Ogłoszono wyniki naboru do programu rezydencji literackich Wrocławia i Krakowa

PAP,mk | Utworzono: 2021-04-18 12:32
Ogłoszono wyniki naboru do programu rezydencji literackich Wrocławia i Krakowa - fot. archiwum Radia Wrocław (zdjęcie ilustracyjne)
fot. archiwum Radia Wrocław (zdjęcie ilustracyjne)

O ogłoszeniu wyników naboru do programu rezydencjalnego poinformowała Aleksandra Konopko z Wrocławskiego Domu Literatury, który wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym organizuje program.

„Maj w Krakowie spędzi Beata Szady, reporterka i dziennikarka, autorka dwóch książek non-fiction. W tym samym czasie Wrocław będzie gościł Barbarę Sadurską, prozaiczkę, której debiutancka „Mapa” nagrodzona została m.in. Nagrodą Gombrowicza” – przekazała Konopko.

Celem wspólnego projektu Krakowa i Wrocławia jest zapewnienie młodym autorkom i autorom dogodnych warunków pracy twórczej oraz integracja środowisk literackich ze stolic Małopolski i Dolnego Śląska. Dla osób biorących udział w programie zostaną zorganizowane spotkania autorskie poświęcone ich twórczości, które odbędą się m.in. w Pałacu Potockich w Krakowie oraz w klubie Proza przy Wrocławskim Domu Literatury. Podczas swojego pobytu rezydenci zostaną także poproszeni o napisanie tekstu literackiego lub reportażowego ukazującego Kraków lub Wrocław z ich perspektywy.

Konopko przypomniała, że rezydencje nie są pierwszym wspólnym literackim projektem Krakowa i Wrocławia. W 2015 roku oba miasta organizowały wspólne stoisko jako goście honorowi „Salon du livre” w Paryżu – największych targach książki świata frankofońskiego; współpracują też w ramach Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN oferujących azyl pisarzom i pisarkom, którzy cierpią w swoich krajach represje z powodów światopoglądowych i politycznych. Od 2020 roku miasta te razem partnerują też Paszportom „Polityki” w kategorii Literatura.

Element Serwisów Informacyjnych PAP

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.