Wszystkich Świętych na Dolnym Śląsku. Organizacja ruchu w dużych miastach

RW | Utworzono: 2018-10-31 12:01 | Zmodyfikowano: 2018-10-31 13:25
Wszystkich Świętych na Dolnym Śląsku. Organizacja ruchu w dużych miastach - fot. archiwum radiowroclaw.pl
fot. archiwum radiowroclaw.pl

Dolnośląska policja apeluje o ostrożność przy nekropoliach. Zapadający zmierzch powoduje, że odwiedzający groby są słabo widoczni. Teoretycznie piesi powinni mieć odblaski, ale w praktyce wiadomo, że niewiele osób ich używa. Jak mówi aspirant Tomasz Słuszniak z drogówki dziś funkcjonariusze będą zwracać na to szczególną uwagę i nie chodzi o wystawianie mandatów:


Przy cmentarzach w Jeleniej Górze wyznaczone są dodatkowe miejsca do parkowania pojazdów przy ulicy Skowronków czy alei Solidarności. Na miejscu pracują policjanci, ale i tak niektórzy kierowcy usiłują podjechać jak najbliżej cmentarza, wprowadzając tam spory zamęt: 


Porządek szybko przywraca policja i straż miejska.

- Policjanci pracują też na drogach dojazdowych, w tym na autostradach, a także przy cmentarzach. Nic jednak nie zastąpi rozsądku - mówi Edyta Bagrowska z jeleniogórskiej komendy:

Policjanci apelują też, by w cmentarnym tłoku zachować ostrożność by nie paść ofiarą złodziei.

Wałbrzych

Jeśli nie musimy jechać samochodem - warto pozostawić go pod domem. W Wałbrzychu nie zaparkujemy praktycznie pod żadnym cmentarzem. Ulica Przemysłowa będzie zamknięta, auta będą kierowane wzdłuż Sikorskiego. Podobnie na Żeromskiego, gdzie obowiązuje obustronny zakaz postoju. Samochody mogą zatrzymać się przy Bema, ale będzie tam mało miejsca. Nie inaczej jest na Poznańskiej, która również będzie zamknięta. Na niewielkie parkingi przy Przemysłowej, Poznańskiej i Żeromskiego będą wpuszczane tylko osoby z przepustką dla niepełnosprawnych.

Komunikacja miejska 1 listopada bezpłatna i kursuje wg. sobotniego rozkładu jazdy. Dodatkowo uruchomiono 10 kursów linii nr 4.

ZOBACZ TEŻ: Wszystkich Świętych 2018 we Wrocławiu [Mapki, komunikacja miejska, zmiany]

Legnica

Mieszkańcy Legnicy, a także przyjezdni tłumaczą, że organizacja ruchu przy cmentarzu działa bez zarzutu, znalezienie miejsca parkingowego nie jest tak trudne jak przypuszczali.

Przyznają, że wiele osób przesiadło się dziś do komunikacji miejskiej, niektórzy z powodu ładnej pogody po prostu postanowili zostawić samochody i na cmentarz wybrali się pieszo. Pani Olga, która przyjeżdża z daleka na Święto Wszystkich Świętych do Legnicy przyznaje, że obawiała się utrudnień w okolicach zamkniętej ulicy Wrocławskiej.

 – Bardzo sprawnie w tym roku idzie, naprawdę super policjanci tu organizują ruch, ja na przykład zajechałam za CPN tam jest bardzo duży parking, oczywiście jest zapełniony, ale jest ruch, jedni wjeżdżają drudzy wyjeżdżają wiec chwile się przyczaiłam i wjechałam w bardzo dobre miejsce.

 Przy legnickim cmentarzu policjanci kierują ruchem samochodowym, ale nie tylko. W tym roku stoją również przy przejściach dla pieszych. Wszystko po to, żeby wzmożony i niejednostajny ruch pieszych nie utrudniał wjazdu pojazdom, policjanci czekają, aż przy pasach zbierze się większa grupa i dopiero wtedy przepuszczają całą kolumnę.

Wzmożony ruch w obrębie cmentarzy trwa, miejsc parkingowych brakuje nawet przy blokach mieszkalnych, dlatego radzimy mieszkańcom zostawić samochody pod swoimi domami i na cmentarz dojechać komunikacją miejską.

W Legnicy, jak co roku, ulice przy cmentarzu są wyłączone z ruchu. Ulica wrocławska na odcinku od Gwiezdnej do Neptuna, a także ulica Ofiar Ludobójstwa od Wrocławskiej do Kazimierza wielkiego i ulica Kwiatowa od Cmentarnej do Pątnowskiej – na tych odcinkach będą mogły poruszać się tylko pojazdy komunikacji publicznej, MPK i taksówki oraz auta dostawcze i oznakowane samochody osób niepełnosprawnych. Jak informuje młd. asp Izabela Burska z legnickiej policji, niektóre ulice stają się na ten czas jednokierunkowe, dlatego kierowcy proszeni są o zwracanie uwagi na znaki.

Parkować można przy ulicy Wrocławskiej, na chodnikach po obu stronach jezdni, a także nieodpłatnie przy hipermarketach Netto i Lidl.

1 listopada od 9 do 18, kursują dodatkowe linie autobusowe. Pasażerów obowiązują bilety.

Lubin

Ulica Konstytucji 3 Maja jest częściowo zamknięta, a 1 listopada będzie przeznaczona wyłącznie do postoju pojazdów, jako ulica jednokierunkowa. Od ulicy Bema i Alei Lecha Kaczyńskiego będzie obowiązywał zakaz wjazdu. 

Każdy wjazd na rondo przy cmentarzu posiada znak wskazujący kierunek do miejsc parkingowych. Głównym parkingiem dla starego cmentarza w Lubinie będzie parking przy skate parku, ulica Konstytucji 3 Maja oraz parking przy byłym gimnazjum nr 5 w Lubinie. Parking znajdujący się przy głównej bramie starego cmentarza dostępny tylko dla osób niepełnosprawnych.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.