Wałbrzyskie pszczoły mieszkają w ulach z elektrośmieci

BM, materiały prasowe | Utworzono: 2022-12-07 11:13 | Zmodyfikowano: 2022-12-07 11:14
Wałbrzyskie pszczoły mieszkają w ulach z elektrośmieci - fot: materiały prasowe
fot: materiały prasowe

- Wydawać by się mogło, że przestrzeń miejska nie jest dobrym miejscem dla pasieki. Ale to tylko pozory. Gęsta zabudowa miejska, rozwinięta infrastruktura, przemysł i wzmożony ruch wcale nie przeszkadzają pszczołom. Owady zapylające mogą korzystać z bogactwa roślin w parkach miejskich, ogródkach działkowych, a także z tych na przydomowych balkonach, tarasach itp. Miasto ma również tą przewagę nad terenami wiejskimi, że nie stosuje się tutaj środków chemicznej ochrony roślin. Zapewniam, że miód miejski jest zdrowy i smaczny – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko. By to stwierdzenie nie pozostało jedynie obietnicą, wałbrzyski miód trafił do Instytutu Pszczelnictwa w Puławach. Ponad 378 ziaren pyłku m.in. z wierzby, klonu, taksony śliwy, maliny, z największą przewagą kapustowatych (68%) to wynik analizy pyłkowej Romiodu, co wskazuje, że jest to miód wielokwiatowy. Analiza jest kolejnym potwierdzeniem licznych badań na temat miodu miejskiego, który wyróżnia się bogactwem pyłków, co z kolei potwierdza tezę o większej bioróżnorodności roślin w środowisku miejskim.

Ule z recyklingu to integralny element projektu Elektryczne Śmieci, do którego Wałbrzych przystąpił w listopadzie 2020 roku. - Mieszkańcy Wałbrzycha korzystają z 16 czerwonych pojemników na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, a także z odbiorów domowych, dlatego w podziękowaniu dla mieszkańców powstała ta niezwykła pasieka. Ule wykonane m.in. z bębnów od pralek, pokazują olbrzymi potencjał jaki niosą za sobą elektrośmieci. Prawidłowe postępowanie z elektrycznymi śmieciami, pozwala nam odzyskać cenne surowce i materiały, a z części z nich tworzyć domy dla pszczół, w których pszczoły krainki czują sią nadspodziewanie dobrze – mówi Gabriela Leszczyńska z AURAEKO, Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.

Ule z recyklingu to element ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci realizowanego wspólnie przez Miasto Wałbrzych, MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko, organizację odzysku AURAEKO.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.