Miasto pod miastem. Trwają badania podziemi Kłodzka

Jarosław Wrona, WK | Utworzono: 2022-11-16 13:51 | Zmodyfikowano: 2022-11-16 13:53
Miasto pod miastem. Trwają badania podziemi Kłodzka - fot. Twierdza Kłodzko
fot. Twierdza Kłodzko

Kilka dni temu ponownie zeszli pod kłodzką starówkę, gdzie eksplorowali sieć średniowiecznych korytarzy i piwnic, które do tej pory nie były dobrze zbadane. Część z nich została zasypana w latach 50-tych, ale to co się zachowało, jest unikalne, mówi Jerzy Jurczyński ze Speleoklubu Warszawskiego:

W podziemiach odkryto m.in. średniowieczny portal i dowody na to, że później piwnice zostały przebudowane na kanał kanalizacji, zdradził Kornel Drążkiewicz:

Grotołazi tworzą nowe plany podziemi miasta, na początku przyszłego roku będą eksplorować kolejne części.

Speleolodzy ponownie zeszli do podziemnych korytarzy Kłodzka. W kwietniu zinwentaryzowali prawie 500 metrów chodników kontrminowych w okolicach ulicy Traugutta, teraz zbadali ponad 200 m tuneli kanalizacji miejskiej pod starówką. Jak powiedział Radiu Wrocław Stanisław Mielczarek ze Speleoklubu Warszawskiego, te części miasta nie zostaną udostępnione turystom, ponieważ kanały są cały czas używane. Praca grotołazów służy głównie zaktualizowaniu map z lat 50. i ocenie stanu podziemnych części:

W trakcie eksploracji zabezpieczono kilka przedmiotów, to głównie ceramika i stare kafle pieca, jeszcze sprzed okresu wojennego. Badacze wykonują też obszerną dokumentację
fotograficzną.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.