Przemoc w legnickim domu dziecka. Na ławie oskarżonych także prezydent miasta?

Andrzej Andrzejewski, jk | Utworzono: 2017-03-16 11:34 | Zmodyfikowano: 2017-03-16 11:34
A|A|A

Zdjęcie: PE/Flickr (Creative Commons)

Dziesięcioletnia wychowanka jednego z legnickich domów dziecka padła ofiarą agresji opiekunki. Kobieta jeszcze dziś będzie mogła zapoznać się z aktem oskarżenia. Może się jednak okazać, że na ławie oskarżonych usiądą też dyrektorka placówki, a nawet prezydent miasta. Powód? Śledczy i policyjny psycholog dziecięcy od czterech miesięcy bezskutecznie apelują do samorządowców, by poszkodowaną dziesięciolatkę jak najszybciej przenieść do ośrodka, w którym będzie się czuła bezpiecznie. Prezydent Tadeusz Krzakowski do tej pory nie widział jednak takiej potrzeby. 

- Ostatecznie o pomoc poprosiliśmy sędziów, ale ten sposób wymaga więcej czasu - mówi szef prokuratury rejonowej Radosław Wrębiak. - Wystąpiliśmy do sądu rodzinnego, aby zainteresował się losem tej wychowanki. Rzecznik Praw Dziecka w pełni podzielił nasze wnioski. Jego zdaniem zasadne jest niezwłoczne przeniesienie tej dziewczynki do innej placówki o charakterze rodzinnym - dodaje prokurator.

Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka po dokładnej kontroli uważa, że w miejscu, w którym nieletni powinni się czuć bezpiecznie, notorycznie łamane są ich prawa (KLIKNIJ I ZOBACZ CAŁY RAPORT) - Ten raport i jego wnioski skłoniły nas do wyłączenia materiałów do przeprowadzenia śledztwa, skupiającego się na ewentualnym niedopełnieniu obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych: władz wykonawczych miasta Legnicy, jak i też dyrektora domu dziecka - wyjaśnia Radosław Wrębiak.

Za niedopełnienie obowiązków służbowych przez urzędników grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Wychowawczyni, która wykręcała dziesięciolatce ręce i groziła jej, że już nigdy nie zobaczy swojego ojca również może spędzić w więzieniu nawet trzy lata.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca kwietnia 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama