Pomóż ratować pangoliny! [ZOBACZ]

BT, mat. prasowe | Utworzono: 2018-02-16 19:20 | Zmodyfikowano: 2018-02-16 19:20
A|A|A

fot. mat. prasowe / Phap Nguyen

Karolina, w październiku 2017 r., przebywała w Save Vietnam's Wildlife, by poznać bliżej pangoliny, pomóc w opiece nad nimi, w ich rehabilitacji i szybkim powrocie do środowiska naturalnego. Był to jeden z wyjazdów służbowych naszych pracowników, których celem jest nie tylko zwiększanie kompetencji opiekunów zwierząt, ale również pozafinansowe wsparcie organizacji pozarządowych ratujących zagrożone gatunki zwierząt.

Dlaczego pangoliny?

Na świecie żyje 8 gatunków pangolinów, czyli łuskowców. Spotkać je można w Afryce (4) i w Azji (4). Chociaż niewiele wiadomo o ich biologii i behawiorze, wiadomo jedno: znikają ze środowiska naturalnego w zastraszającym tempie.

Łuskowce uznano za zwierzęta znajdujące się pod największą presją ze strony nielegalnego handlu na świecie. Ogromne zapotrzebowanie na te zwierzęta generuje tradycyjna medycyna ludowa, w krajach takich jak Chiny i Wietnam. W wielu innych spożywa się ich mięso. Łuski pangolina stanowią jego naturalną zbroję, gdy mierzy się ze swoimi wrogami np. lwami azjatyckimi. Niestety, taka strategia wobec największego zagrożenia, czyli człowieka, jest nieskuteczna.

Niemal każdego dnia, do organizacji takich jak Save Vietnam's Wildlife, trafiają ranne i wycieńczone pangoliny. Przetrzymywane są w pozycji zwiniętej, bez możliwości ruchu, bez pożywienia, bez wody i to przez wiele dni. Często zawijane są w metalowe siatki, które je kaleczą. Kiedy uratowane trafiają do organizacji ochroniarskich wymagają intensywnego leczenia nim zostaną ponownie wypuszczone do środowiska naturalnego. Zdarza się również, że samice rodzą w takich warunkach i nie przeżywają, wtedy pracownicy organizacji ochroniarskiej przejmują opiekę i odchowują maluchy, aż będą one gotowe powrócić do natury.

Dlaczego 4.000 PLN?

Pieniądze mają moc zmieniania świata, w tym ratowania życia i zdrowia zwierząt. Będąc w Wietnamie, w Save Vietnam's Wildlife, Karolina nie mogła uwierzyć, że 100 $ miesięcznie robi tak dużą różnicę w funkcjonowaniu tej organizacji. Wiedząc, że w grudniu trafiło tam 118 osobników pangolinów, postanowiła spróbować pomóc i zebrać 1.000 Euro. Jaką moc ma ta kwota, wystarczy poznać dzisiejszy kurs donga wietnamskiego, to 1 PLN = 6.628,05 VND. Łatwo zatem wyliczyć, że 1 000 Euro to 4 198,31 PLN i (uwaga!) 27 826 513 VND. Pieniądze te pomogą Save Vietnam's Wildlife nie tylko na ratowanie przebywających u nich zwierząt, ale również na polepszenie ich warunków życia.

Jak pomóc?

Zbiórka, zainicjowana przez Karolinę, prowadzana jest od dzisiaj do 17 marca 2018 r. za pośrednictwem Fundacji ZOO Wrocław DODO. Pieniądze wpłacać można przez Facebook  oraz bezpośrednio na konto Fundacji. Prezes Fundacji DODO – Anna Mękarska, zapewniła, że wszystkie wpłacone pieniądze w okresie trwania zbiórki zostaną przekazane Save Vietnam's Wildlife.

Konto Fundacji DODO, na które zbierane są pieniądze na pomoc pangolinom:

Fundacja Zoo Wrocław „DODO”

ul. Zygmunta Wróblewskiego 1-5
51-618 Wrocław

PKO Bank Polski SA 1 o/Wrocław
nr konta: 89 1020 5226 0000 6102 0547 2040

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama