Dyrektor Teatru Polskiego straci stanowisko? Jest zgoda radnych

Piotr Kaszuwara | Utworzono: 2017-02-07 17:33 | Zmodyfikowano: 2017-02-07 18:45
A|A|A

na zdj. Cezary Morawski, archiwum Radia Wrocław. fot. Andrzej Owczarek

Poinformował o tym marszałek Cezary Przybylski, co wywołało radość protestującej części załogi:

- Po długiej, prawie dwugodzinnej dyskusji, zarząd otrzymał rekomendację o wszczęciu procedury o odwołaniu dyrektora Morawskiego. 

Oficjalną decyzję o wręczeniu Morawskiemu wypowiedzenia musi jeszcze podjąć zarząd województwa w pełnym składzie. Przypomnimy, że spór wokół nowego szefa teatru we Wrocławiu trwa od końca sierpnia.

Swojego zadowolenia, ale i zmęczenia, nie ukrywał aktor Tomasz Lulek z Inicjatywy Pracowniczej, która jest w sporze zbiorowym z dyrektorem:

- Po prawie pół roku człowiek już nawet nie ma siły się za bardzo cieszyć. Może niektórzy nawet sobie popłaczą. Nasze wyczerpanie psychiczne jest tak duże, że wszystkim już zapaliło się czerwone światło - podsumował Tomasz Lulek.

Leszek Nowak, z opozycyjnego do protestującej części załogi związku zawodowego "Solidarność", nie ukrywał z kolei żalu o dzisiejszą decyzję radnych:

- Jak widać, poprzez anarchię, poprzez naciski różnego typu można odwołać każdego człowieka. Urzędnicy, którzy dzisiaj podjęli tę decyzję, niech się za nią wstydzą. Ona będzie miała swoje konsekwencje. Będziemy w akcji protestacyjnej - powiedział szef "Solidarności" w Teatrze Polskim Leszek Nowak.

Trzeba jednak zaznaczyć, że ostatnie słowa należą nadal do zarządu województwa. Jak wynika z kuluarowych informacji, najpierw marszałkowie muszą przedstawić prawno-administracyjne powody odwołania dyrektora, a tych ma na razie brakować. Tę kwestię podkreślał wczoraj przewodniczący dolnośląskich struktur "Solidarności" Kazimierz Kimso, mówiąc o ewentualnych protestach związkowców.

Czytaj więcej o postulatach "Solidarności" klikając TUTAJ.

Zobacz także film z "rozmów ostatniej szansy":

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~doradca
2017-02-13 23:18:10
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: 22
Poprzedni dyrektor bez wykształcenia i nikomu nie przeszkadzało, a obecny czym zawinił?
~Widz
2017-02-12 01:21:57
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 48
Radziłbym marszałkowi Przybylskiemu dobrze się zastanowić. Jeżeli będzie się głupio upierał i zdecyduje się odwoływać Morawskiego straci na tym cały Dolny Śląsk. Minister nie do dotacji na ratowanie zabytków, a stan ich jest opłakany. Przejdą też koło nosa inne dofinansowania. Będzie to wina Przybylskiego.
~Dobra zmiana nierychliwa
2017-02-11 23:46:27
z adresu IP: (109.207.xxx.xxx)
Ocena: 44
Panie obiektywny red. Grzegorzu robił pan wywiady z "dyrektorem na uchodźstwie" i "aktorami teatru w podziemiu", czy pan czytał artykuł w Gazecie Wrocławskiej pt: "Awantura o Teatr Polski na sesji Sejmiku: „Pijane aktorki masturbowały się na scenie” "? Link można znaleźć w internecie. Może by zrobić wywiad z panią, która wypowiadała się w tej kwestii na filmie? Czy takie fakty miały miejsce? Ale taki obiektywny wywiad? Czy już jest temat zamknięty?
~Widz
2017-02-11 22:53:54
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 34
Minister Kultury powinien odciąć dotację na Teatr Polski. Jeżeli marszałkowi Przybylskiemu podoba się to bagno, niech finansuje je sam. Mogą mu w tym pomóc najwybitniejsi pod słońcem zbuntowani aktorzy. Powodzenia.
~Wrocławianin
2017-02-11 10:32:59
z adresu IP: (77.140.xxx.xxx)
Ocena: 40
Szkoda, że nie było takiej troski o TP jak dyrektorem został gość bez wykształcenia. Teatr Polski osiągnął dno, każdy dyrektor będzie lepszy od Mieszkowskiego
~Pgo
2017-02-10 23:52:24
z adresu IP: (5.39.xxx.xxx)
Ocena: 84
Tytuł jest po prostu podły, kim by ten człowiek nie był, z czyjego ramienia by nie przyszedł... czy autorzy chcieliby, żeby losy ich stanowiska opatrzono takim tytułem ? I życze zeby TP nie wrocil do poprzedniej formy bo tego sie ogladac nie dalo, to obrazalo wszystko i wszystkich.
~youmen
2017-02-10 20:01:00
z adresu IP: (78.88.xxx.xxx)
Ocena: -25
Wypadek Prezydenta Dudy, Macierewicz a teraz Szydło ... karma wraca ?
~marcin sadowski
2017-02-10 19:59:17
z adresu IP: (78.88.xxx.xxx)
Ocena: -31
Żegnam Pana proszę Pana - w związku z wielkim sercem jakie włożyli w Pana obronę Panie - miernyalewierny - Morawski pracownicy Polarowskiej Solidarności proponuje otworzyć teatrzyk przyzakłądowy
~k12
2017-02-08 16:45:30
z adresu IP: (81.219.xxx.xxx)
Ocena: -17
Świetnie,ile można był czekać by to się stało.Wreszcie wróci dawny Teatr Polski .Pozdrawiam aktorów .
~Komentarz został usunięty
2017-02-08 14:55:13
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 13
Komentarz został usunięty
~Dobrarada
2017-02-08 14:51:37
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 12
Nie urządzać stypy, kiedy pacjent ma się dobrze. Czekam na publikację audytu i na miny tych, którzy przyszli na stypę.
~opolak
2017-02-08 12:00:59
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: -20
Wrocław przestał być Europejska Stolicą Kultury, więc można niszczyć kolebkę , którą tworzyli powojenni aktorzy. Szkoda bo stąd pochodzi mnóstwo wybitnych aktorów. Teraz to sama żenada. Na tych "dzikich polach", usytuowanych na rubieżach komunistycznego kraju, na styku różnych kultur i migracji, wrocławscy artyści tworzyli w duchu wolności i niezależności swój oryginalny mikrokosmos, którego istotą były śmiałe eksperymenty i międzynarodowa współpraca z partnerami po obydwu stronach żelaznej kurtyny. "Nie chodzi o to, żeby na siłę szukać lokalności, bo sztuka, którą tworzyli Grotowski czy Wajda, była absolutnie uniwersalna" - mówi Dorota Monkiewicz, dyrektorka MWW, w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". "Scena artystyczna, która powstała we Wrocławiu, była tak silna, że stała się punktem odniesienia dla samej siebie, bez pomocy centrum. Polska awangarda rodziła się we Wrocławiu. Łatwo o tym zapominamy, bo nasza narracja jest centryczna. Pamiętamy Natalię LL czy Stanisława Dróżdża, ale świadomość, że byli częścią dużo większej sceny, jest niewielka." – dodaje.
~Realista
2017-02-08 10:48:04
z adresu IP: (109.207.xxx.xxx)
Ocena: 25
Zarząd nie ma podstaw do tego, żeby odwoływać Morawskiego, który nadal powinien pełnić swoją funkcję. Nie ma sporu wokół dyrektora, jest grupa osób, której on się nie podoba i chce jego odwołania oraz przywrócenia na stanowiska posła Nowoczesnej. Osoby te utrudniają mu pracę, a niektóre media są po ich stronie. To, że marszałek wybrany z ramienia PO podejmuje takie a nie inne decyzje wcale nie dziwi.
~Takiemu srosiowi
2017-02-08 10:28:27
z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
Ocena: 21
Jest to tylko kolejny dowód na to ,że to "towarzystwo" trzeba odrąbać od koryt w nadchodzących wyborach samorządowych, a ich kultura jak widać w poniższym wpisie....".ktosia"
~Komentarz został usunięty
2017-02-08 09:24:07
z adresu IP: (87.206.xxx.xxx)
Ocena: -6
Komentarz został usunięty
~Komentarz został usunięty
2017-02-08 08:49:49
z adresu IP: (78.10.xxx.xxx)
Ocena: 1
Komentarz został usunięty
~Komentarz został usunięty
2017-02-08 08:40:00
z adresu IP: (195.59.xxx.xxx)
Ocena: 1
Komentarz został usunięty
~Paweł
2017-02-08 08:25:57
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: -15
Ciekawe czasy. Dzisiaj Solidarność występuje nie w sprawie pracowników, tylko przeciwko pracownikom jako przybudówka władzy... to całkowite zaprzeczenie ideałów prawdziwej Solidarności.
~Janusz Waśniewski
2017-02-08 00:12:01
z adresu IP: (89.76.xxx.xxx)
Ocena: -36
Bardzo się cieszę. Wierzę, że zarząd wywiąże się z obietnic. A Cezaremu Morawskiemu życzę, żeby wreszcie zachował się honorowo i odszedł dla dobra tego teatru. Zespół się dogada bez klina Morawskiego. Czas po nim pozamiatać i odbudować potęgę!
~Koralina
2017-02-07 23:35:53
z adresu IP: (85.219.xxx.xxx)
Ocena: 11
Swojego zadowolenia, ale i zmęczenia nie ukrywał aktor Tomasz Lulek, który w sporze zbiorowym z ramienia Inicjatywy Pracowniczej jest z nowym szefem od września: czytacie tam w redakcji co piszecie? To po polsku?
~foto
2017-02-07 23:33:52
z adresu IP: (93.179.xxx.xxx)
Ocena: 5
Mało zdjęć macie , muchachos!
~NoxiN
2017-02-07 23:16:00
z adresu IP: (93.179.xxx.xxx)
Ocena: 28
"Zarząd zbierze się w tej sprawie najprawdopodobniej na początku tygodnia. Dlaczego nie zrobił tego dziś? - Nie było kworum - tłumaczy Jarosław Perduta, rzecznik dolnośląskiego marszałka. Niestety, choć rekomendacja klubów jest dla zarządu wiążąca, to na realizację decyzji o odwołaniu trzeba będzie poczekać. Ile? Cała procedura może potrwać kilka miesięcy. Jakie są powody odwlekania decyzji? Zarząd może zdymisjonować dyrektora z czterech powodów - na jego własną prośbę, z powodu choroby, naruszenia przepisów prawa albo odstąpienia warunków umowy. Jednak zdaniem marszałkowskich prawników nie ma twardych podstaw prawnych do takiej decyzji. A w takiej sytuacji jest ryzyko, że sąd cofnąłby decyzję o odwołaniu dyrektora i przywróciłby go na stanowisko." - Gazeta Wyborcza. I trochę lodu na rozgorączkowane czoła...
~ studio
2017-02-07 22:53:32
z adresu IP: (89.70.xxx.xxx)
Ocena: -15
wspaniale, a może w teatrze studio też się coś zmieni… Bo tam to samo tylko ciszej
~dobrazmiana
2017-02-07 22:49:02
z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Ocena: -24
PiS robi co należy, bo trzeba wywalić takich ludzi jak Morawiecki którzy naszą kulturę Polską narodową. nie dopuścimy PO, tu popieram bardzo marszałka Przybylskiego... Nie pozwólmy, żeby ktoś kto ma Ojca posła zostawal po układach dyrektorem państwowej instytucji Polskiej!
~dudus
2017-02-07 22:24:38
z adresu IP: (49.213.xxx.xxx)
Ocena: 9
Jaki honor? Tu chodzi tylko o kasę, żeby się nachapać z publicznych pieniędzy a może i przekręt zrobić jak poprzednim razem.
~fan
2017-02-07 22:24:27
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 13
Nowym dyrektorem zostanie Misiewicz.
~iwmy
2017-02-07 22:17:13
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: 12
To jest nasza wrocławska sprawa, inne głosy w imię czego?
~Bmk
2017-02-07 21:57:24
z adresu IP: (46.134.xxx.xxx)
Ocena: -20
Myślałem ŹE ten pan ma jakieś ambicje i honor ale się myliłem
~Sokrates
2017-02-07 21:27:33
z adresu IP: (31.183.xxx.xxx)
Ocena: -24
Gdyby Morawski miał honor to sam by odszedł
~Widz
2017-02-07 21:21:50
z adresu IP: (78.11.xxx.xxx)
Ocena: 24
A co audytem??
~Nick
2017-02-07 21:18:23
z adresu IP: (213.89.xxx.xxx)
Ocena: -27
H u r r r a !!!!!! Wraca normalnosc !!!!!!!
~Widz
2017-02-07 20:52:52
z adresu IP: (78.11.xxx.xxx)
Ocena: 27
Poraszka jeżeli go odwołają do teatru tego już nie pójdę. 10lat vzekałem i wróci to samo i te same "kukiełki" koszmar.
~Becia
2017-02-07 20:23:03
z adresu IP: (176.120.xxx.xxx)
Ocena: -27
Wreszcie, nareszcie, w końcu!!! Mam nadzieję, że wróci repertuar sprzed Morawskiego. Gdyby nie Scena Kameralna na Świdnickiej Teatr Polski przestalby istnieć.
~Anula
2017-02-07 20:01:45
z adresu IP: (86.13.xxx.xxx)
Ocena: -23
Na taczce go wywieźć!!!!!
~Krzyś
2017-02-07 19:54:06
z adresu IP: (83.10.xxx.xxx)
Ocena: -21
Nareszcie!
~spokojnie
2017-02-07 19:42:08
z adresu IP: (162.253.xxx.xxx)
Ocena: -22
To dobra wiadomosc ale uczynionego zła nie da się tak łatwo wymazać. Szkody są nieodwracalne a za wszystko zapłacili Polacy.
~urzędnik
2017-02-07 19:38:18
z adresu IP: (49.213.xxx.xxx)
Ocena: -35
Widzę, ze Trolle marszalka są wsciekłe. Lawina hejtu i zaprzeczeń. Jak w Rosji. Cała ta sytuacja w TPL świetnie pokazuje co dzieje się z resztą kraju. Morawski - kolega ministra i marszałka o moskiewskiej przeszłości zwalnia Aktorów. To prywatna zemsta Glinskiego za Smierć i Dziewczynę. Myśleli, że usuną protestujących po katolicku przed wigilią to sprawa się wyciszy po świętach. Nie tak łatwo jest jednak z elitami. Wiedzieli o tym wszyscy zaborcy i pierwszych prześladowali zawsze aktorów. Poza tym chcą zniszczyć ten teatr by nie krytykował władzy a także potrzebują pieniędzy na 500+ Leszek Nowak podobno zainkasował sporą podwyżkę a teraz zapewnia, ze bez aktorów jego ludzie będą dalej spokojnie pracować. Tzn nic nie robić bo nie ma kto grać. To tak jakby powiedzieć, ze będziemy rozwijać koleje lecz najpierw musimy zezłomować lokomotywy. Albo, że w szpitalach źle się dzieje bo jest za dużo doktorów. Lud lepiej wie co jest dla niego dobre. Ale czy ci politycy powierzyliby swoje chore dziecko by leczył je np kierowca za to od ministra? Nie, oni wezmą pieniądze i wyjadą na leczenie do Szwajcarii a my będziemy umierać. AKTORZY to serce kultury Polskiej. Dlatego państwo dopłaca do teatrów. Swoja sztuka wzbogacają społeczeństwo. I wyprzedzają innych obywateli, którzy w zetknięciu z wyższą formą nie są w stanie nic zrozumieć - Jedyny wniosek na temat Teatru Polskiego to "gejkowo-awangardowy". Tak samo np dozorca lub ślusarz (z całym szacunkiem do zawodów) gdy widzi w TV operacje na otwartym sercu jest tylko w stanie powiedzieć- o łapiduchy flaki wyciągają. Ja sam nie rozumiem nowoczesnej sztuki ale nie przyznaje się do tego, gdyż wynika to z mojego niedouczenia. Dlatego trzeba oceniać po sukcesach, recenzjach ludzi, którzy się na tym znają. To sytuacja typowo bolszewicka gdy urzędnicy prześladują elity intelektualne w imię woli ludu pracującego. Przypomnę, że Mickiewicz i Słowacki też pisali dla maksimum 5 proc społeczeństwa. Dla reszty to były zwykłe paniczowsko-zniewieściałe darmozjady. Gdyby pójść tą drogą myślenia nie mielibyśmy dzisiaj wieszczów narodowych. Zresztą nawet dzisiaj nikt z prawdziwych patriotów ich nie czyta. A kto z nich zna 2 albo 3 zwrotkę hymnu Polski? Można znaleźć inne kukiełki. Innych lekarzy. Innych pilotów samolotu. Innych nauczycieli. Nawet bez wykształcenia i talentu byle tylko podpisali listę poparcia władzy. Ale czy wsiądziemy do takiego samolotu pilotowanego przez np stolarza? Dobrze życzę każdemu artyście nawet np panu Melskiemu ale szczerze wątpię by był w stanie swoim talentem pociągnąć cały Teatr. Niech wyjdzie na scenę i wywoła taki aplauz jak Bartek Porczyk w Dziadach lub chociażby niewinne Dzieci z Bullerbyn. Po latach prześladowań i pobierania darmowej pensji teraz jest jego czas. Prosimy na scenę! Może da rade zastąpić Porczyka w Dziadach? Z pewnością. Dowieziemy odpowiednią publiczność autokarami z Jasnej Góry. Wszyscy wiedzą, iż gdy już pozwalniają elitę aktorską za jakiś czas zlikwidują 2 sceny a pracowników po prostu zwolnią. Po co nam teatry bez sukcesów? Zostaną tylko najwięksi lizusi i donosiciele. Tak jak było za komuny dobrze to pamiętam z pracy. Kto będzie bronił Teatru gdy zwolniono protestujące elity? Na pewno nie Solidarność, która już dziś pozwala wyrzucać z pracy bez powodu swoich członków. Takiej chcemy Polski! Żeby było jak w ZSRR. Będziemy recytować kłamliwe wierszyki o wielkim przywódcy. Ale sztandar dumnie powiewa nad głową tylko , że z innym symbolem. Nawet się nie zorientujemy jak kultura polska umrze i znów będziemy pisać cyrylicą! A w teatrze wystawiać Gogola, Gorkiego i Dostojewskiego.
~~Jest Nadzieja
2017-02-07 19:10:31
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: -19
Radość jest, ale zobaczymy co dalej... Może mają już na oku kolejnego asa? Mam nadzieję, że wróci Teatr Polski.
~Komentarz został usunięty
2017-02-07 19:03:06
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: -20
Komentarz został usunięty
~Liliana
2017-02-07 19:00:20
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: -20
Najlepszy teatr w Polsce będzie nadal najlepszy!!! Żegnam dyrektora z wielką radością, to miód dla mojej duszy. Brawo aktorzy!!!
~Jaco
2017-02-07 18:39:47
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: 33
Nie rozumiem nie podoba się wam dyrektor zmieńcie pracę tak jest w każdej firmie. Dajcie szansę młodym aktorom którzy chcą pracować!
~Adam
2017-02-07 18:35:01
z adresu IP: (78.9.xxx.xxx)
Ocena: -41
Amen! W końcu! Mam nadzieje,że zarząd województwa szybko to załatwi! Przy okazji szkodnik Morawski skompromitował do końca Solidarność,która go popierała. Solidarność już nic nie znaczy poza gremium pospólstwa.
~aktor
2017-02-07 18:29:18
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: -46
Żyjemy.
~hehe
2017-02-07 18:18:25
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: -26
zarobil na swoja odpawe nic nie robiac
~kuba
2017-02-07 18:17:09
z adresu IP: (5.57.xxx.xxx)
Ocena: -19
nareszcie! Koniec niszczenia teatru
~Andy
2017-02-07 18:16:02
z adresu IP: (77.114.xxx.xxx)
Ocena: -29
Hurrra!
~Barbara
2017-02-07 17:56:47
z adresu IP: (89.75.xxx.xxx)
Ocena: -21
Nareszcie!!!!!! Brawo, brawo!!!!!!!
~Jan
2017-02-07 17:56:27
z adresu IP: (80.53.xxx.xxx)
Ocena: 56
Skandal! Cezary Morawski powinien nadal pełnić funkcję dyrektora, tak jak to ma zagwarantowane w kontrakcie. Jeśli swoim postępowaniem nie naruszył postanowień kontraktu ktoś będzie musiał mu zapłacić odszkodowanie.
~rob
2017-02-07 17:55:30
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -47
W końcu polityce przejrzeli na oczy. Pa, pa panie Cezary. Niech pan przy okazji zabierze ze sobą dziadka Tadzika.
~dobrazmiana
2017-02-07 17:54:13
z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Ocena: -53
no nareszcie zrobili z tym porządek... W końcu PiS wziął się do roboty, brawo trzeba usunąć takich ludzi jak Morawicki co niszczą naszą kulturę Polską narodową. Trzeba walczyć z PO, brawo marszałek Przybylski!!
~Komentarz został usunięty
2017-02-07 17:49:47
z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Ocena: -5
Komentarz został usunięty
~Wierny widz
2017-02-07 17:48:15
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: -50
Brawo! Nareszcie!
~uff
2017-02-07 17:43:19
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: -37
No i dzięki Bogu.