Rio: Polacy kończą igrzyska na 33 miejscu. Dominacja USA

Bartosz Tomczak | Utworzono: 2016-08-22 08:07 | Zmodyfikowano: 2016-08-22 08:07

Majka zaczął i Majka skończyła. Pierwszy oraz ostatni medal reprezentanci polski wywalczyli na rowerach. Dublet ustrzeliliśmy też w wioślarstwie i kajakarstwie. Najwięcej - trzy krążki - wywalczyli lekkoatleci. Do tego sukces odniosły też zawodniczki w pięcioboju nowoczesnym i zapasach.

Reprezentacja Polski zdobyła w Rio de Janeiro 11 medali. To najlepszy dorobek biało-czerwonych w XXI wieku. W Atenach, Pekinie i Londynie mieliśmy o jedno podium mniej. Po raz pierwszy od igrzysk w Melbourne w 1956 roku złota nie zdobył żaden męski reprezentant Polski. Silniejsza płcią w Rio okazały się nasze panie, które zdobyły osiem z naszych 11 medali.

Złoto zapewniły nam Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj w wioślarstwie, oraz Anita Włodarczyk. Rzucająca młotem zawodniczka była największa gwiazdą naszej reprezentacji. Nie dość, że zdeklasowała przeciwniczki i pobiła rekord świata - 82,29 m. to jeszcze była dużo lepsza od... mężczyzn. Po raz pierwszy w historii igrzysk olimpijskich najlepszy wynik w rzucie młotem należał do kobiety. Triumfator męskiego konkursu - Dilszod Nazarow z Uzbekistanu rzucił "tylko" 78, 68 m.

Medale w Rio wywalczyli też sportowcy związani z naszym regionem. Jeleniogórzanka Maja Włoszczowska została wicemistrzynią olimpijską w cross-country w kolarstwie górskim. Srebro w rzucie dyskiem wywalczył z kolei zawodnik Śląska Wrocław - Piotr Małachowski

Polscy medaliści igrzysk w Rio de Janeiro:

Medale złote:

Anita Włodarczyk - lekkoatletyka, rzut młotem Magdalena Fularczyk-Kozłowska, Natalia Madaj - wioślarstwo, dwójka podwójna

Medale srebrne:

Piotr Małachowski - lekkoatletyka, rzut dyskiem Marta Walczykiewicz - kajakarstwo, K1 200 m Maja Włoszczowska - kolarstwo górskie, cross

Medale brązowe:

Rafał Majka - kolarstwo, wyścig szosowy Maria Springwald, Joanna Leszczyńska, Agnieszka Kobus, Monika Ciaciuch - wioślarstwo, czwórka podwójna Beata Mikołajczyk, Karolina Naja - kajakarstwo, K2 500 m Monika Michalik - zapasy, kat. 63 kg Oktawia Nowacka - pięciobój nowoczesny Wojciech Nowicki - lekkoatletyka, rzut młotem

Klasyfikację medalową zdominowali Amerykanie. Zdobyli aż 121 medali z czego 46 było złotych, 37 srebrnych i 38 brązowych. Drugie miejsce zajęli Brytyjczycy (67 medali) i choć mieli o trzy krążki mniej od Chińczyków (70 medali) to wyprzedzili ich w tabeli dzięki większej ilości złotych medali - 27:26.

grafika google.com

Indywidualnie najlepszym sportowcem igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro był Michael Phelps. Amerykański pływak zdobył sześć medali - pięć złotych i jeden srebrny.