Rio: Karaiby lepsze od USA. Jak to możliwe?

IAR | Utworzono: 2016-08-23 08:05

121 medali w tym 46 złotych to dorobek bezsprzecznie najlepszej w Rio de Janeiro reprezentacji Stanów Zjednoczonych. Sprawdziliśmy jednak osiągnięcia na igrzyskach pod innym kątem - liczby medal w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. W takim rankingu okazuje się, że nie do powstrzymania byli sportowcy z Karaibów.

Pierwsze miejsce w klasyfikacji zajęłaby wtedy Grenada, a w czołowej czwórce znalazły się jeszcze Bahamy i Jamajka.

Srebro Kiraniego Jamesa w biegu na 400 m oznacza, że na jego medal przypada niespełna 110 tys. mieszkńców Grenady. Drugie miejsce zajęły Bahamy - złoto Shaunae Miller na 400 m i brąz męskiej sztafety 4x400 m oznaczają, że na zamieszkałym przez ok. 390 tys. ludzi archipelagu jeden medal przypada na ok. 195 tys. mieszkańców. Na trzecim miejscu znalazła się Nowa Zelandia, której sportowcy wywalczyli w Rio 18 medali, co daje średnią 250 tys. ludzi / medal.

Kolejne miejsce w tym rankingu zajęła Jamajka z 11 medalami (6-3-2) przypadającymi na niespełna 3 mln. mieszkańców, co daje średnią medal na niespełna 272,3 tys. ludzi.

Średnia Polski (11 medali, 38 mln mieszkańców) wyniosła 3,45 mln osób na medal, co dało miejsce w połowie piątej dziesiątki na 86 krajów, których reprezentanci zdobyli medale w Rio de Janeiro.

Zwycięzcy klasyfikacji medalowej, reprezentacja USA znalazła się w tak skonstruowanym rankingu kilka lokat nad Polską ze średnią 2,65 mln mieszkańców / medal (121 medali, 321 mln mieszkańców).

Ostatnie miejsce zajęły w tym rankingu Indie (ponad 1,3 mld; 2 medale).