Wrocław największą galerią handlową w Europie [FOTO, WIDEO]

Przemek Gałecki, mk | Utworzono: 2017-10-18 08:52 | Zmodyfikowano: 2017-10-18 08:53
A|A|A

fot. Andrzej Owczarek, Piotr Czyszkowski

Dla porównania średnia dla Paryża i Wiednia to 400 m2, a Londynu nieco ponad 200 m2. Czy Wroclavia nie spowoduje dodatkowych korków w i tak zatłoczonym centrum? Odpowiada Arnaud Burlin, dyrektor zarządzający firmy Unibail-Rodamco, która zainwestowała przy Dyrekcyjnej:

- Kochamy centra miast, wiele osób przyjdzie do nas pieszo, inni wybiorą rowery i komunikację miejską. Ale przede wszystkim mamy ponad 2000 miejsc parkingowych, aby każdy mógł do nas wygodnie dojechać.

Zupełnie innego zdania jest Przemysław Filar z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.- Korki są więcej niż pewne - mówi:

Oprócz 200 sklepów, we Wroclavii znajdzie się 20 sal kinowych i gigantyczny parking. Taka też jest działka, na której powstała Wroclavia – ma ponad 4 ha, czyli więcej niż powierzchnia Rynku. Jak wrocławianom podoba się nowy budynek?

Taki projekt jeszcze przed budową proponowały ruchy miejskie – zamiast jednej bryły kilka budynków, mała architektura pomiędzy nimi i dużo zieleni. Arnaud Burlin, dyrektor zarządzający firmy Unibail-Rodamco, która zainwestowała we Wrocławiu tłumaczy dlaczego wybrano inaczej:

-Wszystko pod jednym dachem ma większy sens, jeśli z budynku korzysta wiele osób, to także lepsza komunikacja. Ale jeśli ktoś chce odetchnąć, może wyjść na nasze tarasy albo do ogrodu na dachu. Wokół budynku też jest zielono.

Galeria jeszcze nie jest gotowa. Jak ustaliło Radio Wrocław, zgody na użytkowanie od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego nie ma jeszcze część biurowa budynku. Ta będzie gotowa dopiero wiosną. Zamkniętych i bez odbiorów pozostaje także kilka lokali handlowych. Jak tłumaczy Anna Bator z Wroclavii: - Będą odbierane w najbliższym czasie pojedynczo lub w jednym bloku.

O ocenę projektu poprosiliśmy wrocławskiego architekta Macieja Hawrylaka:

-Ona jest dzisiaj modna. Czy jutro będzie równie modna? Jak patrzę na wszystkie galerie - najczęściej się źle starzeją. Jeszcze nie widziałem dobrej galerii, o tak dużym gabarycie.

Spytaliśmy także ludzi, którzy spacerowali w pobliżu Wroclavii:

Dworzec autobusowy także jest częścią galerii handlowej, ale znajduje się pod ziemią – otwarcie już za dwa tygodnie.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Bolivar
2017-10-30 20:28:07
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 3
No to czas bankructw galerii nadchodzi, będzie bolało. Pierwsza do zsypu śmieci to Arkady Wrocławskie.
~Wra
2017-10-25 20:55:38
z adresu IP: (77.254.xxx.xxx)
Ocena: 3
Sprywatyzowali obcym kapitałen przemysł wrocławski, Z wrocławskich zakładów przemysłowych pozostały strzępy.. W ich miejsce postawili hipermarkety. Szkoda m bo Wrocław był drugim po Warszawie osrodkiem przemysłu elektromaszynowegow Polsce! Obecnie pełni rolę taniego niemieckiego zaplecza magazynowo-monterskiego nafaszerowanego jak kolonia nie płacącymi podatków hipermarketami. zachodnich geszewciarzy. ,
~Aneta
2017-10-23 17:35:39
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 6
Kolejna galeria pełna badziejstwa...budujcie dalej!!! Wrocław zamiast stolicą kultury powinno nazywać się stolicą galerii, betonu, smogu i smrodu!!! Przykre że nasze maluchy muszą się wychowywać w takim środowisku:(:( Czas myśleć o przeprowadzce...
~dziecko we mgle
2017-10-22 12:45:16
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: 6
Dzięki galeriom wyparto małe sympatyczne sklepy i zamieniliśmy się w"mutanta kupującego co jest modne a jutro do wywalenia"Kilometry łażenia po "alejkach" mało kogo juz bawią.
~Swidniczanin
2017-10-21 17:11:05
z adresu IP: (78.10.xxx.xxx)
Ocena: 7
Chcialbym zobaczyc nowy dworzec, bo do galerii to mnie nie stac tam wejsc
~jahus
2017-10-19 10:57:09
z adresu IP: (95.108.xxx.xxx)
Ocena: 1
Dziwne te dane, bo już 2 lata temu w Poznaniu przypadało prawie 800 m² na 1000 mieszkańców. Można o tym poczytać np. na stronie Głosu Wielkopolskiego w artykule pt. "Poznań - miasto galerii handlowych" z 13 listopada 2015, a to było grubo przed otwarciem galerii Posnania, która dorzuciła kolejne 99 tys. m²
~Gość
2017-10-18 22:47:39
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: -4
Więcej niż powierzchnia rynku? Ty chyba dość spora przesada, chyba, że przez słowo "rynek" jest rozumiany jeden budynek...
~Suweren
2017-10-18 20:21:19
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 7
Czy już magistrat ocenił roczne wpływy do kasy miasta z tego sklepu? Chyba to nie trudne i nie jest tajemnicą.
~spartakus
2017-10-18 19:52:09
z adresu IP: (95.48.xxx.xxx)
Ocena: 6
wszystkie galerie własnością albo niemców albo zachodnich gigantów. Ale tak musi być w zachodniej kolonii.Szkoda, żę powoli wynaradawiamy się, boję sie o jezyk polski w Polsce
~Zielony
2017-10-18 19:19:24
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 9
A gdzie Zielone Miasto? Za Galerię orderów nie dają.
~Iga
2017-10-18 15:41:43
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 12
I kolejny obiekt, gdzie dzieci z rodzicami będą mogly spedzic czas...zamiast na swiezym powietrzu... A miał być PKS....a będzie mikro PKS... :(
~mwa
2017-10-18 14:45:31
z adresu IP: (87.205.xxx.xxx)
Ocena: -2
Źródełko proszę. Bo na stronie cushmanwakefield nic takiego nie znalazlem. Więc żeby nie wyszło że fakenews.
~almac
2017-10-18 14:39:21
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 0
https://youtu.be/oYjFgScm0lw?t=1m16s
~Sandrzej
2017-10-18 13:57:50
z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
Ocena: -8
Mall of Scandinavia w Stockholmie jest większy, ma ponad 101000 metrów kwadratowych powierzchni wynajmowanej.
~Grzegorz
2017-10-18 12:54:54
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 16
Taka przykra prawda, że wrocławska przestrzeń publiczna zarządzana jest fatalnie i trudno nie uznać że odpowiada za to obecny prezydent.
~olga
2017-10-18 12:43:15
z adresu IP: (37.7.xxx.xxx)
Ocena: 8
Płakać mi się chce na ten widok. Mógł tam być obiekt rekreacyjny na świeżym powietrzu, specjalny park jazdy dla rowerzystów, urozmaicony plac zabaw z naturalnymi elementami, a jest masa betonu, która pogrąży tę cześć miasta jeszcze bardziej w konsumpcjonizmie i oderwaniu od przyrody.
~SDW
2017-10-18 12:39:12
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 12
Wreszcie, staliśmy się europejską stolicą kultury, galeria na galerii, szkoda tylko, że nie mają zbyt wiele wspólnego ze sztuką. Miejsca, które mogły być parkami, służyć rekreacji...Ciekawe jak wyglądały konsultacje z mieszkańcami, czy tego chcieli Wrocławianie?...
~filip
2017-10-18 10:23:17
z adresu IP: (78.133.xxx.xxx)
Ocena: 25
Warto za rok, podczas wyborów, pamiętać, że środowisko Dutkiewicza, PO i PiS-u zezwoliło na takie zmasakrowanie tej części miasta.
~baba
2017-10-18 10:16:26
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: 12
Takie obiekty zabijają mały handel. We Wrocławiu praktycznie nie ma małych butików, sklepików etc. W Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu - owszem...
~Sla
2017-10-18 09:43:37
z adresu IP: (78.10.xxx.xxx)
Ocena: 13
Był brzydki stary dworzec, jest brzydka nowa galeria z małym aneksem dworcowym...
NA ANTENIE