Dojazdy na dolnośląskie cmentarze [KORKI, UTRUDNIENIA, KOMUNIKACJA]

GN, AA, PS, JJ, MC, PO, KB, MG, AO,PP | Utworzono: 2021-11-01 06:00 | Zmodyfikowano: 2021-11-01 06:00
A|A|A

fot. Patrycja Dzwonkowska, reporterzy RW

godz. 19.40, Legnica, Głogów, Lubin:

Przy nekropoliach w Zagłębiu Miedziowym jeździmy już według normalnych zasad, ale to nie koniec wzmożonego ruchu przy cmentarzach. Wciąż bramy nekropolii opuszczają kolejne osoby. Policja apeluje więc o rozsądek, bo w ciemnościach łatwo o wypadek. Gdzie jest wciąż tłoczno, sprawdziła Karolina Bieniek.

Choć od ponad godziny przy cmentarzach w Głogowie i Lubinie kierowcy mogą swobodnie się poruszać, a przed momentem przywrócono ruch także na ul. Wrocławskiej w Legnicy, to przy cmentarnych bramach - zdaniem policjantów - jeszcze przez nawet godzinę może być tłoczno. Ci, którzy postanowili zostawić dziś samochody w garażach, by nie wracać w ciemnościach i bez odblasków, mogą skorzystać z komunikacji miejskiej, która kursuje dziś według specjalnego rozkładu, zarówno w Legnicy, Lubinie jak i Głogowie. Niewykluczone, że we wszystkich tych miejscowościach obowiązujące dziś zasady zostaną wprowadzone także 2 listopada.

godz. 17.40, Legnica:

Zdaniem policjantów na drogach zaczyna się najtrudniejszy etap dzisiejszego święta. W ciemnościach łatwo o wypadek. W Legnicy nie próżnują złodzieje. O sytuacji w Zagłębiu Miedziowym - Andrzej Andrzejewski:

Coraz więcej wolnych miejsc na parkingach przed cmentarzami i aut na głównych drogach regionu. Spory ruch zrobił się na autostradzie A4. Głównie w kierunku granicy z Niemcami. W okolicach 94. kilometra, policjanci za kilka minut zatrzymają młodego mężczyznę, który jedzie - uwaga - niewielkim skuterem. W Legnicy przytkana ul. Piłsudskiego i Gwiezdna - strażacy gaszą tam auto podpalone przez nieznanego sprawę. Gorąco przez chwilę zrobiło się też na parkingu przy ul. Polarnej, między cmentarzem a basenem "delfinek". Człowiek, który udawał, że umieszcza reklamy za wycieraczkami, tak naprawdę łapał za klamki pozostawionych samochodów. Funkcjonariusze go zatrzymali, gdy wszedł do jednego z aut. Były oklaski.

godz. 16.30, Oława i Jelcz-Laskowice:

Meldunek Malwiny Gadawy:

O tej porze szybciej dojedziemy na oławskie cmentarze, zmalało natężenie ruchu przy dwóch nekropoliach, co nie oznacza, że kierowcy nie będą mieli problemu ze znalezieniem miejsca parkingowego. Muszą oni pamiętać, że przy przy samych cmentarzach na ul. Zwierzynieckiej i Ofiar Katynia nadal obowiązują ograniczenia w ruchu. Przy obu cmentarzach obecni są cały czas policjanci, którzy kierują ruchem, ale też sprawdzają, czy kierowcy nie łamią przepisów i nie parkują w niedozwolonych miejscach. Sytuacja na drogach poprawiła się także w gminie Jelcz-Laskowice, ale tam także osoby, które wybierają się samochodem na cmentarz komunalny nie mogą być pewne, że szybko znajdą miejscu w pobliżu głównej bramy.

godz. 16.10, Bielawa i Dzierżoniów:

Raport z obu tych miast przygotował Piotr Osowicz:

godz. 16.00, Legnica, Złotoryja, Jawor, Chojnów:

Przy nekropoliach w regionie znów gromadzi się coraz więcej osób, największy tłok obecnie w miastach. Relację przygotowała Karolina Bieniek.

W okolicach chojnowskiej i jaworskiej nekropolii bez większych utrudnień. Policjanci kierują ruchem i czuwają nad bezpieczeństwem pieszych. W Złotoryi radzę pieszym uważać na manewrujących w okolicach cmentarza kierowców, bo choć całkowicie zamknięta jest ulica cmentarna, to z możliwości wjazdu korzystają mieszkańcy zabudowań znajdujących się nieopodal nekropolii. W Legnicy wyłączona z ruchu pojazdów jest wciąż ulica Wrocławska, a przy bramach z godziny na godzinę gromadzi się coraz więcej osób, tak będzie do późnych godzin wieczornych. Oprócz tłoku przy bramach cmentarnych i na stoiskach ze zniczami nie doszło do żadnych przykrych incydentów.

godz. 15.20, Sobótka:

Powoli kończy się szczyt ruchu w okolicach nekropolii. Na drogach w okolicach Wrocławia było bezpiecznie. Do niegroźnego wypadku doszło w pobliżu Sobótki. O szczegółach Aleksander Ogrodnik:

Sytuacja drogowa pod Wrocławiem powoli się uspokaja, a ruch powraca do swojego pierwotnego stanu, powoli zwalniają się także miejsca parkingowe w okolicach cmentarzy. Policja nie odnotowała żadnych poważnych incydentów w okolicach nekropolii. Do wypadku doszło pod Sobótką, a dokładnie we wsi Przemiłów. 69-letni kolarz, wybił się na nieoznakowanym progu zwalniającym i uderzył w przepust. Na szczęście nie stało mu się nic poważnego, szybko opatrzony został przez okolicznych mieszkańców teraz. Nadal czeka jednak na pomoc służb, które jeszcze nie dotarły.

godz. 15.00, Jawor:

Okolice cmentarza w Jaworze.

godz. 14.30, Legnica:

Wszystkie drogi między miastami Zagłębia Miedziowego przejezdne. Spory tłok w okolicach nekropolii. Tym razem zaglądamy jednak na wiejskie cmentarze, gdzie momentami robi się niebezpiecznie. O tym Andrzej Andrzejewski:

W dwóch wsiach - Szklary Górne k. Lubina i Kwiatkowice - k. Prochowic właśnie przy nekropoliach w ciągu ostatniej godziny doszło do kolizji. Na szczęście nie są to wypadki, czyli nie ma ofiar w ludziach. Za to w Siedliskach - to gmina Miłkowice, omal nie doszło do wypadku, gdy piesza nagle pojawiła się tuż przed autem - na wysokości tamtejszego cmentarza. Zakończyło się ostrym hamowaniem - twierdzą policjanci, którzy akurat przejeżdżali nieopodal. Stąd apel do wszystkich, którzy późnym popołudniem i wieczorem wybierają się na groby bliskich. Jeśli wychodzicie z domów, zabierzcie ze sobą odblaski lub latarkę. Jeśli nie ma pod ręką - to w ciemnościach warto włączyć ekran telefonu komórkowego. To daje kierowcom duże szanse na uniknięcie tragedii.

godz. 13.10, Jelenia Góra:

Jeleniogórska komunikacja miejska jeździ tradycyjnie bezpłatnie i można na cmentarz wybrać się autobusem, a samochód zostawić na parkingu pod domem czy w garażu. Prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak podkreśla, że kierowcy zostali wyczuleni na to, by pasażerów na przystankach nie zostawiać bez pomocy:

Policjanci, którzy nie kierują ruchem przy cmentarzach, pracują dziś nad wyeliminowaniem z ruchu kierowców, którzy zdecydowali się na jazdę po alkoholu:

Większość podróżnych podchodzi dziś jednak z wyrozumiałością zarówno do pieszych jak i innych kierujących.

Policyjne patrole będą dziś pracować do wieczora. Ładna pogoda powoduje, że ruch na cmentarzach jest duży, a i wieczorne powroty do domów spowodują spory tłok na drogach.

godz. 13.05, Oława:

Raport Malwiny Gadawy:

Kierowcy, którzy o tej godzinie postanowili samochodem dojechać na oławskie cmentarze, muszą uzbroić się w sporą cierpliwość, bo dojazd na miejsce nie jest łatwy. Tłoczno jest już na ul. 3 Maja, księdza Janowskiego czy Młyńskiej. Na samej Zwierzynieckiej, gdzie mieści się tzw. stary cmentarz, ciągnie się sznur aut. Przy samym cmentarzu o miejsce parkingowe nie będzie łatwo. Tłoczno jest także na ul. Ofiar Katynia, którą kierowcy jadą na nowy cmentarz. Tam do dyspozycji jest spory parking przy fabryce Electrolux, ale i tam znalezienie miejsca parkingowego wymaga szczęścia i sporej cierpliwości. Ci, którzy nie chcą stać w korkach, mogą pojechać na cmentarze komunikacją miejską. Miasto uruchomiło specjalne, bezpłatne kursy autobusów.

godz. 13.00, Dzierżoniów:

Raport Piotra Osowicza z Dzierżoniowa:

godz. 12.50, Wrocław:

Na największych wrocławskich cmentarzach pojawiły się dziś mobilne punkty szczepień przeciw Covid-19. W Szczepciobusie na cmentarzu Osobowickim można się zaszczepić dziś do godz. 16.00 i jutro od 9.00 do 16.00.

godz. 12.30, Polkowice:

Coraz większy ruch w okolicach dolnośląskich nekropoli. Policjanci nie tylko kierują ruchem, ale także reagują na wykroczenia związane z parkowaniem i przechodzeniem przez jezdnię w niedozwolonych miejscach. W Polkowicach jest Karolina Bieniek.

Nieco gęściej zrobiło się w Polkowicach przy cmentarzach. W okolicach cmentarza parafialnego przy kościele św. Michała Archanioła organizacja ruchu nie została zmieniona, natomiast zalecam tam ostrożność, bo od godziny w rejonie nekropolii jest bardzo dużo pieszych już kilku odwiedzających otrzymało upomnienie za przechodzenie w niedozwolonym miejscu. Zmiany w ruchu mamy natomiast przy cmentarzu komunalnym - nie ma tam mowy o parkowaniu, a niektórzy kierowcy za wszelką cenę próbują podjechać przed samą bramę nekropolii. Policja upomina więc kierowców i kieruje ich na parking po zachodniej stronie cmentarza i wzdłuż ul. Spokojnej.

godz. 12.00, okolice Wrocławia:

Coraz większy ruch na drogach wokół Wrocławia. Sytuacji przygląda się nasz reporter Aleksander Ogrodnik.

Za oknami taka piękna pogoda, że to aż grzech nie wyjść na spacer, zwłaszcza że ruch na największych cmentarzach pod Wrocławiem powoli zaczyna się zagęszczać. Wybranie się spacerkiem na cmentarz będzie więc nie tylko zdrowe i przyjemne, ale przede wszystkim rozsądne. Na pewno zwolnimy na krajowej 8 na wysokości Jordanowa Śląskiego, gdzie na cmentarz wjeżdża się wprost z drogi krajowej. W Kątach Wrocławskich czy Sobótce zarówno w okolicach cmentarza komunalnego jak i parafialnego możemy delikatnie zwolnić, przede wszystkim jednak zaczyna powoli brakować miejsc, których za chwilę może już nie być wcale. Zmieniona organizacja ruchu w Sobótce nie pozwala na parkowanie na pobliskich uliczkach, lepiej więc nawet nie ryzykować, zwłaszcza, że okolice patroluje policja. Polecam zaparkować kawałek dalej.

godz. 11.45, Wrocław:

Na wrocławskie cmentarze najlepiej dojeżdżać komunikacją miejską. Tak twierdzą sami mieszkańcy, którzy bardzo chwalą organizację dojazdu do nekropolii:

Sporo osób wybiera także rower:

Kierowcom przypominamy, że pod same cmentarze wjazd samochodem bez posiadania specjalnej przepustki jest niemożliwy. Samochody należy zostawiać na specjalnie wyznaczonych w okolicy parkingach.

godz. 10.15, Głogów:

Bardzo dużo zmian w ruchu drogowym przy cmentarzach w Głogowie. Najwięcej utrudnień należy się spodziewać od 12.00 do 13.00. Jak uniknąć problemów za kierownicą? Odpowiedź zna nasz reporter Andrzej Andrzejewski:

Przede wszystkim nie jeździmy na pamięć. Do nekropolii przy ul. Świerkowej autem dostaniemy się jedynie od ul. Okrężnej. Ruch jednokierunkowy od Świerkowej do Sikorskiego. I od ul. Malinowej w kierunku ul. Wojska Polskiego. Uwaga, bo na Malinowej obowiązuje zakaz zatrzymywania! Oprócz tego od południa przez godzinę dojazd do tej nekropolii zostanie całkowicie wstrzymany - na czas mszy świętej.

Teraz cmentarz w Krzepowie - na ul. Akacjową wjechać można jedynie od ul Osadników (obowiązuje zakaz wjazdu od Klonowej) No i nie można zatrzymywać się przy prawym chodniku.

Na koniec nekropolia przy Legnickiej.  Od strony ul. Gomółki nie wolno parkować po lewej stronie, a na ulicę Cybisa mogą wjechać jedynie jej mieszkańcy.

godz. 9.45, Jelcz-Laskowice:

Raport z dróg i cmentarzy w okolicach Jelcza-Laskowic przygotowała Malwina Gadawa:

Na drogach w Jelczu-Laskowicach powoli robi się tłoczno, ale większy ruch spodziewany jest tutaj po południu, ponieważ mszę świętą na cmentarzu komunalnym w Chwałowicach zaplanowano na godz. 14.00 i to wtedy, tradycyjnie już najwięcej osób wybierze się na cmentarz. Kierowcy muszą pamiętać, że zatory mogą się już zacząć na ul. Witosa, a na samej Chwałowickiej, przy której zlokalizowany jest cmentarz, trudno może być o miejsce parkingowe. Lepiej więc wybrać komunikację publiczną. Gmina uruchomiła specjalny autobus linii 20, którym bezpłatnie dojedziemy na cmentarz komunalny. Będzie kursował co godzinę. Ostatni kurs na cmentarz zaplanowano na godz. 16.00.

godz. 9.30, Bielawa:

Sytuację na głównych nekropoliach w Bielawie sprawdzał Piotr Osowicz:

godz. 9.00, Lubin:

W okolicach obu lubińskich cmentarzy na razie niewielki ruch, ale już od świtu czuwają tam policjanci. Choć kierowcom zmiany w organizacji ruchu przy nekropoliach nie są obce, bo obowiązują od soboty, to służby apelują o zachowanie ostrożności. O szczegółach Karolina Bieniek:

Na ten moment tłumów przed bramami lubińskich cmentarzy nie ma i znalezienie miejsca parkingowego nie jest wielkim wyzwaniem. Sytuacja ta zmieni się znacznie w godzinach popołudniowych dlatego przypominam, że ulica Konstytucji 3 maja jest dziś drogą jednokierunkową przeznaczoną wyłącznie do postoju pojazdów. Od ulicy Bema i Alei Kaczyńskiego obowiązuje całkowity zakaz wjazdu. Poza tym wzdłuż drogi dojazdowej do cmentarza Zacisze w Oborze obowiązuje bezwzględny obustronny zakaz zatrzymywania się. Radzę kierowcom uważnie patrzeć na znaki, bo na rondach przy nekropoliach znajdują się wskazówki dojazdu do miejsc parkingowych. Tym, którzy jednak mogą zostawić dziś samochód w garażu, polecam skorzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej, która w okolice cmentarzy kursuje dziś według specjalnego rozkładu jazdy.

godz. 8.45, cmentarz Osobowicki we Wrocławiu:

Coraz większy ruch na największej wrocławskiej nekropolii:

Większość odwiedzających cmentarze, by uniknąć korków, korzysta z komunikacji miejskiej:

godz. 8.20, okolice Wrocławia:

Sytuację drogową na trasach w okolicach Wrocławia sprawdzał nasz reporter, Aleksander Ogrodnik:

Pod Wrocławiem wszyscy dopiero budzą się do życia. Trwa więc jeszcze niemrawy ruch na cmentarzach w Kątach Wrocławskich czy Sobótce oraz w okolicznych miejscowościach. Tutaj większym problemem od korków okazać mogą się miejsca parkingowe, których szybko może zabraknąć. Parking przed cmentarzem w Sobótce, już o 7.00 był zajęty w ponad ⅔. W tym miejscu warto więc zatrzymać się kawałek dalej, na przykład za Stadionem Miejskim i ten krótki odcinek pokonać na piechotę. Podobnie jest w Kątach Wrocławskich, najlepiej zaparkować tam na parkingu ośrodka kultury lub szkoły podstawowej numer 2 i ten niewielki, bo raptem 500-metrowy, odcinek do cmentarza pokonać spacerem. Taki stan rzeczy potrwa mniej więcej do godziny 11-12.00, kiedy rozpoczną się cmentarne msze święte.

godz. 8.00, Wrocław:

Sytuację na wrocławskich dworcach: autobusowym i PKP, sprawdzała o poranku Joanna Jaros:

godz. 7.30, Legnica:

W okolicach legnickiego cmentarza komunalnego w tej chwili jeździmy jeszcze według normalnych zasad. Organizacja ruchu zmieni się tam już za niespełna pół godziny. Na miejscu jest nasz reporter Andrzej Andrzejewski:

Na razie tłumów jeszcze nie ma i samochodem da się wjechać przed każdą z bram legnickiej nekropolii. Jednak punktualnie o ósmej odsłonięte zostaną znaki zakazujące wjazdu w ul. Wrocławską tuż przy skrzyżowaniu z ul. Gwiezdną, a od drugiej strony - przy ul. Neptuna. Zakaz nie dotyczy autobusów MPK, taksówek, busów a także dostawców kwiatów i zniczy. Policjanci zapewniają, że do głównych wejść na cmentarz będą mogli również dojechać kierowcy, którzy dowożą osoby niepełnosprawne. Oczywiście nie ma mowy o parkowaniu. Można jedynie zatrzymać się na chwilę, żeby pasażerowie wysiedli i odjechać. To obostrzenie ma obowiązywać do godziny 20.

godz. 7.00, Jelenia Góra:

Na cmentarnych parkingach nadal jest sporo miejsca. Jednak niektórzy kierowcy próbują dojechać pod samą bramę cmentarza robiąc przy tym kłopot innym, także pieszym:

W Lubaniu jeden z kierowców zaparkował wczoraj wprost na cmentarnej alejce. Na miejscu, przy nekropoliach są już policyjne patrole, które będą kierować prowadzących samochody na najbliższe wolne miejsca parkingowe.

godz. 6.30, Dolny Śląsk: 

1 listopada będzie pogodnie, choć może przelotnie popadać. 

Michał Mercik z IMGW mówi, że wieczorem na zachodnich krańcach regionu pojawią się słabe opady deszczu, jednak poniedziałek powinien być dniem ciepłym i będzie około 17 stopni:

godz. 6.00, Wrocław:

Zamknięte ulice i dodatkowe parkingi oraz specjalne kursy komunikacji publicznej. Tak będzie wyglądał Dzień Wszystkich Świętych we Wrocławiu.

Szczegóły: Jak dojechać na wrocławskie cmentarze? [PARKINGI, MPK, MAPY]


 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama