W Lubinie ma powstać profesjonalna hala łyżwiarska

Piotr Pietraszek, inf. prasowa | Utworzono: 2021-08-23 20:20 | Zmodyfikowano: 2021-08-23 20:20

Ten temat przewijał się w poprzednich latach w sferze dyskusji, ale nie było konkretów. Z ust marszałka Cezarego Przybylskiego padło oświadczenie, że możemy być spokojni o realizację inwestycji. Dla mnie to spełnienie marzeń. Lubin, który jako pierwszy w Polsce, od 1977 roku, posiadał sztucznie mrożony tor, zasługuje na nowy obiekt. Lodowisko będzie zadaszone i spełni wszystkie wymogi do organizacji imprez rangi międzynarodowej w short tracku, łącznie z mistrzostwami świata czy Europy – mówi Marian Węgrzynowski, wiceprezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, a równocześnie prezes MKS Cuprum Lubin, Dolnośląskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego i Sportów Wrotkarskich oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Lubin.

Budowa Hali Lodowej jest jednym z dwóch najważniejszych punktów listu intencyjnego. Obok niej ma powstać stadion lekkoatletyczny, a także aquapark.

W prace nad koncepcją lodowiska włączył się Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego. – Z naszej strony padły sugestie, aby poszerzyć tor o dwa metry. Umożliwi to trening w Lubinie także łyżwiarzom szybkim, choćby w zakresie opanowania jazdy na wirażach. W short tracku zakładamy włączenie tego obiektu jako stałe miejsce zgrupowań kadr narodowych. Planujemy również wnioskować w przyszłości o organizację imprez międzynarodowych – zapowiada Węgrzynowski.

fot. Paweł Skraba

Szacowany koszt budowy nowego toru łyżwiarskiego w Lubinie wynosi 44 miliony złotych, a inwestycja ta zostanie sfinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu oraz Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Wybory projektu i wykonawców hali mają nastąpić do końca tego roku.

Jak wskazuje Węgrzynowski, zmodernizowany obiekt mocno wesprze rozwój dyscyplin łyżwiarskich na Dolnym Śląsku. – Brak odpowiedniej hali uniemożliwiał nam rozwój młodzieży nie tylko z Lubina, ale i m.in. z Kłodzka czy Dusznik-Zdroju. Potrzebna jest ona tym bardziej, że do dziś nie brakuje przedstawicieli naszego regionu w kadrach seniorskich. Z Dolnego Śląska pochodzą chociażby Kaja Ziomek, Andżelika Wójcik czy Natalia Czerwonka, która zresztą, niedawno otworzyła tutaj swoją akademię – opowiada.

Oddanie Hali Lodowej w Lubinie do użytku jest przewidziane na 2025 rok.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.