczące zaległości radę miejską To jest zupełnie nowa rzecz, która się pojawiła.

Kilka spraw inwestycyjnych rozwiązaliśmy, ale zdarzają się też sprawy beznadziejne. Ostatnio pojawił się miły pan z zadłużeniem w spółdzielni mieszkaniowych. Poinformowaliśmy go, jak powinien się zachować, ale żadnej siły sprawczej po stronie miejskiej być nie mogło.

Wysyłanie wiadomości zostało wyłaczone, ten formularz jest już bądź jeszcze nieaktywny!
* - pole wymagane
Pola imię i nazwisko/nick oraz adres e-mail do wiadomości redakcji
Na moderację oczekuje: 0 wiadomości
Wasze wiadomości:
Tytuł wiadomości: Śląsk Wrocław
Panie Prezydencie. Pojawiają się ostatnio informacje że 2 właścicieli Śląska tj. Supra oraz Interdyktem nie są już zainteresowane przejęciem pozostałych akcji klubu. Hasco Lek sama też nie chce się podjąć finansowania drużyny. Czy w tej sytuacji jest jakaś inną alternatywą w postaci innego inwestora który wykupi akcję klubu ?
Wysłano 2015-11-02 08:58:07
z adresu IP: (66.102.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Nowe linie tramwajowe
Budowę których linii tramwajowych miasto rozpocznie w 2016 i 2017 roku? Czy na tej liście są tylko Nowy Dwór, Popowice (Długa + Popowicka) oraz Hubska? Czy kilkanaście osiedli, na które zaplanowano linie tramwajowe, dalej będzie musiało stać w permanentnym korku?
Wysłano 2015-11-02 09:34:25
z adresu IP: (109.90.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Budżet na dodatkowe zajęcia w przedszkolach
Panie Prezydencie - chciałbym się dowiedzieć dlaczego środki przekazane przedszkolom na dodatkowe zajęcia w tym roku zostały zmniejszone o połowę w porównaniu z 2014 r.? Na pierwszym zebraniu Rady Rodziców dowiedzieliśmy się jak drastycznie zredukowano tę sumę, na skutek czego trzeba było zrezygnować m.in. z rytmiki. Jakie jest uzasadnienie tego posunięcia?
Wysłano 2015-11-02 09:50:37
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: olbrzymie zanieczyszczenie
Co ma zamiar miasto zrobić z tym, że Wrocław jest bardzo zanieczyszczony? W sobotę zanieczyszczenie sięgało 600% !!! Czemu nie ma nowych linii tramwajowych na Psie Pole i Jagodno, parkingów Park and Ride, wydzielonych buspasów? Dopóki wszyscy będą jeździć samochodami, to lepiej nie będzie, a komunikacja musi być dobra.
Wysłano 2015-11-02 11:21:22
z adresu IP: (193.42.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Kanalizacja a nowoczesność
Panie Prezydencie, Wrocław szczyci się być miastem nowoczesnym i europejskim. Jestem dumnym Wrocławianinem, niemniej jednak moją dumę przysłania jeden szczegół. Mianowicie 1 raz w miesiącu pod okna domu mojego i wielu moich sąsiadów podjeżdża szambowóz robiąc to co w cywilizowanym świecie od setek lat należy do zadań sieci kanalizacyjnej. Mogę się dowiedzieć czy są jakieś sprecyzowane plany co do skanalizowania Księża Wielkiego? Pozdrawiam Rafał
Wysłano 2015-11-02 12:05:04
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Śródmiejska trasa poludniowa
Panie prezydencie, skoro powracamy do koncepcji uspokojenia ruchu w centrum , to kiedy mniej więcej można spodziewać się rozpoczęcia budowy ŚTP w celu odciążenia Kazimierza wielkiego? A także jakie są szanse na tramwaj przez długą w momencie, gdy nie zostanie wyremontowany most kolejowy nad nią w tej perspektywie unijnej ?
Wysłano 2015-11-02 15:12:44
z adresu IP: (66.102.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Świdnicka
Panie prezydencie, jaka jest szansa nacisku na inwestora będącego w posiadaniu działki u zbiegu świdnickiej z Kazimierza wielkiego ? Dziura od lat straszy przechodniów i jest wyrwą w tkance miejskiej
Wysłano 2015-11-02 15:21:11
z adresu IP: (66.102.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Tramwaje 105
Czy są w planach dalsze modernizacje wozów tramwajowych Typu 105? Klimatyzacja /człon niskopodłogowy ? Bądź zakupy używanego taboru do Wrocławia tak jak uczyniły Kraków Gdańsk czy Poznań ?
Wysłano 2015-11-02 15:30:20
z adresu IP: (66.102.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Budynek NOT
Panie prezydencie , jaką jest szansa na przejęcie przez miasto budynku NOT przy Piłsudskiego i przywrócenie mu należytej chwały ?
Wysłano 2015-11-02 15:39:25
z adresu IP: (66.249.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: co z tą Buforową?
Teraz przejazd z ulicy vivaldiego do przejazdu kolejowego zajmuje ~20 minut. Niedługo liczba mieszkańców przy tej ulicy podwoi się (wiele nowych inwestycji) tak samo jak liczba aut. W ciągu roku to nie będzie 20 minut a jakieś 40. Z doniesień medialnych wynika, że budowa nie zacznie się wcześniej niż w połowie 2017r. Czy to prawda? Czy koncepcja z wizualizacji buforowej którą można znaleźć na youtube jest projektem docelowym?Jeśli tak to w jaki sposób zostawienie po jednym pasie w każdą stronę + światła ma rozładować korki?Jakie są plany by udrożnić tę ulicę.
Wysłano 2015-11-02 16:41:26
z adresu IP: (195.212.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Brochów - brak połączenia dla pieszych/rowerów
Czy jest szansa aby Brochów został podłączony infrastrukturą pieszo-rowerową do Wrocławia? Do Brochowa można dojechać dwoma drogami: - od Buforowej->Konduktorską - od Opolskiej ->Ignacego Mościckiego Obie drogi nie są oświetlone ani nie posiadają chodników/dróg rowerowych. Dotarcie w inny sposób niż samochodem, pociągiem, autobusem jest niemożliwe.
Wysłano 2015-11-02 19:06:36
z adresu IP: (185.35.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Urząd Stanu Cywilnego
Urząd Stanu Cywilnego we Wrocławiu nie przyjmuje wniosków o wydanie dokumentów stanu cywilnego za pomocą platformy ePUAP ani poprzez mejl? Dlaczego? W urzędzie tym stoją kolejki jak w minionych dawno czasach, nie ma też elektronicznego systemu rejestracji w kolejce. Dlaczego urzędnicy nie zgadzają się na korespondencję elektroniczną z klientami urzędu (doświadczenie pochodzi z kontaktów z wydziałem architektury w, którym pracownik poinformował, że ma zakaz porozumiewania się drogą mejlową i w związku z tym nie poda swojego adresu skrzynki pocztowej).
Wysłano 2015-11-02 19:38:04
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: SP82 im. Budowniczych Wrocławia
Panie Prezydencie, kiedy pan odwiedzi szkołę, której społeczność uzyskała najlepszy wynik w historii WBO? W przyszłym roku mamy jubileusz, czekamy na nowe boisko i odkładany remont bloku sportowego. Zapraszamy do szkoły nr 82 im. Budowniczych Wrocławia.
Wysłano 2015-11-02 21:04:47
z adresu IP: (77.114.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Stadion Wrocław
Czy kiedykolwiek spółka Wrocław 2012 znajdzie sponsora dla stadionu i kiedy na membranie stadionu znajdzie się herb WKS Śląsk?
Wysłano 2015-11-02 21:13:52
z adresu IP: (90.156.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Brak
Panie Prezydencie, dlaczego nie dojeżdża pan do pracy komunikacją zbiorową? A może pan zacznie? Kiedy możemy na to liczyć?
Wysłano 2015-11-02 21:20:39
z adresu IP: (81.190.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Ulice Gajowicka i Pomorska
Kiedy wyremontowane zostaną ulice Gajowicka i Pomorska, które od dawna znajdują się w fatalnym stanie technicznym?
Wysłano 2015-11-03 08:07:48
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Smog we Wrocławiu
Miasto się rozrasta, są dzięki temu większe pieniądze w kasie miasta, niestety konsekwencją rozwoju jest jednak wzrost zanieczyszczenia. Czy w związku z przekraczaniem norm czystości powietrza będą wdrożone jakieś działania? I czy te działania oszczędzą w jakiś sposób kierowców z zarejestrowanym samochodem we Wrocławiu?
Wysłano 2015-11-03 08:14:55
z adresu IP: (159.245.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Wybory
Czy zamierza Pan ponownie startować w wyborach na prezydenta Wrocławia za 3 lata?
Wysłano 2015-11-03 08:16:25
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Kładki dla pieszych i przejścia podziemne
Kiedy we Wrocławiu zlikwidowane zostaną kładki dla pieszych i przejścia podziemne, a zamiast nich powstaną zwykle przejścia w poziomie jezdni? Cieszy mnie przebudowa Przejścia Świdnickiego i analiza możliwości budowy przejść na Rondzie Reagana, ale to zdecydowanie za mało. Kiedy wreszcie kładki nad ulicami Grabiszyńską oraz Legnicką, a także przejścia podziemne na placach Jana Pawła II, Dominikańskim i Społecznym przestaną stanowić bariery architektoniczne utrudniające poruszanie się pieszym, a w szczególności osobom starszym, niepełnosprawnym i poruszającym się z wózkami dziecięcymi?
Wysłano 2015-11-03 08:29:05
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Tramwaje na Bartoszowice
Kiedy linia tramwajowa zostanie przedłużona z Biskupina na Bartoszowice? Myślę, że pieniądze wydane na budowę muzeum Marylin Monroe spokojnie pozwoliłyby zrealizować tę inwestycję i poprawić komunikację na tym osiedlu.
Wysłano 2015-11-03 08:43:23
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Most na przedłużeniu Racławickiej i alei Piastów
Dlaczego miasto planuje wybudować jedynie most dla samochodów, a rezygnuje chociażby z rezerwy pod tramwaj na tej przeprawie? Brak tramwaju spowoduje zakorkowanie Oporowa i Borka przez auta mieszkańców podwrocławskich gmin chcących dojechać do centrum. Już teraz ulice Gajowicka i Racławicka są zakorkowane w godzinach porannych. Łatwo sobie wyobrazić, co będzie się działo po wybudowaniu mostu tylko dla aut.
Wysłano 2015-11-03 08:49:19
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Place Dominikański i Społeczny
Kiedy zlikwidowane zostaną tunele na placu Dominikańskim oraz estakady na placu Społecznym? Likwidacja estakad i budowa zwykłego skrzyżowania jednopoziomowego mogłaby stanowić początek rewitalizacji tego terenu, która docelowo jest planowana przez miasto.
Wysłano 2015-11-03 08:55:24
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: zanieczyszczenie powietrza
Witam Panie Prezydencie z najnowszych map zanieczyszczenia powietrza nad Wrocławiem, że sytuacja miasta jest na prawde bardzo zła. Szczególnie środmieścia i okazuje sie nawet tzw. "zielonych dzielnic" w szeroko rozumianych okolicach zoo, ponieważ wiatr zachodni spycha zanieczyszczenia na wschodnia strone miasta. Czy zamierza Pan podjąć jakieś działania w tej sprawie ? Zanieczyszczenie powietrza jest powodem wielu poważnych chorób, również wśród dzieci. Z góry dziekuje i pozdrawiam
Wysłano 2015-11-03 10:50:49
z adresu IP: (95.40.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: za dużo samochodów w mieście
Panie Prezydencie, pan i pana urzędnicy ostatnio powtarzacie, że w mieście jest za dużo samochodów. Ile jeszcze przybędzie po wybudowaniu nowych dróg wlotowych: obwodnicy leśnicy, buforowej i racławickiej? Jak bardzo wzrosną korki w centrum?
Wysłano 2015-11-03 11:22:41
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Nowolitewska
Kiedy powstanie ulica Nowolitewska wraz z obiecywanym tramwajem na Psie Pole?
Wysłano 2015-11-03 11:25:13
z adresu IP: (95.143.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Zabytkowe tramwaje
Dlaczego we Wrocławiu nie ma muzeum komunikacji i techniki? Takie muzeum jest w każdym większym mieście (ma je m. in. Lipsk, Monachium, Drezno, Szczecin czy Kraków)? Mogłyby być tam umieszczone m. in. zabytkowe tramwaje oraz autobusy, które niszczeją pomimo wpisania ich do rejestru zabytków a gmina będąc ich właścicielem jest obowiązana do dbania o nie. Istniała taka placówka do 2003 roku przy ulicy Legnickiej ale została zlikwidowana a halę przekazano prywatnemu przedsiębiorcy? Dlaczego nie da się?
Wysłano 2015-11-03 11:30:36
z adresu IP: (95.143.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Port Lotniczy
Panie Prezydencie! Nasz Port Lotniczy z roku na roku przyjmuje więcej pasażerów. Czy nie sądzi Pan, że już pora, aby na ów Port jeździło parę linii autobusowych, a nie tylko linia 406? Tamta część miasta też się rozwija i takie rozwiązanie na pewno by się przydało.
Wysłano 2015-11-03 11:41:03
z adresu IP: (89.72.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Buforowa
Dlaczego przebudowywana Buforowa została pozbawiona tramwaju? Jeśli planowane jest rozwijanie miasta w tym kierunku to dlaczego nie zapewniono od razu sprawnej komunikacji zbiorowej tamże?
Wysłano 2015-11-03 11:53:23
z adresu IP: (95.143.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Co dalej z umową na sprzdaż upadłego FagorMastercooka ?
Kiedy będzie podpisana umowa z Boschem ?
Wysłano 2015-11-03 14:31:37
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Remonty ulic
Czy i kiedy planowane są przebudowy najbardziej zniszczonych ulic takich jak: Gajowicka, Pomorska, Plac Staszica, Maślicka, Poznańska, Tęczowa, Krucza. Czy planowane jest w końcu dokończenie obwodnicy śródmiejskiej od Żmigrodzkiej do Krzywoustego?
Wysłano 2015-11-03 15:06:53
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: czy to własciwy kierunek rozwoju miasta ?
Proszę wyjaśnić dla czego w mieście pośpiesznie sprzedaje się i zabudowuje , najczęściej galeriami handlowymi, wszystkie wolne działki budowlane?! dla czego pasażer pkp lub pks wysiadając zamiast do parku , trafi na kolejna potężną galerię handlową... Dlaczego zamiast tej galerii na dachu dworca nie powstał nowy park lub skwer ? i Dla czego w tym mieście nie dba się o zabytkowe obiekty i całe zabytkowe kompleksy jak stadion olimpijski , giełda , powozownia.Dlaczego rozwój miasta idzie w kierunku, który na świecie został dawno uznany za niewłaściwy ?
Wysłano 2015-11-03 16:13:56
z adresu IP: (83.22.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Hala treningowa
W imieniu takich dyscyplin jak judo, zapasy, podnoszenie ciężarów,czy też inne sporty walki, chciałbym się zapytać kiedy we Wrocławiu w tak dużej aglomeracji,powstanie wielofunkcyjna hala treningowa z myślą właśnie o wyżej wymienionych dyscyplinach? Wspominana hala treningowa dziś jest priorytetem dla sportowców z naszego podwórka. Uprawianie sportu w takich a nie innych warunkach treningowych urąga niestety godności sportowca.Często na obecnych obiektach treningowych brak jest ciepłej wody, ogrzewania a tynk sypie z ścian i sufitów.
Wysłano 2015-11-03 16:53:08
z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Tramwaj na Psie Pole
Kiedy w końcu powstanie linia tramwajowa na Psie Pole? Czy kiedy zostanie wybudowana, przesiądzie się Pan w końcu do komunikacji zbiorowej, by dać przykład mieszkańcom?
Wysłano 2015-11-03 17:26:31
z adresu IP: (109.90.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Brak parkingów samochodowych na osiedlu Kosmonautów
Panie Prezydencie jak będzie rozwiązany problem parkowania samochodów mieszkańców z ulic Szybowcowa,Drzewickiego i okolic. tereny na których kiedyś były parkingi zostały sprzedane pod zabudowę marketu ALDI i na budowę mieszkań - os. Da VICI nie pomyślano gdzie będą miejsca do parkowania dla mieszkańców, już teraz nie mieszczą się samochody, a jak będą parkować samochody po oddaniu ostatnich inwestycji mieszkaniowych DA VINCI. Na osiedlu wieczorem nie ma już teraz gdzie zaparkować, więc jak Pan widzi rozwiązanie tego problemu ?
Wysłano 2015-11-03 17:30:15
z adresu IP: (83.14.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Kolej aglomeracyjna
Jakie działania, mające na celu stworzenie Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej, podejmie pan w tym i przyszłym roku? Czy w budżecie miasta na 2016 r. znajdą się fundusze na partycypowanie (razem z PKP PLK) w kosztach budowy przystanków kolejowych, np. na Maślicach czy na Świdnickiej (Arkady)?
Wysłano 2015-11-03 18:21:55
z adresu IP: (109.90.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Tramwaj na Buforowej - w interesie mieszkańców.
Dlaczego w rozmowie w Radiu Wrocław skłamał pan, mówiąc, że budowa tramwaju na Jagodno nigdy nie była planowana? Dlaczego przedkłada pan interes mieszkańców okolicznych gmin nad głos mieszkańców Jagodna, którzy wnioskują o budowę linii tramwajowej?
Wysłano 2015-11-03 19:24:30
z adresu IP: (109.90.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Co z drogą z Niskich Łąk do Blizanowic
Witam. Czy planuje się na stałe ograniczyć ruch samochodowy na drodze z Niskich Łąk przez Trestno do Blizanowic? Są to piękne tereny rekreacyjne dla Wrocławian. Niestety po oddaniu odcinka obwodnicy wschodniej zrobił się tu potężny ruch samochodowy. Droga jest kompletnie nie przystosowana do takiego ruchu. Jest wąska, kręta, nie ma chodników i przebiega obok terenów wodonośnych miasta. Zamiast kierować tędy ruch warto by udrożnić ulicę Opolską i wybudować przy pętli tramwajowej parking P+R
Wysłano 2015-11-03 19:32:22
z adresu IP: (77.255.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: pytanie o miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego
Witam. Kiedy planami i studium zostanie objęte całe miasto? Dlaczego pozwolono na budowę parterowego obiektu kauflandu przy ul. Ślężnej mimo bliskości centrum miasta i otoczenia gęstej, wysokiej zabudowy? I dlaczego pozwolono deweloperom na zabudowę otoczenia ul. Krzyckiej w tak chaotyczny sposób? Powstała przestrzeń jest kompletnie niespójna architektonicznie i urbanistycznie, brakuje tam zaplanowanej infrastruktury i przestrzeni zielonych. Takich zaniedbań jak przy ul. Krzyckiej są w naszym mieście dziesiątki, brakuje kompleksowego planowania miasta.
Wysłano 2015-11-03 19:39:51
z adresu IP: (77.255.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Muzeum Marilyn Monroe
Czy na pewno potrzebujemy budowy Muzeum Marilyn Monroe za 40 mln zł, które zapowiedział Pan Dutkiewicz? Nie lepiej przeznaczyć te pieniądze na coś bardziej potrzebnego wrocławianom, np. nowe linie tramwajowe, nowe parki albo wyrównanie chodników?
Wysłano 2015-11-03 20:56:09
z adresu IP: (31.61.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Program Pieszy
Kiedy oficer pieszy dostanie pieniądze na działalność? Brakuje chodników, przejść dla pieszych, mieszkańcy piszą wnioski o progi zwalniające i te wnioski leżą na półce. Już nie mówię o tym, że pełno chodników ma tragiczną nawierzchnię.
Wysłano 2015-11-03 21:05:10
z adresu IP: (31.61.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Co z tramwajami?
Czy miasto zrezygnuje z budowy kolejnych po Jagodnie linii tramwajowych i czy nadal będzie kupować wysokopodłogowy tabor jak np. Moderusy zamiast nowoczesnych 100% niskopodłowych składów? Co z 6 krotnym przekraczaniem norm czystości powietrza?
Wysłano 2015-11-03 21:15:23
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Rewitalizacja Park Gajowicki
Witam, Panie prezydencie co z rewitalizacjami terenów zielonych na Wrocławskich osiedlach ? Między innymi chodzi o osiedle Gajowice i Park im. gen. Mariana Langiewicza - Park Gajowicki, Infrastruktura parku jest w bardzo złym stanie, dostęp do parku dla osób niepełnosprawnych i rodziców z wózkami jest utrudniony. Czy w ramach projektów prowadzonych przez miasto i podległe mu organy możemy spodziewać się kompleksowej rewitalizacji tego i innych terenów zielonych ? (WBO nie jest rozwiązaniem). Pozdrawiam
Wysłano 2015-11-03 21:29:18
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Remont ul.Gajowickiej
Dzień dobry, Panie prezydencie kiedy nastąpi remont ul.Gajowickiej i dostosowanie jej do bezpiecznego poruszania się dla pieszych rowerzystów i kierowców ? Wnioski o remont ulicy wysyłane są od lat przez mieszkańców i składane przez Rady Osiedli. Planowana rozbudowa ul.Racławickiej i połączenie z Aleją Piastów przyczyni się do zwiększenia ruchu na ulicy co za tym idzie zmniejszenia bezpieczeństwa okolicznych mieszkańców. Warto samemu przekonać się w jakim stanie jest ul. Gajowicka.
Wysłano 2015-11-03 21:36:36
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Rady Osiedli
Co z Radami osiedli? Powstały za Pana kadencji i czy uważa Pan że spełniły swoje zadanie? Czy są łącznikiem między ludem a miastem? Jeżeli tak czy nie powinny mieć szerszych kompetencji jak na przykład opiniowanie pozwoleń na budowę, aktywniej brać udziału w tworzeniu studium miejskiego. Może powinny mieć większą niezależność i większy budżet (na przykład zarezerwowana część pieniędzy ~0,5mln w budżecie miejskim, które mogły by wydawać według własnego uznania? Albo zaadoptować model Warszawski gdzie dzielnice są osobnymi gminami?
Wysłano 2015-11-03 22:10:33
z adresu IP: (89.77.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Wrocławski Budżet Obywatelski
Czy uważa Pan za problem ze znaczna większość projektów wygrana została przez szkoły? Czy uważa Pan za problem ze projektów najdroższych, które najwięcej i najbardziej kompelsowo mogły by zmienić coś w naszym cudownym mieście, wygrało najmniej? Czy uważa Pan za problem ze WBO wygrywają projekty "podstawowe" jak remonty krzywych chodników, boiska dla szkół, czyli takie które powinny być realizowane przez miasto bez głosowania, zamiast projektów zmeiniających Wrocław?
Wysłano 2015-11-03 22:16:10
z adresu IP: (89.77.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: miejsce po schronisku dla zwierząt na ulicy Skarbowców
Dzień dobry! W imieniu Rady Osiedla Krzyki Partynice chciałbym spytać kiedy na miejscu starego schroniska dla zwierząt przy ul. Skarbowców powstanie obiecany przez Pana pięć lat temu skwer? Z poważaniem, Krzysztof Karabon Radny osiedla Krzyki Partynice
Wysłano 2015-11-03 22:23:07
z adresu IP: (89.77.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Zaśmiecanie miasta plakatami podczas wszelkich wyborów
Czy nie uważam Pan za słuszne wprowadzić zakazu reklam na słupach i terenach miejskich (jak na przykład przystanki)? Dla szeroko pojętej estetyki. Bo żadnej wartości merytorycznej nie mają, zysk dla miasta (jeżeli w ogóle) - marginalny
Wysłano 2015-11-03 22:34:43
z adresu IP: (89.77.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Linie tramwajowe
1. Do kiedy powstanie linia tramwajowa na Oporów przez ul. Racławicką i Gajowicką? 2. Do kiedy powstanie linia tramwajowa w ciągu obwodnicy śródmiejskiej, zwłaszcza odcinek FAT - Lotnicza? 3. Czy władze miasta planują dobudować drugi tor na ul. Przyjaźni oraz na ul. Szewskiej? 4. Czy Wrocław planuje zakup w pełni niskopodłogowych tramwajów w najbliższych latach?
Wysłano 2015-11-03 22:53:15
z adresu IP: (78.10.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Zanieczyszczenie powietrza
Który, według Pana, z czynników jest najbardziej odpowiedzialny za zanieczyszczenie powietrza we Wrocławiu: nadmierna liczba samochodów, piece węglowe czy masowa wycinka drzew? Jak Pan zapobiegnie coraz gorszej jakości powietrza we Wrocławiu? Czy jest Pan za wprowadzeniem "Eko strefy" dla samochodów w centrum? Czy jest pan za zakazem palenia węglem we Wrocławiu? Czy jest Pan za sadzeniem drzew w centrum i tworzeniem miejsc przyjaznych, jak np obsadzenie roślinnością Nowego Targu?
Wysłano 2015-11-03 23:27:56
z adresu IP: (89.77.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Stowarzyszenia proobronne we Wrocławiu
Szanowny Panie Prezydencie. W jaki sposób miasto Wrocław mogłoby wesprzeć oranizacje proobronne dzialajace we Wrocławiu np. Zwiazek Strzelecki, których głównym celem działania jest wspieranie władz samorządowych zarówno w sytuacjach kryzysowych podczas pokoju jak i podczas ewentualnego konfliktu o charakterze zbrojnym? Czy istniałaby możliwość przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń służb miejskich oraz członków tychże organizacji?
Wysłano 2015-11-04 01:51:31
z adresu IP: (66.249.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: samochody służbowe
Prezydent Poznania Jaśkowiak zrezygnował z samochodów służbowych i zamiast tego (on i wiceprezydenci) jeździ rowerem albo tramwajem. Skoro komunikacja miejska jest dobra, jak pan prezydent sam wielokrotnie mówił, to czemu wysocy urzędnicy nie mogą nią jeździć?
Wysłano 2015-11-04 08:03:49
z adresu IP: (80.252.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Raport NIK odnośnie kosztów budowy Stadionu - sytuacja
Panie Prezydencie, jak wygląda sytuacja oskarżeń złożonych w prokuraturze przez NIK odnośnie nadużyć i niegospodarności w sprawie budowy stadionu miejskiego ? Co wg. Pana z obecnych spraw nie wymaga podnoszenia larum ?
Wysłano 2015-11-04 09:12:47
z adresu IP: (158.52.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: Tramwaje na Nowy Dwor i Popowice
Co z projektami linii tramwajowych na Nowy Dwor i Popowice? Dlaczego proces projektowy nie jest jawny? A te linie tez "nigdy nie byly planowane"?
Wysłano 2015-11-04 09:40:44
z adresu IP: (128.176.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: W kwesti nowego mostu na Oporowie
Szanowny Panie Prezydencie. Jakie są plany odnośnie Alei Piastów w związku z planowaną budową mostu przez Ślęzę? Jest to droga osiedlowa, która niefortunnie powstała w formacie 2x2. Czy po wybudowaniu mostu nadal po jednym pasie ruchu będzie przeznaczone na parking? To dobre rozwiązanie, bo dwupasmówka w tym miejscu po otwarciu mostu doprowadziła by do dużo szybszej i mniej ostrożnej jazdy kierowców, do niebezpiecznych sytuacji, ponieważ w ciągu jezdni jest dużo skrzyżowań bez sygnalizacji świetlnej. Poza tym w ciągu całej nowej trasy jezdnie są w formacie 1x2 (Wiejska, Gajowicka, Racławicka)
Wysłano 2015-11-04 09:50:05
z adresu IP: (87.207.xxx.xxx)
Tytuł wiadomości: autobusy na Gagarina?
Na ul. Gagarina, Kunickiego na Muchoborze Wielkim są duże osiedla deweloperskie, mieszka kilka tysięcy ludzi. Nie wszyscy mają samochód, a do autobusu 132 trzeba iść dość długo. Kiedy dojedzie do nas autobus?
Wysłano 2015-11-04 11:14:27
z adresu IP: (193.42.xxx.xxx)
 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~brell
2015-11-03 17:05:34
z adresu IP: (31.61.xxx.xxx)
Ocena: -1
W koncu ubrol sie sz
~Borek
2015-11-02 11:21:58
z adresu IP: (194.8.xxx.xxx)
Ocena: 1
Dlaczego zamiast obiecywanego tramwaju na Oporów, powstanie most tylko dla samochodów? Nie chcemy tirów z AOW na naszym spokojnym osiedlu!
~Tramwaj
2015-11-02 11:21:03
z adresu IP: (194.8.xxx.xxx)
Ocena: 2
Kiedy powstanie obiecany tramwaj na Baciarellego? Zabrano nam linię E, nie dając nic w zamian, za to obcięto linię 12!
~mieszkaniec
2015-11-02 11:20:18
z adresu IP: (194.8.xxx.xxx)
Ocena: 0
Co prezydent zamierza zrobić z zanieczyszczeniem i smogiem? Ostatnio normy są przekroczone nawet ponad 6 RAZY!
~Mieszkaniec Jagodna
2015-11-02 11:19:19
z adresu IP: (194.8.xxx.xxx)
Ocena: 1
Dlaczego zamiast zrobić P+R i tramwaj dla jadących Buforową, będzie poszerzana droga dla mieszkańców podwrocławskich wsi?
Reklama