Zamek Karpniki. Tu bywała śmietanka towarzyska XIX wiecznej Europy.

Piotr Czyszkowski | Utworzono: 2021-04-11 07:00 | Zmodyfikowano: 2021-04-11 07:00
A|A|A

fot. Piotr Czyszkowski

Zamek Karpniki - w tej opowieści jest wszystko: niezwykła i trudna historia, skarby i wielka miłość. Wszystko to jednak inne i bardziej skomplikowane niż mogłoby się wydawać.

Zacznijmy więc od historii pruskiej dynastii niemieckiego, cesarskiego rodu von Hohenzollern. Z perspektywy Polski, to dynastia, która znacząco przyczyniła się do upadku I Rzeczypospolitej. Fryderyk Wilhelm II Pruski zasłynął tym, że po III rozbiorze Polski i wkroczeniu wojsk pruskich do Krakowa zdecydował o grabieży skarbca koronnego. Jego następca - Fryderyk Wilhelm III, po przegranej wojnie z Napoleonem, zarządził zniszczenie i sprzedaż zrabowanych polskich insygniów królewskich. 17 marca 1809 roku polskie regalia królewskie zostały przetopione na złote monety. Z drugiej jednak strony to Hohenzollernowie zdecydowali w dużej mierze o obecnym kształcie Dolnego Śląska. To oni pozostawili nam dziesiątki pięknych pałaców i budynków, z których korzystamy do dziś.

Przykładem jest właśnie zamek Karpniki, który w 1822 roku zakupił książę Fryderyk Wilhelm Karol von Hohenzollern. To on zakochał się w Śląskiej Dolinie Pałaców i Ogrodów, która w XIX wieku stała się ulubionym miejscem wypoczynku pruskich arystokratów. Tę samą miłość poczuli blisko dwa wieki później obecni właściciele Zamku Karpniki.

Wraz z Joanną Lamparską zapraszamy na wycieczkę po tej niezwykłej książęcej rezydencji.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama