Nie Było Grane: From Zappa with Love

Michał Kwiatkowski | Utworzono: 2018-02-14 20:01 | Zmodyfikowano: 2018-02-14 20:02

Na początek, dwa pytania. Pierwsze: czy możliwe jest posługiwanie się przez mariachi językiem alt country? Za sprawą Calexico okazuje się, że tak. Grupaod 20 lat udowadnia, że szczypta meksykańskiej stylizacji całkiem nieźle komponuje się z powyższym, udanie też wiążąc się z idiomem indie. Jak takie połączenie wypada na najnowszym albumie grupy? Sprawdzimy dziś, a za kilka miesięcy przekonamy się podczas tegorocznego Colours of Ostrava - o którym też słów kilka padnie.


Pytanie numer dwa: czy artyzm Felliniego, alegoryczność Boscha i projekcje Rorschacha można oddać poprzez muzykę?

Posłuchaj.
Ze wszystkich rzeczy, które stracisz,
To będzie najbardziej bolesne

Tymi słowami Kyle Morton rozpoczyna trwającą blisko 70 minut opowieść o człowieku, który stracił pamięć. Wielopoziomowej historii zarysowanej przez lidera Typhoon na „Offerings”, nowym, znakomitym zresztą albumie grupy, będziemy przysłuchiwać się z dużą uwagą. A że inspiracje lidera Typhoon sięgały esejów Timothy'ego Snydera czy filmów Nolana, sięgniemy do tego ostatniego, przypominając nominowaną do tegorocznego Oscara muzykę z „Dunkierki”.


Hans Zimmer, jej twórca, nie będzie jedynym dostawcą tematów ilustracyjnych. I tak wydostając się spod ostrzału stopniować będziemy napięcie poprzez nagrania Duńczyka Nilsa Gröndahla, najnowszy materiał eksperymentalnego szwedzkiego tria Fire!, by w końcu zwieńczyć nasze poszukiwania kojącą (senną?) mantrą zaproponowaną przez berlińczyka Nilsa Frahma, na powszechnie chwalonym (jak i wyżej wymienione wydawnictwa!) albumie „All Melody”.


Nie Było Grane czyli sludge, doom, indie, shoegaze, alternatywa, eksperymenty i proste piosenki - Radio Wrocław Kultura, w środy od 21.00 do północy!


A że ten klimat odpowiednio wprowadzi nas w okolice pewnej zapomnianej alei londyńskiego cmentarza Brompton, skorzystamy z tej okazji. Z kim i dlaczego będziemy tam spacerować? Odpowiedź dziś po 21.00.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.