Nowy komiks Centrum Historii Zajezdnia o losach strajkowego Jelcza

km | Utworzono: 2021-01-24 08:14 | Zmodyfikowano: 2021-01-24 08:15
Nowy komiks Centrum Historii Zajezdnia o losach strajkowego Jelcza - Fot. Centrum Historii Zajezdnia
Fot. Centrum Historii Zajezdnia

Centrum Historii Zajezdnia, którego siedziba znajduje się w tym właśnie wyjątkowym miejscu, postanowiło przypomnieć o tym wydarzeniu, wydając komiks „Ogórek”. W środę, 27 stycznia o godzinie 12:00 w Centrum Historii Zajezdnia odbędzie się konferencja prasowa prezentująca najnowsze wydawnictwo oraz podsumowująca postęp prac związanych z remontem „Ogórka”.

Jego scenariusz oparty został na historii autobusu Jelcz 043. Komiks jest jednocześnie hołdem, złożonym wszystkim wrocławskim kierowcom i motorniczym, którzy w roku 1980 odważyli się powiedzieć „nie” komunistycznemu totalitaryzmowi.  Model Jelcz 043 produkowano w latach 1959-1986 w Jelczańskich Zakładach Samochodowych. Model powstał na czechosłowackiej licencji autobusu Skoda 706 RTO. Ze względu na obły kształt nazwano go dowcipnie „ogórkiem”.

Ponieważ komiks przeznaczony jest dla najmłodszych czytelników, narratorem jest główny bohater – tytułowy Ogórek, który opowiada swoją historię. Dramatyczną, wzruszającą, ale też radosną. Na szczęście wszystko zmierza do happy endu. Zniszczony, skorodowany pojazd, który przed wywiezieniem na złom chronią kierowcy wrocławskiego MPK, trafia w końcu do remontu, aby wozić do Zajezdni swoich ulubionych pasażerów – dzieci. Autorami komiksu są Martin Venter (grafika) i Juliusz Woźny (scenariusz). Do nabycia pod adresem sklep.zajezdnia.org

-Przypominamy, że takim autobusem Tomasz Surowiec zablokował wyjazd z zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej, gdzie teraz znajduje się nasze Centrum – mówi dyrektor Centrum Historii Zajezdnia Marek Mutor. – Miało to miejsce 26 sierpnia 1980 roku. Rozpoczęty w ten sposób strajk przyczynił się do powstania wrocławskiej „Solidarności”.

Autobus Jelcz 043 zwany potocznie „ogórkiem” znów wyjedzie na ulice Wrocławia. Ideę Centrum Historii Zajezdnia, aby dać mu drugie życie, podjęły wrocławskie MPK wraz z Politechniką Wrocławską oraz Fabryką Jelcz.

 

Reklama